K O S T A R Y K A

POŻARY TRAWIĄ DZIKIE TERENY W ALAJUELI I GUANACASTE

11.IV.2016

Strażacy walczą z 6 pożarami które trawią dzikie tereny w środkowej i północnej części kraju. Największy z nich w Los Chiles na północnej prowincji Alajuela (przy granicy z Nikaraguą) strawił już 1.500 ha moczarów. W Parku Narodowym Guanacaste natomiast zniszczeniu uległo 900 ha poszycia. Kiedy ogień wydawał się już opanowany, ponownie uaktywnił się ze względu na silny wiatr.

Mniejsze pożary wybuchają jednocześnie na otwartych terenach prowincji Puntarenas (w kantonach Garabito, Paquera i Cóbano) oraz w prowincji Alajuela (kanton Orotina). Złe warunki atmosferyczne uniemożliwiły wysłanie na miejsca zdarzeń helikopterowych cystern.

Od początku roku w Kostaryce wybuchło 61 pożarów dzikiej przyrody, o 2 mniej niż przed rokiem. 30 z nich zdarzyło się na terenach ochronnych, gdzie spłonęło 1.100 ha. W Guanacaste zniszczeniu uległo mnóstwo pastwisk. Rolnicy mają problem w dowożeniu pasz dla zwierząt. Jak dotąd najwięcej pożarów wybuchło w prowincji Puntarenas (20), San Jose (13) i Alajueli (8). Władze uczulają mieszkańców by nie rozpalali ognisk.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie