P A N A M A

KONIEC KONFLIKTU Z WŁOSKIM KONSORCJUM FINMECCANICA

22.II.2016

Rząd Panamy i włoskie konsorcjum Finmeccanica podpisali porozumienie kończące konflikt wokół wartego 250 mln $ kontraktu obronnego, który obie strony asygnowały w 2020 roku za czasów kadencji Ricardo Martinelliego.

Jeden z punktów porozumienia głosi, że podpisany na zainstalowanie monitoringu wybrzeża kontrakt z firmą Selex (podlegającą holdingowi Finmeccanica) zostaje rozwiązany za porozumieniem stron. Nota zawiera warunek usunięcia radarów i systemu komplementarnego z Panamy. Kraj nie poniesie za to dodatkowych kosztów ponad te które już jest winna (41,8 mln $). Otrzyma też kredyt w wysokości 31,9 mln $ na zakup od firmy helikopterów lub części do już istniejącej floty. Jest to kwota pomniejszona o prace już wykonane przez Selex w Panamie oraz koszt remontu 5 statków podarowanych Panamie przez rząd Włoch.

Podkreślono, że rezygnacja z kontraktu nie wynikała ze złej jakości radarów, a jedynie ze względu na ich nieodpowiednie parametry które nie pozwalałyby na wychwytywanie najmniejszych jednostek przemytniczych na oceanach.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie