K O S T A R Y K A

KOMISJA ZWALCZAJĄCA ROZPRZESTRZENIAJĄCE SIĘ OGNICE PSTRE

13.IV.2016

Powołano Narodową Komisję ds. Zarządzania i Kontroli nad Ognicą Pstrą [Pterois volitans]. Jej zadaniem będzie zapewnianie rządowego wsparcia dla firm rybackich które aktywnie walczą z rozprzestrzenianiem się ognic. Ryby te pochodzą z Indochin. Zostały zaintrodukowane do Atlantyku w latach 1980`s i w szybkim czasie spustoszyły tamtejsze ekosystemy. Co minutę mogą one pożerać po dwie mniejsze rybki, a rocznie składać do 30.000 jajeczek.

Obecnie Kostaryka ma około 90 ognic na hektar, a od 2009 roku za ich przyczyną rybacy odnotowują spadki połowów o 80-87%. Od 2012 roku wyłapywaniem i niszczeniem ognic zajmowało się Południowokaribskie Tradycyjne Stowarzyszenie Rybackie (APACS). Jednak z powodu braku funduszy, proceder ten został ograniczony.

Wspomniana Komisja Kontroli składa się z 10 organizacji rządowych, uniwersytetów oraz organizacji pozarządowych. Będzie w najbliższych miesiącach przeprowadzać kampanię uświadamiającą społeczeństwo o zagrożeniach związanych z ognicami oraz namawiać rodaków do ich konsumpcji. Jej zadaniem będzie też dążenie do lepszego finansowania dorocznego turnieju połowowego ognic w Manzanillo.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie