K O S T A R Y K A

BADAJĄ ZAWARTOŚĆ ANTYBIOTYKÓW W RZECE NANDAYURE

1.V.2016

Od II.2016 roku grupa naukowców będzie przez dwa lata badała skażenie wód rzeki Nandayure antybiotykami. Pierwsze takie badania przeprowadzono w 2008 i 2009 roku w systemie irygacyjnym Arenal-Tempisque. W 2010 roku przesłuchany był w tej sprawie rolnik z La Cruz. Rezultaty badań nie zostały jeszcze opublikowane.

Naukowcy pobiorą próbki rzeki oraz okolicznych studni na zawartość antybiotyków oraz odpornych na nie bakterii. Kanton Nandayure jest idealny do tego typu badań ponieważ zarówno uprawia się na nim zboże jak i prowadzi hodowlę zwierząt gospodarskich.

Szprycowane antybiotykami zwierzęta wydalają je i mogą one być przenoszone do środowiska. Ponieważ na farmach nie ma odpowiedniego drenażu antybiotyki trafiają do wód gruntowych lub za pomocą deszczy spływają do rzek. Butelki z antybiotykami zostają wyrzucane na dzikie wysypiska lub są zakopywane co też powoduje dodatkowe zanieczyszczenia. Badania mają ustalić który rodzaj antybiotyku używany jest najczęściej, jak często i gdzie jest sprzedawany.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie