P A N A M A

PANAMA WYŚLE SAMOLOTAMI 4.000 UCHODŹCÓW DO MEKSYKU

8.V.2016

Panama doszła do konsensusu w sprawie transferu do Meksyku 4.000 zmierzających docelowo do Stanów Zjednoczonych Kubańczyków. Jednocześnie zapowiedziano, że tego typu akcje nie będą już organizowane w przyszłości dla ewentualnych kolejnych grup uchodźców. Panama zapowiedziała zamknięcie dla nich granicy z Kolumbią.

Loty z Kubańczykami odbywać się będę z międzynarodowego lotniska w Panama City do miasta Juarez (w stanie Chihuahua) na północy Meksyku. W każdym samolocie pomieszczą się 154 osoby które z własnej kieszeni pokryją koszty transportu.

Kubańczycy przebywali w Panamie od III.2016 roku. Sytuacja spotęgowana była tym, że Kostaryka i Nikaragua zamknęły swoje granice dla uchodźców po zeszłorocznych doświadczeniach z podobnymi falami azylantów.

W okresie I-III.2016 roku Kostaryka organizowała ze swojego terytorium podobne loty dla Kubańczyków do Salwadoru i Meksyku. Tak samo w III.2016 roku uczyniła Panama dla 1.300 uchodźców do Meksyku (Juarez) i już wówczas politycy zapowiadali że taka akcja nie będzie już powtarzana.

Panama nie ma lądowych przejść granicznych z Kolumbią, ponieważ panamska prowincja Darien to porośnięta dżungla bez dróg. Przejście lądem jest bardzo ryzykowne. Można się tam dostać jedynie stateczkiem poprzez karaibski port Puerto Obaldia.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie