K O S T A R Y K A

POŻAR KAMIENICY BLACK STAR LINE W LIMON

28.IV.2016

Nad ranem wybuchł pożar w jednym z największych zabytków Limon – kamienicy Black Star Line. Uważana jest ona za najznakomitszy przykład karaibskiej architektury w tym mieście. Strażacy otrzymali zgłoszenie o 5.15 rano. Po 45 minutach ogień był już opanowany. Niestety budowla zniszczona została w 75%. Jej pozostałości są niestabilne i rozważa się całkowite zburzenie konstrukcji. Prezydent Luis Guillermo Solis wydał oświadczenie nawołujące do odbudowy budynku.

Wzniesiona w 1922 roku kamienica miała strukturę z drewna i cynku. Pierwotnie była siedzibą spółki Universal Negro Improvement Association. W 1990 roku budynek został odrestaurowany ze środków Ministerstwa Kultury, a w 2000 roku wpisano go do rejestru zabytków. W 2007 roku ponowne prace renowacyjne pochłonęły 92.000 $. Budowla nie miała systemu alarmu przeciwpożarowego. Jak większość budynków z listy zabytkowych w Kostaryce nie miała też polisy ubezpieczeniowej. Ostatnio na parterze znajdowała się lokalna restauracyjka. Na piętrze zaś funkcjonowała tzw. Sala Wolności (Liberty Hall), gdzie odbywały się tradycyjne miejskie uroczystości.

Nazwa budynku nadana została na cześć firmy statków parowych murzyńskiego nacjonalisty Marcusa Garveya. Marzył on o zjednoczeniu wszystkich światowych czarnoskórych biznesmenów z wykorzystaniem handlu morskiego i zapewnieniu im powrót do Afryki.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie