K O S T A R Y K A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

DZIAŁAJĄ JUŻ 3 Z 4 TURBINY HYDROELEKTROWNI REVENTAZON

15.06.2016

Kończy się budowa Hydroelektrowni Reventazon. Jest to drugi (po poszerzonym Kanale Panamskim) największy (7 km2) projekt infrastrukturalny w Ameryce Środkowej (warty 1,4 mld $). Obecnie funkcjonuje już 3 z 4 turbin, gdzie każda generuje 73 megawaty mocy elektrycznej. Czwarta ma być podłączona w VIII.2016. Ostatecznie tama będzie dostarczała elektryczność dla 525.000 rodzin.

W 2015 roku 99% elektryczności Kostaryki pochodziło ze źródeł odnawialnych. Sieć energetyczna kraju jest uznawana za jedną z najbardziej ekologicznych na świecie. 3/4 energii pochodzi z hydroelektrowni. 13% stanowią elektrownie geotermalne, 10% wiatrowe. Zaś energia z elektrowni słonecznych oraz biomasy stanowi poniżej 1%.

W 2015 roku zaledwie 1% energii pochodziło z paliw kopalnych. Problemem pozostaje jednak susza. Odczuwało się deficyt wody w rzekach. Szacuje się, że z powodu suszy pod koniec roku odsetek elektryczności z paliw kopalnych może podskoczyć do 3-4 %. W VI parlament zaaprobował budowę kolejki elektrycznej w aglomeracji San Jose. Planuje się ulgi podatkowe dla kupujących samochody elektryczne.

By sprostać rosnącym zapotrzebowaniem na energię Kostaryka zamierza rozpocząć w 2018 roku budowę kolejnej dużej hydroelektrowni Diquis która na pewno okaże się jednak kontrowersyjna ponieważ ma zalać znaczne tereny należące do Indian.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie