K O S T A R Y K A

WYJCE Z GUANACASTE CIERPIĄ NA DEHYDRATACJĘ

5.IV.2016

Susza jaka pustoszy prowincję Guanacaste nie dotyka jedynie ludzi. Dzikie zwierzęta zwłaszcza wyjce płaszczowe [Alouatta palliata] szczególnie narażone są na odwodnienie. Spadek deszczy w ostatnich 3 latach oraz silne wiatry (jak np. w II.2016) spowodowały mniejsze możliwości znajdowania przez naczelne pokarmów (liści i owoców). Brak pożywienia doprowadza zaś do walk między nimi.

Od XII-III.2016 roku weterynarze z Nosara przyjęli 19 odwodnionych małp. Prócz nich pomagano sowom, wiewiórkom i oposom. Mieszkańcy Playa Negra i Nosara monitują, że wielokrotnie widzieli na poboczach dróg pozostające bez ruchu wychudzone małpy z ubytkami w sierści.

Normalnie gdy na danym drzewie biesiaduje jedno stado małp, drugie czeka w kolejce by się tam wdrapać gdy te zakończą posiłek. Teraz dochodzi do desperackich prób zawładnięcia drzewem przez wszystkich oczekujących. Ekolodzy próbują pomóc małpom zawieszając na drzewach poidełka. Muszą być one jednak regularnie wymieniane by zapobiec rozprzestrzenianiu się dengi.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie