K O S T A R Y K A

POROZUMIENIE MIĘDZY FIRMĄ ASTRONAUTY, A NAUKOWCAMI NAD URUCHOMIENIEM TRANSPORTU WODOROWEGO

28.III.2016

Ad Astra Rocket - firma byłego kostarykańskiego astronauty NASA Franklina Changa Diaza podpisała porozumienie z Uniwersytetem EARTH (czyli Rolniczą Szkołą Wilgotnego Regionu Tropikalnego) na badania nad rozwojem transportu wodorowego w Guanascate.

Wznawia to zawieszony projekt uniezależnienia floty kostarykańskich samochodów od paliw kopalnych. Emisja dwutlenku węgla przez samochody jest odpowiedzialna za połowę emisji gazów cieplarnianych w kraju. W ceremonii podpisania dokumentów w kantonie Liberia (siedzibie firmy Ad Astra) brał udział również prezydent kraju Luis Guillermo Solis. W ramach wsparcia finansowego tego przedsięwzięcia kostarykański prywatno-publiczny bank rozwoju (SBD) obiecał 432.000$.

Pierwszym krokiem będzie analiza możliwości funkcjonowania takiego systemy transportowego w Liberii. W ciągu 15 miesięcy po mieście ma zacząć jeździć pierwszy napędzany wodorem autobus. Będzie przewoził pracowników lotniska Daniela Odubera.

Projekt ten wspólnie z rządem i Ad Astrą wdrażany był już wcześniej, jednak II.2015 roku Chang ogłosił, że zawiesza go ze względu na brak zainteresowania ze strony Kostarykańskiej Rafinerii RECOPE. Jej nowym władzom zarzucał że wycofują się bez podania jakiejkolwiek przyczyny.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie