K O S T A R Y K A

UNIEWAŻNIENIE CHIŃSKO-KOSTARYKAŃSKIEGO PROJEKTU RAFINERII

13.IV.2016

Rafineria Narodowa RECOPE unieważniła warty ponad miliard $ projekt rafinerii. Kiedy ogłaszano go 9 lat temu, miał on być symbolem kostarykańsko-chińskiej współpracy. W ciągu tego czasu był stale bombardowany przez skandale.

Dyrektor RECOPE Sara Salazar podała do wiadomości, że kostarykańsko-chińska spółka SORESCO kosztowała rząd Kostaryki ponad 61 mln $ i w zasadzie nie przyniosła żadnych namacalnych korzyści. Spółka powołana została przez RECOPE i Chińską Narodową Rafinerię. Bank Rozwoju Chin miał udzielić pożyczki w wysokości 900 mln $ (z niezbędnej kwoty 1,2 mld $). RECOPE miała sfinansować pozostałe 300 mln $.

W I.2015 roku wydawało się, że projekt zyskał nowe życie. Salazar zapowiadała, że przeprowadzone zostaną nowe badania wykonalności. Mówiono także o biopaliwach z wykorzystanie infrastruktury rafinerii w Moin. Jednak szybko okazało się, że obie strony nie dojdą do porozumienia.

Projekt rafineryjny wstrzymany został w 2013 roku po tym jak Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła konflikt interesu i zaznaczyła negatywny wpływ budowy na środowisko. (RECOPE nie rafinuje ropy w Kostaryce od 2011 roku).

Inne na ten temat

Podobne tematycznie