K O S T A R Y K A

ODSZKODOWANIE ZA ZERWANIE KONTRAKTU BUDOWY RAFINERII?

20.IV.2016

Kostarykańska decyzja o wycofaniu się z wartego 1 mld $ projektu joint venture z Chińską Rafinerią Narodową (CNPC) może kosztować rząd znacznie więcej niż się wydaje. Rzeczniczka kostarykańskiej rafinerii RECOPE przyznała na konferencji prasowej, że może zakończyć się to wypłatą dużych rekompensat dla CNPC, jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia jak zlikwidować kostarykańsko-chińskie konsorcjum SORESCO.

Nie jest to pierwszy przypadek kiedy Kostaryka zmuszona byłby do zapłacenia rekompensat za zerwanie umowy na duży projekt infrastrukturalny. Za rządów Laury Chinchilli w 2014 roku za wycofanie się z umowy na budowę autostrady San Jose - San Ramon, kraj wypłacił brazylijskiej firmie budowlanej OAS 35 mln $ odszkodowania.

Podług pierwotnych ustaleń Chiny i Kostaryka w ramach SORESCO na wstępne inwestycje przeznaczyły po 50 mln $. Z tej kwoty od 2007 roku 59 mln $ przeznaczono na sprawdzenie wykonalności oraz badania inżynieryjne. Jednocześnie prokuratura prowadzi czynności mające odpowiedzieć czy w konsorcjum dochodziło do korupcji i zaniedbywania obowiązków. Mimo, że śledztwo trwa od 2012 roku nikomu jeszcze nie przedstawiono zarzutów.

Zdaniem członka Partii Działania Obywatelskiego (PAC) Ottóna Solísa nie ma podstaw by Kostaryka płaciła odszkodowanie, ponieważ nie ma potwierdzonych dowodów na to, że faktycznie przeprowadzano badania wykonalności projektu. Chińska CNPC miła powierzyć te czynności jednej ze swoich filii Huanqiu Contracting & Engineering Corp. W 2013 roku Najwyższa Izba Kontroli oznajmiła, że zachodził w tym konflikt interesów, co efektywnie sparaliżowało projekt.

W V.2015 roku RECOPE dało SORESCO opcję przeprowadzenia ponownych badań z wynajęciem do tego innej firmy, jednak CNPC nie zgodziła się na to twierdząc, że wpierw kontrakt musi być renegocjowany. 14.IV.2016 roku RECOPE wydała oświadczenie, że zarząd głosował za zakończeniem udziału rafinerii w konsorcjum SORESCO.

Prócz projektu rafinerii Chiny partycypują w poszerzeniu szosy 32 z San Jose do Limon. Rząd Chin w 2015 roku udzielił Kostaryce na ten cel pożyczki w wysokości 395 mln $. Na mocy porozumienia chińska firma China Harbour Engineering Company będzie jedyną na placu budowy oraz będzie zatrudniać tylko chińskich pracowników.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie