K O S T A R Y K A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

SEA SHEPHERD MA ZAKOŃCZYĆ KAMPANIĘ OCHRONNĄ ŻÓŁWI

17.IX.2016

Wydano oświadczenie, że jeśli na plażach Kostaryki pojawią się jacykolwiek patrolujący teren woluntaryści z organizacji Sea Shepherd to natychmiast zostaną zatrzymani i deportowani. Założyciel Paul Watson podał do wiadomości, że rząd Kostaryki podjął decyzję o zakończeniu na jej terytorium operacji Jairo II.

Kampania ogłoszona została w VI.2016 roku. Polegać miała na ochronie zagrożonych gatunków żółwi w 3 krajach: Stanach Zjednoczonych (Floryda), Hondurasie i Kostaryce. Obejmowała wspólne z policjantami patrole plaż Jaco. Pilnowano wychodzących na plaże żółwic oraz zabierano do wylęgarni ich jaja. Woluntaryści podkreślali, że w ciągu 3 tygodni udało im się zabezpieczyć ponad 2.000 żółwich jaj z plaż Hermosa, Claritas i Jaco. W innym przypadku jaja te prawdopodobnie byłyby zabrane przez kłusowników.

Przypuszczalną przyczyną nagłego zakazu działalności jest wydany przez Interpol w VIII.2012 roku list gończy za Paulem Watsonem który został wówczas oskarżony przez Kostarykę o utrudnianie połowów rekinów. Chodziło o incydent na wodach gwatemalskich w 2002 roku, kiedy Watson niszczył sieci kostarykańskiego statku Varadero I i niemal doprowadził do jego zatonięcia.

13.V.2012 roku władze niemieckie zatrzymały go we Frankfurcie. 6 tygodni później Kostaryka wystosowała pismo wnoszące o jego ekstradycję. Zanim do tego doszło, po 70 dniach aresztu domowego zdołał on jednak uciec do Francji. Po 2-letnim tam pobycie ostatnio powrócił do USA.

Po raz pierwszy Sea Shepherd pojawiła się w Kostaryce w 2014 roku w ramach operacji Pacuare. Podobno zakończyła się ona uratowaniem 3.000 żółwi. Rok temu zmieniono nazwę operacji na Jairo (na cześć zabitego 31.V.2013 roku enwironmentalisty Jairo Mora Sandovala.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie