VISIT US
Newsgroup Chat Newspaper Tourist Board Map of Costa Rica
Embassy of Costa Rica Costa Rican White House Touristic site Cocori Uniwersytet Kostaryki Costa Rican Home PagesHistoria
Theaters and cinemas
Churches
Museums
Hotels
Municipal Parks
Monuments
Buildings
Other places
Squares
Quarters (barrios)
Universities and schools
Calendary
Institutions
Write to me!
Guest-Book Other`s author`s sites Costa Rica from A to Z Hitoy-Cerere Biological Reserve SLUPSK (Poland)
San Jose jest stolicą Republiki Kostaryki. Zamieszkiwane jest przez około milion mieszkańców. Dzięki swej architekturze i krajobrazom, uważane jest za najpiękniejszą stolicę Ameryki Środkowej. Rozlokowane jest w Mesecie Centralnej (płaskowyżu) na wysokości 1.140 m.n.p.m. Jest głównym centrum administracyjnym i kulturalnym kraju.


History

San Jose założone zostało 21 maja 1737 roku jako Villa Nueva Boca del Monte. Było trzecim miastem na świecie, w którym zainstalowano elektryczne uliczne lampy i jednym z pierwszych z infrastrukturą telekomunikacyjną.Streets

Ulice ułożone są w formie szachownicy: awenidy przebiegają w pozycji wschód - zachód, a ulice (calles) północ - południe. Nieoficjalnie nie posiadają nazw. Awenidy przebiegające na północ od Awenidy Centralnej mają numery nieparzyste, a te położone na południe - parzyste. W zachodniej części miasta Awenida Central przechodzi w bulwar Paseo Colón; we wschodniej części zaś zawsze zakorkowana bezimienna czteropasmówka. Ulice na wschód od ulicy centralnej są nieparzyste, podczas gdy te na zachód mają numery parzyste.

Adresses

Ticos nie posiadają adresów. Wykorzystują za to prymitywny system kierunków, doskonale znany przez miejscowych i dezorientujący turystów. Typowym adresem używanym w San Jose jest np. 200 metrów na północ i 50 metrów na wschód od budynku Poczty. Kluczem do rozszyfrowania tego opisu jest fakt, że każdy blok (kwadratowa parcela), mierzy dokładnie 100 metrów długości.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, śmiało pisz do właściciela strony Rafała Cezarego Piechocińskiego i odwiedź również największą stronę internetową o Kostaryce w Europie: http://www.kostaryka.org/2489.