K O S T A R Y K A

WINNI NAPAŚCI NA EKOLOGA SKAZANI NA KARY OD 74 DO 90 LAT WIĘZIENIA

28.III.2016

Sąd w Limon wydał werdykt uznający winnymi 4 (Héctor Cash, Ernesto Centeno, José Bryan Quesada i Donald Salmón) z 7 oskarżonych o zabicie w 2013 roku ekologa Jairo Mora oraz porwanie i obrabowanie 4 zagranicznych wolontariuszy. Wszyscy zaś uniewinnieni zostali od zarzutu napaści na tle seksualnym na jedną z porwanych kobiet ponieważ prokurator nie mógł dowieść który z zatrzymanych bezpośrednio dopuścił się tego czynu. Te same osoby zostały w ubiegłym roku uniewinnione, ale werdykt został zaskarżony i proces musiał rozpocząć się od początku.

Skazana czwórka otrzymała wyroki od 74 do 90 lat więzienia. Każdy z nich spędzi w odosobnieniu maksymalnie 50 lat (podług prawa Kostaryki to maksymalny czas jaki więzień może spędzić w zakładzie karnym). Odczytywanie wyroku zajęło sądowi 2 godziny. 3-osobowy skład sędziowski uwypuklał wkład Jairo Mora w ochronę środowiska i podkreślał, że jego zajęcie było głównym motywem jego zabójstwa. Jako współpracownik organizacji Widecast (obecnie przemianowanej na LAST) Mora zajmował się monitorowaniem plaży Moin i działaniami przeciw kłusownikom jaj żółwi skórzastych.

Kiedy Mora i 4 zagraniczne wolontariuszki wracali z takiego patrolu, ich samochód został zatrzymany przez 7 zamaskowanych mężczyzn którzy wrzucili ekologa do bagażnika, a kobiety zaprowadzili do opuszczonego budynku, gdzie przynajmniej na jednej dokonali napaści seksualnej. Następnie wrócili do samochodu, wyciągnęli Morę, rozebrali, pobili i udusili piaskiem.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie