P A N A M A

PANAMA DOSTOSOWUJE SIĘ DO ZALECEŃ OECD. ECHA „PANAMA PAPERS”.

14.IV.2016

Ekonomiści, prawnicy oraz politycy z zadowoleniem przyjęli stanowisko rządu o automatycznym wdrażaniu wymiany informacji podatkowych zgodnie z sugestią Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Takie oświadczenie powstało po tzw. aferze Panama Papers i publikacjach prasowych związanych z firmą prawniczą Mossack Fonseca.

Rząd chce utrzymać integrację ze światowym systemem finansowym. Analitycy mają nadzieję, że wzmocni to przejrzystość systemów finansowych i prawnych. Peter Mossack - brat Jürgena Mossacka (założyciela firmy prawniczej Mossack Fonseca) zrezygnował z funkcji konsula Panamy we Frankfurcie (którą sprawował od 2010 roku). Wcześniej Jürgen Mossack oraz jego partner Ramón Fonseca Mora odeszli z funkcji rządowych.

Dane o firmie ujawnili dziennikarze śledczy z niemieckiej gazety Süddeutsche Zeitung. Z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie wyciekło około 11,5 miliona dokumentów z lat 1977-2015 dotyczących oszustw podatkowych polegających na ukrywaniu przychodu przed fiskusem poprzez lokatę pieniędzy w rajach podatkowych.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie