K O S T A R Y K A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

TRZECI BANK UMOŻLIWIA ZAKŁADANIE KONTA NA PODST. PASZPORTU

19.VIII.2016

Aby uniknąć problemów zgubionej karty kredytowej lub sytuacji gdy bankomat ją połknie najlepiej po przyjeździe do Kostaryki założyć lokalne konto bankowe. Można oczywiście nosić gotówkę w kieszeniach jednak jest to niewygodne i ryzykowne. Niektórzy biorą ze sobą na dany dzień mniejszą sumę pieniędzy, a resztę lokują w sejfie hotelowym. Na dłuższą metę jest to jednak zbędny stres.

Jeszcze dekadę temu przyjezdni mogli zakładać konta jedynie za okazaniem paszportu. Instytucje finansowe zaprzestały jednak honorowania tego dokumentu jako jedynego i od tej pory sytuacja na kilka lat się skomplikowała. W I.2016 roku państwowy Bank Kostaryki (BCR) stał się pierwszym bankiem w kraju który przywrócił uproszczone procedury zakładania konta przy pomocy paszportu. Tym samym przez pierwsze 8 miesięcy bank pozyskał dodatkowo 180.000 nowych klientów. W III jako druga instytucja wdrożyła tę metodę Grupo Mutual. Wczoraj dołączył do nich Bancredito.

Konta mogą być zakładane w dolarach lub colonach. W przypadku Banku Kostaryki (BCR) najlepiej zacząć od wypełnienia formularza on-line. Niezbędny do tego jest lokalny numer komórkowy. Po 2-3 dniach karta debetowa będzie możliwa do odebrania we wskazanej w aplikacji placówce banku. Będzie można się nią posługiwać we wszystkich bankomatach na terenie kraju. Zdobycie numeru komórkowego nie jest trudne. Można dokonać tego w punktach sprzedaży kart sim operatorów Kolbi, Movistar lub Claro.

Na koncie miesięcznie można deponować kwoty do 1.000$. Jeśli zajdzie potrzeba pozostawienia tam większych sum, wówczas należy renegocjować umowę i wypisać dodatkowe dokumenty. W Bancredito natomiast nie ma obostrzeń co do limitu pieniędzy na koncie i nie ma żadnych opłat za jego prowadzenie.

Płacenie kartą w Kostaryce jest powszechne w całym kraju. Wiele instytucji i sklepów nie przyjmuje jednak transakcji banknotami 50 i 100-dolarowymi. Nie można też płacić w euro.

Dla stałych podróżujących do i z Kostaryki w przypadku używania kart Visa jest możliwość skorzystania z opcji "Visa Direct" dla przelewów międzynarodowych, gdzie za opłatą, można przesyłać kwoty z banku swojego kraju na konto kostarykańskie (doładowanie nastąpi od razu).

W bankomatach pobierane są opłaty za korzystanie z kart zagranicznych. Opłaty te nie mogą przekraczać 3$ (250.000 colonów). Każdorazowa transakcja nie może być większa niż 400$ (250.000 colonów).

Inne na ten temat

Podobne tematycznie