K O S T A R Y K A

DWA TERMINALE W MOIN NA FINISZU

10.IV.2016

Budowa nowego terminalu kontenerowego w Moin (prowincja Limon) ukończona jest już w 27%. Znajdować się ma na 40 ha usypanej z 3,7 mln m3 materiału sztucznej wyspie. Nowa konstrukcja ma mieć czterokrotną wydajność obecnego portu. Planuje się, że do 2030 roku rokrocznie jej przepustowość określana będzie na 2,5 mln TEU. Będzie mogła przyjmować statki trzykrotnie większe niż dzisiaj mogące tam cumować. Pozwoli to też zmniejszyć koszty, bowiem skończą się kolejki statków towarowych oczekujących na rozładowanie. Pierwsze nadbrzeże ma być oddane do użytku w IX.2017, drugie w I.2018. Cały projekt opiewa na sumę 1 mrd $. Wykonawcą jest holenderska firma APM Terminals.

Trwają przygotowania do rozpisania przetargu na doprowadzenie 2,1 km odcinka drogi do łączącej Limon z Mesetą Centralną szosy 32. Pierwsze jej dwa pasma mają być udostępnione do 31.VII.2017 roku, dwa kolejne do 30.XI. Przez port Limon przechodzi 80% kostarykańskiego eksportu.

Równolegle trwa budowa terminalu rafineryjnego, który ukończony jest w 83%. Projekt ten opiewa na sumę 96 mln$ i ma być ukończony do końca tego roku. Nowy terminal będzie mógł przyjmować statki o pojemności do 80.000 ton (ekwiwalent pół miliona baryłek ładunku). Budowa powierzona została konsorcjum składającemu się z meksykańskiej firmy ICA i kostarykańskiej MECO.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie