K O S T A R Y K A

JAKIE OBOWIĄZKI WOBEC KIEROWCÓW MA DROGÓWKA

21.IV.2016

Nieprawdą jest, że kostarykańska drogówka ma do wyrobienia normy. Można natomiast dostać kilka mandatów podczas jednego zatrzymania. Za niezapięte pasy, przekroczenie prędkości lub przewożenie zbyt dużej ilości pasażerów. Funkcjonariusze muszą znajdować się w oznakowanych dobrze widocznych miejscach. Nie ma zezwolenia na chowanie się po krzakach i działanie z zaskoczenia.

Można natomiast dostać mandat w ciągu jednej wycieczki za te same wykroczenie. Np. gdy samochód nie ma ważnych badań lub marchamo (kostarykańskiego OC). Zanim wróci się nim do domu, można być ukaranym kilka razy przez różne patrole. Nie można karać kierowcy za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy. W takim przypadku funkcjonariusz musi zadzwonić lub sprawdzić dane kierowcy w systemie.

Dużo łatwiej dla drogówki jest zatrzymanie tablic rejestracyjnych niż konfiskata samochodu. Dzieje się tak ponieważ podług nowych przepisów muszą do tego celu wzywać dodatkowe samochody holownicze lub lawety. W takim przypadku kierowca zobowiązany jest do odprowadzenia swojego auta (najczęściej w ciągu godziny) pod swój dom skąd w krótkim czasie pojazd zostanie odholowany na parking policyjny.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie