K O S T A R Y K A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

RAFY KORALOWE ZE STARYCH IZOLATORÓW LINII WYSOKIEGO NAPIĘCIA

8.06.2016

Kostarykański Instytut Elektryczności (ICE) pracuje nad projektem utworzenia sztucznej rafy wykorzystując do tego celu zużyte podzespoły linii wysokiego napięcia. Zamierza zatopić zużyte porcelanowe izolatory (cylindryczne żebrowate części) by stanowiły podwaliny pod tworzenie się nowych połaci raf koralowych. Mają się na nich rozwijać się korale, polipy, funkcjonować ryby i inne morskie stworzenia które poprzez zmiany temperatur oceanu i jakości wody są zagrożone wyginięciem.

Izolatory będą łączone w okrągłe grona które razem z innymi utworzą większą konstrukcję. ICE najpierw wykona prototyp o wymiarach 6 metrów średnicy, 1,3 metra wysokości, który da odpowiedź czy warto instalować sztuczne rafy na większą skalę. W ciągu pół roku naukowcy ocenią czy korale zaadoptują nowe przedmioty i czy odpowiada to gatunkom fauny.

Konstrukcja zatopiona zostanie u wybrzeża plaży Playa Hermosa, na głębokości 28 metrów. Za proces zanurzania i instalacji odpowiedzialni będą nurkowie na co dzień pracujący przy tamach hydroelektrycznych. Część osób zadaje pytania czy to możliwe by porcelanowe izolatory były odpowiednie dla przyrody. Naukowcy argumentują, że te z izolatorów które montowane są na terenach o dużej wilgotności bardzo często muszą być czyszczone ze względu na fakt, że zarastane są szybko przez glony i inne organizmy. Izolatory poddawane były laboratoryjnie testom będąc zatopionymi w słonej wodzie na 350 godzin. Wykluczono wszelkie ewentualne przecieki czy niekorzystny wpływ na środowisko.

Proces takiego przyrostu rafy jest jednak powolny. Korale zarastają w tempie 1-1,5 cm rocznie. Juan José Alvarado, biolog z Uniwersytetu Kostaryki, wydziału Nauk Gatunków Morskich i Limnologii (CIMAR) podkreślił, że pierwszy w Kostaryce projekt sztucznej rafy miał miejsce w 1980 roku i wówczas użyto do niego starych opon. Przyznał, że nie spełnił on jednak oczekiwań ze względu na fakt, że większość opon była nieprzytwierdzona i z biegiem czasu obsuwała się ze stosu. Podkreślił, że większość raf kostarykańskiego wybrzeża nie jest w dobrym stanie. W latach 1990`s 90% raf na wybrzeżu Guanacaste porośniętych było żywymi koralami. Dzisiaj odsetek ten zmalał do 3-5%.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie