B E L I Z E

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

BĘDĄ KONTROLOWANE WYBUCHY WZDŁUŻ WYBRZEŻA I RAFY

17.10.2016

Belize jest domem dla największej rafy koralowej na Zachodniej Półkuli. Uznana jest ona przez UNESCO za miejsce światowego dziedzictwa. Ten sielski wizerunek psuje niedawna decyzja władz o poszukiwaniu ropy naftowej w otoczeniu tego przyrodniczego ewenementu, zaledwie kilometr od niego. W najbliższych tygodniach planowane jest przeprowadzenie testów sejsmicznych w poszukiwaniu podwodnych złóż ropy, jednak potrzeba jeszcze przeprowadzić testy środowiskowe.

Badania sejsmiczne będą polegać na wybuchach w dnie oceanu. Dla dzikich zwierząt morskich, proces ten może stanowić zagrożenie dla życia. Delfiny i wieloryby mogą stracić słuch, co może zakłócić ich wzajemną komunikację i zdolność migracji.

Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF) wyraża zaniepokojenie, że wylew ropy gdziekolwiek w obrębie Belize może być katastrofą nie tylko ekologiczną, ale również dla przynajmniej połowy mieszkańców których byt zależy od ekosystemu morskiego. Wprawdzie w 2015 roku Belize zbanowało dalsze poszukiwania ropy w obrębie rafy, jednak przedstawiciele firm paliwowych znaleźli kruczki prawne by to kontynuować.