K O S T A R Y K A

CZOŁOWE ZDERZENIE DWÓCH POCIĄGÓW W PAVAS

8.IV.2016

Nad ranem na trasie San Jose-Pavas-Belen, doszło do czołowego zderzenia 2 pociągów pasażerskich. W wyniku tego 106 osób zostało rannych, w tym 5 ciężko. Najbardziej poszkodowani są dwaj konduktorzy którzy mają skaleczenia i szramy. Początkowe ustalenia mówią o czynniku ludzkim jako bezpośredniej przyczynie wypadku. Zdarzenie miało miejsce na odcinku pojedynczego toru.

Dyrektor Kostarykańskiego Instytutu Kolejnictwa (INCOFER) Guillermo Santana oświadczył, że przyjmuje pełną odpowiedzialność za wypadek. Dodał jednak, że nie zamierza podać się do dymisji. Obiecał, że skupi się na dochodzeniu przyczyn kolizji. Jego zdaniem odpowiada za to przestarzała technologia.

Kostarykański park kolei osobowych składa się z 5 składów, z których 2 obecnie są wycofane z eksploatacji. Jednocześnie prezydent Luis Guillermo Solis stwierdził, że dymisja Santany nie rozwiązałaby problemów kolei. Zapowiedział dalsze dążenia do stworzenia elektrycznego systemu kolejowego w aglomeracji San Jose.

W całym 2015 roku na 64 km dwóch tras kolejowych: Cartago-San Jose-Belen i San Jose-Heredia wydarzyło się 70 kolizji pociągów z samochodami.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie