KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
PRZESTĘPCZOŚĆ

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


22.I.2017

Nowe fakty w sprawie mordu w Liberii

Pojawiają się nowe fakty dotyczące masakry w Liberii. Policja na specjalnej konferencji prasowej podała do wiadomości, że sprawcą mógł być biały mężczyzna w wieku 30-40 lat z (więcej)

18.I.2017

Masakra w Liberii. Znaleziono ciała 5 osób.

W domu w Liberii znaleziono ciała pięciu osób którym poderżnięto gardła oraz jedną osobę ranną. Wśród zabitych było 3 mężczyzn i 2 kobiety. 14-letnia dziewczyna była tą która (więcej)

7.I.2017

Najtragiczniejszy rok w historii kraju pod względem zabójstw

Rok 2016 zaznaczył się jako najbardziej brutalny w historii Kostaryki. Wskaźniki morderstw oraz śmierci idą w górę szczególnie jeśli chodzi o zabójstwa i zgony w wypadkach. W całym (więcej)

4.I.2017

Małe podsumowanie przestępczości 2016 w Ameryce Środkowej

W latach 2000-2015 wskaźnik morderstw w Kostaryce podwoił się. W 2016 roku 70% przemocy w Ameryce Środkowej związana była z walkami gangów narkotykowych. Wielu (więcej)

22.XII.2016

Pasażer zabił mężczyznę który napadł na autobus

Na autobus w Coronado napadło 3 mężczyzn którzy chcieli obrabować pasażerów. Grozili kierowcy strzelbą. Jeden z nich został zastrzelony przez podróżnego. Do incydentu doszło (więcej)

23.XI.2016

Akcja antynarkotykowa. Rozbicie gangu z Hondurasu.

W Kostaryce i Hondurasie przeprowadzono połączoną operację antynarkotykową „Panamericano”. Śledczy z obu krajów rozbili międzynarodowy gang narkotykowy Los (więcej)

10.XI.2016

Koniec dwuletniego śledztwa. 14 narkogangsterów zatrzymanych

Podczas trwającego 2 lata śledztwa nad jedną z grup przestępczych policja przechwyciła 3 tony narkotyków na łączną sumę 1,7 mln $. W ostatnich ogólnokostarykańskich nalotach (więcej)

6.X.2016

Rekordowy rok z konfiskatą narkotyków?

Dane za pierwszych 9 miesięcy 2015 roku sugerują, że Kostaryka pobije w tym roku rekord przechwyceń kokainy. Dotychczas Straż Wybrzeża skonfiskowała 14,8 ton narkotyku. W tym (więcej)

5.X.2016

Wzmocnione jednostki policji w Limon

Kostaryka wzmacnia środki bezpieczeństwa w nadkaraibskiej prowincji Limon, która stała się centrum przestępczości dla biznesu narkotykowego. Władze chcą nie dopuścić by w kraju (więcej)

2.X.2016

Masakra na plaży w limońskiej dzielnicy

O 16.30 doszło do strzelaniny na limońskiej plaży w dzielnicy Cieneguita. Dwóch uzbrojonych w karabiny AK-47 napastników na motorach otworzyło ogień do tłumu. W (więcej)

13.IX.2016

Podwaja się wskaźnik przestępstw

W ciągu ostatnich 15 lat wskaźnik przestępstw w Kostaryce podwoił się, głównie za sprawą morderstw w związku z nielegalnym przemytem narkotyków. W 2015 roku dokonano na tym (więcej)

22.VII.2016

Strzelanina w gabinecie dentystycznym

W gabinecie dentystycznym w Limon doszło do strzelaniny w wyniku której zginął napastnik oraz przedszkolanka. Interweniujący policjant został ranny w szyję i ramię. Obie osoby (więcej)

16.IV.2016

Zlokalizowano 33 nielegalne pasy startowe

Władze Kostaryki po przeczesaniu terytorium zlokalizowały 33 nielegalne pasy lotnicze. Te najczęściej ukryte były w pobliżu rzek, wzdłuż wybrzeża pacyficznego w prowincjach (więcej)

11.IV.2016

Samolot narkotykowy w morzu

W morzu, przy porcie Puerto Jiménez (w kantonie Golfito) rozbił się mały samolot przewożący narkotyki. Obok wraku znalezione zostało ciało 45-50-letniego mężczyzny. (więcej)

6.IV.2016

W Nosara rozbił się samolot z narkotykami

Mały samolot, który rozbił się w okolicach Nosara miał na pokładzie narkotyki. Do zdarzenia doszło krótko po 17, kiedy samolot wzbił się do lotu. Spadł na pole między Barco Quebrado i (więcej)

11.III.2016

W San Jose podobnie jak w każdej dużej metropolii funkcjonuje tzw. “czerwone strefa”

W San Jose tzw. “Zona Roja” znajduje się między avenidami 5-9 i calle 2-10. Takimi strefami określa się też miejsca gdzie kryminaliści mają swoje kryjówki. Zlokalizowane są tam (więcej)

9.III.2016

Wyszukiwacze miejsc parkingowych nie odpowiadają za samochody

Podług statystyk policyjnych w 2015 roku 1 na 5 skradzionych w San Jose samochodów był formalnie pilnowany przez tzw. guachimán (czyli osoby wyszukujące miejsca do (więcej)

6.III.2016

W aglomeracji San Jose najwięcej napadów po godzinie 20

W 2015 roku w aglomeracji San Jose z rąk napastników zginęło 66 osób, jednocześnie 12 straciło życie gdy zaatakowali ofiary które się broniły. Najbardziej niebezpiecznym (więcej)

5.III.2016

Propozycja ustawy o wymazywaniu zapisów o karalności

Osoby które odbyły kary więzienia i wracają do społeczeństwa nie mogą znaleźć pracy. Przedsiębiorcy boją się zatrudniać Kostarykan z kryminalną przeszłością. Preferują kobiety z (więcej)

24.II.2016

Pozytywne statystyki pod względem liczby rozbojów

W 2015 roku zanotowano o 627 przypadków napadów mniej niż w 2014. Łącznie było ich 13.199 (5.951 z użyciem broni palnej, 3.000 noża). Od 2013 roku obserwuje się spadek tego (więcej)

23.II.2016

Nowobogaccy zaniepokojeni nową ustawą

Podług nakreślonych w 2009 roku artykułów 20, 21 i 22 Ustawy Przeciw Przestępczości Zorganizowanej należy udokumentować swoje aktywa (pieniądze, własności ziemskie, (więcej)

22.II.2016

Najczęściej samochody kradzione są w sobotę

W Kostaryce najczęściej samochody kradzione są w sobotę między godzinami 18-19. Najczęstszymi markami preferowanymi przez złodziei są Nissan, Hyundai i Toyota. (więcej)

22.II.2016

Kostaryka wśród najbezpieczniejszych krajów świata

Instytut Ekonomii i Pokoju wydał najnowszy ranking Global Peace Index (GOI). Przebadano w nim 162 kraje. Z raportu wynika, że bezpieczeństwo na świecie pozostaje na stałym (więcej)

9.II.2016

Zatrzymanie gangu zrzucającego narkotyki do Oceanu Spokojnego

Kostarykańskie władze zatrzymały członków gangu narkotykowego, który motorówkami i kutrami szmuglował narkotyki z Kolumbii i Ekwadoru. Aresztowanych zostało 8 Kostarykan. (więcej)

8.II.2016

Rozpoczyna się proces gangu handlarzy ludzkimi organami

Dwa lata po tym jak policja aresztowała pierwsze osoby za międzynarodowy handel ludzkimi organami, prokuratura postawiła przed sądem 5 osób. Oskarża się ich o nielegalny handel (więcej)

4.I.2016

Więcej morderstw niż ofiar wypadków

W 2015 roku Kostaryka zanotowała więcej zabójstw (550) niż ofiar w wyniku wypadków drogowych (398). Kraj zakończył rok wskaźnikiem 11,5 morderstwa na 100.000 osób. 30% z (więcej)

4.I.2016

Udowodniono 3 zabójtwa seryjnemu mordercy

Panuje przekonanie że w 2015 roku w Kostaryce grasował seryjny morderca. W ciągu pół roku zamordowanych zostało 9 kobiet. Władze podały do wiadomości, że są pewne, że (więcej)

14.XII.2015

Wskaźnik zabójstw w górę

Kolejne złe dane dotyczące zabójstw. Po kilku latach obniżania ich wskaźnika, w 2015 roku znowu obserwuje się wzrost. W 2015 roku zamordowano 527 osób, co jest porównywalne z (więcej)

9.XII.2015

Boss firmy inwestycyjnej „Kubańczyk” skazany

13 lat po zamknięciu firmy inwestycyjnej Savings Unlimited, (która oszukała setki klientów), sąd w Kostaryce skazał jej właściciela Luisa Milanésa (zwanego Kubańczykiem) na 15 lat (więcej)

19.XI.2015

Squattersi w Esterillos. Strzały i ucieczka.

Mieszkańców Esterillos Oeaste terroryzuje 200 wdzierających się do posiadłości squattersów. Inwadierów oskarża się, że 2.XI.2015 weszli do apartamentowca Villas del Oceano, (więcej)

10.XI.2015

Seryjny morderca grasuje w San Jose

W San Jose grasuje seryjny morderca. Zabił już 9 kobiet. Na ofiary wybiera dziewczyny z biednych dzielnic, najczęściej będące uzależnionymi od narkotyków i zajmujące się (więcej)

28.X.2015

Proces handlarzy organami

Rozpoczęły się wstępne przesłuchania w sprawie 4 lekarzy pracujących w szpitalu Calderona Guardii, którzy zostali w 2013 roku oskarżeni o nielegalny handel ludzkimi organami (więcej)

26.X.2015

Akcja policji antynarkotykowej

Policja antynarkotykowa przeprowadziła najazdy na 29 domów w różnych miejscach Mesety Centralnej. Na celowniku znaleźli się członkowie zorganizowanej przestępczości kierowanej (więcej)

15.X.2015

Włoska mafia w Kostaryce

Po aresztowaniu podejrzanych o udział we włoskiej mafii narkotykowej, Interpol potwierdził, że włoskie gangi typu ‘ndrangheta z Kalabrii zainteresowane są wejściem na rynek Ameryki (więcej)

15.X.2015

Zatrzymania grup przestępczych

Ponad 200 uzbrojonych policjantów przeczesywało kilka osiedli wokół stolicy w poszukiwaniu grup przestępczych. W mundurach taktycznych i z karabinami patrolowali ulice (więcej)

14.X.2015

Wzrost przestępczości w 2015 roku

Policja dokonała najazdu na kilka posiadłości w Kostaryce i dzięki wspólnej operacji kostarykańsko-włosko-amerykańskiej aresztowała 7 osób należących do włoskiej mafii (więcej)

30.VIII.2015

Tajemnicza śmierć rowerzysty

Władze odkryły zwłoki Jose Orlando Gomeza Gomeza, rowerzysty który od 5 dni uznawany był za zaginionego. Mężczyzna zaginął 23.VIII podczas 36-km wycieczki ze znajomymi z (więcej)

31.VIII.2015

Ślady Kartelu Sinaloa w Kostaryce

Wspólne śledztwo policji kostarykańskiej i amerykańskiej jednostki antynarkotykowej spowodowało wykrycie prawdopodobnej planowanej ucieczki z więzienia La Reforma (więcej)

30.VI.2015

Kostaryka trzecim najbezpieczniejszym krajem Ameryki

Podług najnowszego raportu przemoc w Kostaryce kosztuje 4 bln $ rocznie. Opublikowany przez Instytut dla Ekonomii i Pokoju (EIP) Global Peace Index 2015 określa ekonomiczny (więcej)

26.VI.2015

Gang kłusowników atakuje wolontariuszy broniących żółwi

11 wolontariuszy chroniących żółwie morskie zostało zaatakowanych przez gang kłusowników podczas patrolowania karaibskiej plaży Pacuare. Napastnicy w ilości 10 mieli (więcej)

16.II.2015

Przestępczość 2014

W 2014 roku doszło do wielu zabójstw i włamań w kraju. Zabójstwa wzrosły o 14.6% (2014 – 471, 2013 - 411). Najbardziej niebezpiecznym kantonem jest Limon (28 zabójstw, 22,2 (więcej)

25.I.2015

Strzelanina w Limon. Porachunki mafijne.

Strzelanina przed barem El Caracol w Limon. 7 osób zostało rannych. Pod bar o 3.50 zajechały 2 samochody, jednak kelnerzy oznajmili, że przybytek jest już zamknięty. Po chwili (więcej)

12.I.2015

Przestępczość wobec turystów

Xinia Vásquez, dyrektorka Policji Turystycznej poinformowała, że od 2010 roku spada przestępczość wobec turystów. Najbardziej powszechnym z zagrożeń jest kradzież. Spadła (więcej)

8.XII.2014

Napad na Hotel Tabacon w La Fortuna

6 uzbrojonych mężczyzn zaatakowało Hotel Tabacon w La Fortuna. Wkroczyli do spa kiedy nie było gości. Sterroryzowali ochroniarzy i starali się dotrzeć do sejfu. Gdy to się nie udało (więcej)

19.X.2014

Zatrzymanie wielokrotnego zabójcy

Policji udało się złapać i aresztować Florentino Elizondo Ríosa głównego podejrzanego o podwójne morderstwo nastolatków w górach Paraiso de Sixaola. Zdaniem śledczych młodzi (więcej)

28.IX.2014

Chłopiec wpadł do kanalizacji. Kradzieże pokryw do studzienek.

21.IX.2014 roku około 16.30, 10-letni Gerardo Vanegas wpadł do studzienki kanalizacyjnej w pobliżu Alajuelita. W ciągu tygodnia Policja nie była w stanie odnaleźć ciała. Silny nurt (więcej)

10.IX.2014

Ustawa o składaniu zeznań przez ofiary

Parlamentarzysta Humberto Vargas ze Zjednoczonej Partii Chrześcijańsko-Społecznej (PUSC) przedstawił projekt ustawy która ma zmienić konstytucję Kostaryki tak by (więcej)

25.III.2014

Kostaryka najbezpieczniejszym krajem Ameryki Środkowej

Firma konsultingowa FTI opublikowała Wskaźnik Bezpieczeństwa dla Ameryki Łacińskiej 2014. Kostaryka uznana została za najbezpieczniejszy kraj Ameryki Środkowej i jeden z (więcej)

27.II.2014

Przeprowadzono badania dotyczące kradzieży w Kostaryce

Środkowoamerykański Instytut Nauk Skarbowych opublikował swoje badania z 2012 roku na temat przestępczości w regionie. Pod względem kradzieży Kostaryka zajęła trzecie miejsce po (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński