K O S T A R Y K A

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

PLOTKI O POTĘŻNYM TRZĘSIENIU ZIEMI 8,5R23.V.2016

Wybuchający od 20.V wulkan Turrialba po raz pierwszy zaliczył 24-godzinną przerwę w erupcji. Naukowcy przewidują, że jest to jednak cisza przed burzą. Z krateru wydobywają się jedynie wysokie na kilometr kolumny gazów i pary wodnej.

W ciągu ostatnich dni wiatr przewiewał dym i popiół na północ i zachód od wulkanu. Chmury wulkanicznych zanieczyszczeń docierały do miejscowości Coronado i Tibas. Popiół opadał również na San Jose, Alajuelę, Naranjo i Atenas. Wczoraj wiatr zmienił kierunek i popiół opadł na Guapiles w kantonie Pococi.

Tymczasem media społecznościowe powielają plotkę, że wybuch wulkanu może doprowadzić do innych katastrof naturalnych w Kostaryce. Eksperci komentują to zdaniami, że ludzie powinni ignorować takie rewelacje. Wiele osób na Facebooku przesyła informacje, o przewidywanym trzęsieniu ziemi o sile 8,5R.

Wulkanolodzy przyznają, że wulkany owszem mogą powodować trzęsienia ziemi, np. gdy lawa nabrzmiewa i kruszy skały lub gorąca para wodna wywołuje uwalniane nagle ciśnienie. Jednak takie trzęsienia mogą mieć siłę zaledwie 2-4R. Podług naukowców we wnętrzu wulkanu nie ma takiej masy magmy by mogła dokonać destrukcyjnych zniszczeń. Zaprzeczyli oni też doniesieniom mediów o lawie znajdującej się w kraterze wulkanu.

Nie oznacza to jednak, że ludzie nie mają być przygotowani na wybuch. Powinni zaopatrzyć się w wodę pitną, żywność o długiej dacie ważności, maseczki, baterie, latarki, radio oraz apteczki.

Komisja Bezpieczeństwa uczula by każdy miał na uwadze drogi ewentualnej ucieczki oraz by przy sprzątaniu popiołu mieć ubrania do wyrzucenia i by nie używać mioteł tylko wodę. Z powodu żrących właściwości pyłu wulkanicznego zaleca się także by chronić skórę mając na sobie długi rękaw i długie spodnie.

Na wielu stronach internetowych ukazywane są fałszywe zdjęcia wulkanu Turrialba. Zamiast właściwego stożka używane są fotografie przedstawiające potężne erupcje lawowe wulkanów z innych regionów świata (m.in. rosyjskiego wulkanu Saryczewa z 2009 roku).

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

Kostaryka

Turrialba

trzęsienie ziemi