K O S T A R Y K A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

NAJWIĘKSZY DEFRAUDANT ŚWIATA WALCZY O UTRZYMANIE OBYWATELSTWA

15.VIII.2016

Arthur Budovsky Belanchuk, uznawany za największego defraudanta na świecie walczy o utrzymanie obywatelstwa Kostaryki. Obecnie mężczyzna odbywa 20-letni wyrok w więzieniu w Stanach Zjednoczonych. Urodził się na Ukrainie, a obywatelstwo Kostaryki uzyskał 20.I.2010 roku po ożenieniu się z Kostarykanką Yesenią de los Ángeles Valerio Vargas.

Zdaniem kostarykańskich władz małżeństwo było aktem biznesowym ponieważ kobieta dostała za nie 200.000 colonów. Mężczyzna założył firmę pod nazwą Liberty Reserve. Kiedy wyjdzie z więzienia najprawdopodobniej będzie deportowany do Kostaryki.

Małżeństwa płatne nie były do niedawna rzadkością w Kostaryce. Dochodziło do tego, że w proceder ten zaangażowani byli notariusze, a dane pary nigdy nie widziały się na oczy. Ostatnimi czasy urzędnicy migracyjni baczniej przyglądają się aplikacjom osób chcących pobyt stały w Kostaryce. Bywało już, że Prokurator Generalny wszczynał procedury anulowania podejrzanych małżeństw.

Dla Budovskiego utrzymanie obywatelstwa jest bardzo ważne, ponieważ gdyby je anulowano, nigdy nie mógłby postawić stopy na kostarykańskiej ziemi i tym samym utrzymać dostępu do swoich zdeponowanych pieniędzy i posiadłości. Po raz pierwszy przybył on do Kostaryki w II.2008 roku. Wówczas zdefraudował 6 mld $. W V.2013 roku na skutek międzynarodowej akcji policji został aresztowany w Hiszpanii i przewieziony do Stanów Zjednoczonych na proces. Tam został skazany przez Federalny Sąd na Manhattanie. Prócz 20 lat odsiadki otrzymał karę 250 mln $ grzywny. Podług Prokuratora Generalnego 20 mln $ pochodzących z firmy Liberty Reserve znajduje się w Kostarykańskim Instytucie ds. Narkotykowych (ICD).

Inne na ten temat

Podobne tematycznie