K O S T A R Y K A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

KOSTARYKA NIE CHCE BY PRZEZ JEJ PORT JECHAŁY CZOŁGI DO NIKARAGUI

16.VIII.2016

Prezydent Luis Guillermo Solis powiedział w wywiadzie, że Nikaragua w przypadku gdy Kostaryka będzie tak chciała, może nie otrzymać swojego uzbrojenia wysłanego statkami. Wypowiedź odnosiła się do faktu, że pacyficzny port Nikaragui Corinto nie jest w stanie przyjąć ładunku i uzbrojenia wysyłanego do Nikaragui z Rosji (w tym czołgów). Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że Nikaragua poprosi o pośredniczenie w tym Kostarykę i wykorzystanie jej portu w Limon.

Guillermo zapowiedział, że jeśli jakiś sprzęt będzie wysyłany nielegalnie, wówczas ulegnie konfiskacie. Wcześniej skomentował wysyłkę sprzętu wojskowego z Rosji jako niepotrzebne show i pokaz sił które są nie do zaakceptowania w dzisiejszych czasach. Jego zdaniem Kostaryka jako państwo pokojowe nie chce używać swojego portu do transportu uzbrojenia. Wiele towarów które Nikaragua eksportuje zza morza jest wysyłanych z portu Limon przez teren Kostaryki do przejścia granicznego w Penas Blancas.

Do protestów przyłącza się też były (2008-2011) ambasador USA w Nikaragui Robert Callahan, który grzmi, że nabycie rosyjskiego uzbrojenia przez Nikaraguę to akt zastraszania wobec państw sąsiednich.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie