P A N A M A

ŻYCIORYS BYŁEGO PREZYDENTA RICARDO MARTINELLIEGO

16.09.2015

Ricardo Martinelli były obszarnik i były bankier Citigroup kilka lat temu był najbardziej popularnym prezydentem Ameryki Łacińskiej. Obecnie w Brazylii toczy się śledztwo w sprawie firmy Odebrecht SA która za jego prezydentury wygrała wiele wielkich koncesji w Panamie (m.in.na budowę metra w Panamie). Jednocześnie równolegle prowadzone jest podobne śledztwo we Włoszech.

Martinelli przebywa na wygnaniu w Miami. Utrzymuje, że jest niewinny i nie kryje chęci powrotu do władzy. Obsługuje swoje konto na Twitterze gdzie wstukuje oświadczenia dla swoich 557.000 śledzących go internautów. Argumentuje, że przecież jest bogaty i jaki byłby sens okradać własny kraj. Jego majątek ocenia się na 1,1 bln $. Ma większość udziałów w sieci handlowej Super 99 o rocznych przychodach 700 mln $. Posiada samolot, 2 helikoptery i jacht.

Większość jego gniewu kierowana jest do jego następcy Juana Carlosa Vareli. Znali się od dzieciństwa, obracali się w tych samych elitach społecznych, byli wspólnikami biznesowymi w przemyśle rumowym. Obaj weszli do polityki po obaleniu w 1989 roku przez USA Manuela Noriegi. Martinelli mianował Varelę swoim wiceprezydentem. Jednak w 2014 roku Varela kandydował na urząd prezydenta i pokonał kandydata wspieranego przez Martinelliego.

Będąc u władzy Varela kładł nacisk na wykorzenienie korupcji. Po tym jak ustalił większe podatki dla bogatych był mocno krytykowany przez Martinelliego. We Włoszech toczy się śledztwo w którym Martinelli wymieniany jest jako uczestnik skandalu korupcyjnego z panamskimi kontraktami, kiedy sąd skazał mężczyznę za próbę szantażowania byłego premiera Silvio Berlusconi. W Brazylii firma która zamieszana jest w skandal korupcyjny Odebrecht SA nadzorowała budowę metra panamskiego. Firma zaprzecza jakimkolwiek złym działaniom w Panamie.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie