K O S T A R Y K A

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

WYBUCH WULKANU TURRIALBA20.V.2016

O 6.07 i 7.40 doszło do dwóch wybuchów wulkanu Turrialba. Trwały 6 minut. Pierwszy był słaby ale drugi był trzecią najsilniejszą erupcją od 2014 roku. Wulkan wyrzucił z krateru na wysokość 3 km skały i gazy. Chmura popiołu dotarła do Palmares. Opadła na Tibas, Moravię, Coronado and Goicoechea, Belen (prowincja Heredia) oraz La Guacima (prowincja Alajuela). Bomby wulkaniczne odnaleziono 800 metrów od stożka.

Z powodu opadającego na Mesetę Centralną popiołu część linii lotniczych odwołała loty lub je opóźniła. Dyrektor Lotnictwa Cywilnego Ennio Cubillo oświadczył, że międzynarodowe lotnisko Juana Santamarii (SJO) działa normalnie.

Wulkanolodzy nie przewidują kolejnych silnych erupcji. Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Ana Helena Chacon wezwała do zachowania spokoju i zapewniła, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Jednocześnie poprosiła mieszkańców Turrialba by w razie komplikacji współpracowali ze służbami ewakuacyjnymi.

Wulkanolodzy z Narodowej Sieci Sejsmologicznej (RSN) wyjaśnili, że zlokalizowana na głębokości 4 km komora magmowa połączona jest z powierzchnią ziemi kanalikami przez które lawa ewentualnie mogłaby się przedostawać na powierzchnię.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

Kostaryka

Turrialba

geologia