K O S T A R Y K A

ANALIZY FINANSOWE MIĘDZYNARODOWEGO LOTNISKA W OROTINIE

17.V.2016

Rząd podpisał projekt umowy o nowym międzynarodowym lotnisku w Orotina. Inwestycja o wartości 5 mld $ ma sprzyjać wielu możliwościom finansowym w tym rozbudowie infrastruktury drogowej. Poprzez swoją lokalizację blisko plaż ma wywierać pozytywny wpływ na turystykę. Może też przynieść korzyści przemysłowi rolniczemu. Producenci z regionu będą bowiem mieć bezpośrednie połączenia z Europą. Poszerzona ma być też do 6 nitek Szosa 27 z Orotiny do San Jose. Doprowadzona ma być również w razie potrzeby kolej ze stolicy.

Mimo, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji co do lotnika w Orotina, to jednak wiadomo już na pewno, że z uwagi na ograniczenia powierzchniowe nie da się poszerzyć istniejącego portu lotniczego Juan Santamaria.

Rząd zatrudnił do wykonania wstępnych analiz brytyjską firmę konsultingową Mott MacDonald. Za cenę 1,6 mln $ ma określić koszty techniczne, budowlane oraz dokonać analizy finansowej, społecznej, meteorologicznej i środowiskowej.

Lotnisko będzie miało wydajność 10 mln pasażerów rocznie. Wzniesione zostanie na powierzchni 1.200 ha. Będzie posiadało pasy startowe mogące obsłużyć większe samoloty jak Airbusy A380 i Boeingi 747-800.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie