KONTAKT
FB o Kostaryce
Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl 
BELIZE
Belize pppppppppBelize

28.VII.2017

Atak serca główną przyczyną śmierci w dystrykcie Belize

Główną przyczyną śmierci w najludniejszym (zamieszkiwanym przez 30% populacji) dystrykcie Belize (Belize) jest atak serca. Drugą przyczyną zgonów są morderstwa, a trzecią (więcej)

24.VII.2017

Nowe połączenie lotnicze z Kanady do Belize

Kanadyjskie linie lotnicze WestJet ogłosiły (od 3.XI) dwa nowe połączenia lotnicze z kanadyjskiego Calgary do Belize. Podług Belizeńskiej Izby Turystycznej (BTB) w pierwszym (więcej)

23.VII.2017

Bardzo pozytywne dane turystyczne za pierwszy kwartał 2017

W Belize o 9,1% wzrosły wizyty turystów zagranicznych za pierwszy kwartał 2017 roku. Jest to od wielu miesięcy zauważalna stała tendencja wzrostowa. Największy napływ turystów (więcej)

17.VII.2017

Belize i Meksyk rozważają współpracę przeciw przemytowi ludzi

Po niedawno ujawnionym incydencie porwania belizeńskiego nastolatka który uciekł przemytnikom w meksykańskim Chetumal, rządy Belize i Meksyku rozważają podpisanie (więcej)

14.VII.2017

Ogniska epidemii Zika w Belize

Pierwsze przypadki Zika w Belize zarejestrowano na przełomie IV/V.2016 roku. Brakowało jednak szczegółowych danych ponieważ większość przypadków był dopiero diagnozowana i (więcej)

13.VII.2017

Statystyki produkcji belizeńskiego cukru

Stowarzyszenie Cukrowni Amerykańskich (ASR), właściciel Cukrowni Belizeńskich (BSI), planuje wykorzystanie zwiększonej wydajności belizeńskich cukrowni. Mimo niskiej (więcej)

11.VII.2017

CARICOM popiera Belize w sporze granicznym

Na 38 szczycie w Grenadzie, członkowie rządów wchodzących w skład Karaibskiej Wspólnoty i Wspólnego Rynku (CARICOM) potwierdzili poparcie dla Belize w jego sporze (więcej)

3.VII.2017

Artystka soka przegrywa w sądzie. Zapłaci odszkodowanie.

Światowej sławy Trynidadska, tancerka soka Destra Garcia przegrała pozew cywilny o zranienie na koncercie w IX.2015 roku Belizeńczyka Fernando Oliva. Sąd Najwyższy uznał (więcej)

3.VII.2017

Wyciek ropy na rzece Sarstoon

Na oddzielającej Belize od Gwatemali rzece Sarstoon doszło do wycieku ropy. Powodem tego był wypadek cysterny na 325 kilometrze autostrady do Chahal w gwatemalskim (więcej)

27.VI.2017

Niekorzystny raport o przemycie ludzi w Belize

Departament Stanu USA opublikował raport odnośnie handlu ludźmi. Belize jest jedynym krajem Karaibów którego rząd nie wypełnił minimum standardów zawartych w Ustawie o (więcej)

26.VI.2017

Belize i Kuba zacieśniają stosunki

Tracy Taegar-Panton, minister Rozwoju Ekonomicznego, Ropy, Inwestycji i Handlu, na spotkaniu z ambasadorem Kuby Lissette Perez, zapewniła o obecności Belize na 35 (więcej)

25.VI.2017

Belize wybrało reprezentantkę na Costa Maya 2017

Była Miss San Pedro 26-letnia Michelle Estrella Nunez oficjalnie wybrana została na reprezentantkę Belize w przewidzianym na 3.VIII konkursie piękności Costa Maya 2017. O (więcej)

16.V.2017

Belize jedynym krajem świata gdzie przekazów „z” jest więcej niż „do”

W 2015 roku Belize otrzymało łącznie 84,7 mln $ przekazów pieniężnych z zagranicy. Najwięcej (74,6 mln $) wysłano do Belize ze Stanów Zjednoczonych, następnie Kanady (3,2 mln $), (więcej)

16.VI.2017

Demonstranci domagają się podwyższenia pensji minimalnej

W Belize City zorganizowano demonstrację na której domagano się podwyższenia pensji minimalnej. Organizatorami byli członkowie Belizeńskich Liderów Społecznej (więcej)

7.VI.2017

Statystyka morderstw za pierwsze 5 miesięcy

Podług statystyk za pierwsze 5 miesięcy 2017 roku liczba morderstw (57) spadła o 3%, a przestępstw wobec mienia prywatnego o 20% (w stosunku do analogicznego okresu roku (więcej)

29.V.2017

Demografia, migracje i ich wpływ na ekonomię

Obecna populacja Belize wynosi 374.651 mieszkańców. Nie jest też tajemnicą, że w kraju przebywa wielu nielegalnych imigrantów. W 1981 roku kraj zamieszkiwało 145.859 osób, a (więcej)

17.V.2017

Festiwal czekolady w dystrykcie Toledo

Coroczna edycja Festiwalu Czekolady obędzie się w dystrykcie Toledo. Trwać będzie 3 dni (19-21.V.2017) w mieście Punta Gorda. Ma podkreślać tradycje kulturowe dystryktu w (więcej)

16.V.2017

Kolejna kontrowersyjna śmierć w strefie granicznej

W Rezerwacie Leśnym Chiquibul zginął 18-letni gwatemalski cywil Marvin Cristobal Chac Pop. Pierwsze wyniki śledztwa wskazują, że był to nieszczęśliwy wypadek i nie byli w niego (więcej)

16.V.2017

Ostrzelanie szklanego biurowca w Belize City

W Belize City ostrzelano budynek biurowca Matalon Building na ulicy Coney Drive. Kule przeszyły tafle szyb w części należącej do Banku Belize. Budynek jest jednym z najbardziej (więcej)

14.V.2017

Film o życiu ekscentrycznego Amerykanina z Belize

Powstaje czarna komedia „King of the Jungle” o magnacie cyberprzestępczości Johnnym McAfee. Główną role zagra Johnny Depp. Reżyserami są Glenn Ficarra i John Requa. Fabuła (więcej)

13.V.2017

Niepokój po ucieczce więźniów z honduraskiego więzienia

Policja uczula mieszkańców by byli świadomi i pamiętali, że z więzienia imienia Marco Aurelio Soto w honduraskiej prowincji Francisco Morazan uciekło 23 groźnych przestępców. (więcej)

9.V.2017

Odradza się populacja wyjców jukatańskich w Sanktuarium Cockomb Basin

W latach 1970`s populację wyjców jukatańskich [Alouatta pigra] w Sanktuarium Dzikiej Przyrody Cockscomb Basin zdziesiątkowały choroby (żółta febra w latach 1950`s), huragany (więcej)

9.V.2017

Singapur podpisał z Belize porozumienie o otwartym niebie

Singapur podpisał z Belize porozumienie o otwartym niebie. W imieniu Singapuru dokumenty parafował minister infrastruktury i transportu Khaw Boon Wan , a w imieniu (więcej)

4.V.2017

Amerykański samolot zgubił podczas startu koło

Podczas startu z belizeńskiego lotniska, amerykański samolot zgubił tylne koło. Dwusilnikowa, zbudowana w 1976 roku w Izraelu maszyna przeznaczona była do przewozu (więcej)

3.V.2017

Zabito parę Amerykanów. Podejrzany Kanadyjczyk.

Aresztowano Kanadyjczyka w związku z zabójstwem dwojga Amerykanów w Belize. Ciała dwójki rezydentów: Francesci Matus i jej chłopaka Drew De Voursneya znalezione zostały w (więcej)

3.V.2017

Budowa Hali Swifta w biednej dzielnicy Belize City

Zbliża się do końca budowa Hali Swift w Belize City. Znajduje się ona na ulicy St. Martin de Porres Parish, a jej nazwa nadana została na cześć belizeńskiego Jezuity Karla Swifta. (więcej)

25.IV.2017

Belize 103 w Raporcie Rozwoju Społecznego

Wydany w ostatnich dniach przez ONZ Raport Rozwoju Społecznego 2016 wykazał, że Belize jest trzecim krajem w Ameryce Środkowej (po Kostaryce i Panamie) pod względem (więcej)

25.IV.2017

Cyberprzestępczość w Belize i brak odpowiednich przepisów

Cyberprzestępczość staje się coraz powszechniejsza w społeczeństwie i stanowi coraz większe zagrożenie. Za 80% przestępstw tego rodzaju popełnianych w Belize odpowiadają (więcej)

23.IV.2017

Poszukiwacz skarbów zobowiązany do oddania złota

Tommy Thompson to niegdysiejszy podmorski poszukiwacz złota. W 1988 roku natrafił na wrak statku „S.S. Central America” z epoki gorączki złota, który zatonął w 1857 roku u (więcej)

23.IV.2017

Incydent podczas śniadania mistrzyni olimpijskiej

Przebywająca w Belize złota medalistka olimpijska gimnastyczka Aly Raisman została znieważona. Wiadomości o tym przekazywały międzynarodowe rozgłośnie telewizyjne. Do (więcej)

12.IV.2017

Przemarsz gangów pod hasłami pokojowymi

Przez Belize City przeszedł pokojowy marsz członków oraz liderów gangów. Część z nich wznosiła hasła „Też jesteśmy ludźmi”. Towarzyszyli im policyjni oficjele. Celem akcji było (więcej)

3.IV.2017

Wydalono ambasadora Belize w Austrii

Po raz pierwszy w historii Belize ambasador tego kraju został poproszony o opuszczenie swojego stanowiska. Chodzi o ambasadora Belize w Austrii - Joela Nagela. Wcześniej (więcej)

29.III.2017

Spadek ekonomiczny Belize o 1,2% (IV kw. 2016)

Pierwszy raz od 5 lat zarejestrowano spadek PKB Belize. Chodzi o czwarty kwartał 2016 roku. W porównaniu do okresu roku poprzedniego spadek wyniósł 1,2% (8 mln $ BZ). (więcej)

24.III.2017

Belizeńczycy jednym z najbardziej otyłych narodów świata

Podług danych zawartych w artykule na portalu GazetteReview.com, Belizeńczycy są jednym z najbardziej otyłych narodów świata. Belize znalazło się na trzeciej pozycji po Kuwejcie i (więcej)

23.III.2017

Pożar w Belize City. 16 rodzin bez dachu nad głową

Około 16.30 pożar strawił dużą część dzielnicy Majestic Alley w Belize City. Spalone zostały budynki boiska do koszykówki. Pożar rozpoczął się od drewnianego budynku na wzniesieniu (więcej)

17.III.2017

Minister stawia tezę, że Belize nie ma granic

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Wilfreda Elringtona, Belize wciąż nie ma uznanych międzynarodowo granic morskich. Stwierdził, że w 1893 roku zatwierdzono granicę lądową i (więcej)

14.III.2017

Nowy podatek wyjazdowy zabije turystykę Belize?

Zdaniem Stowarzyszenia Przemysłu Turystycznego Belize (BTIA), nowe poprawki do ustawy o Ochronie Obszarów Przyrodniczych (PACT) przełożą się na zwiększenie kwot (więcej)

3.III.2017

Nowe propozycje rządu dla obligatariuszy

Rząd Belize dąży do restrukturyzacji obligacji dolarowych 2038. Przedstawiono nowy zestaw warunków dla obligatariuszy. Opublikował je na swojej stronie internetowej Bank Centralny. (więcej)

1.III.2017

Zabronione używanie dronów przed surwiwalowym wydarzeniem

Zabroniono używania dronów bez pozwolenia podczas zbliżających się zawodów surwiwalowych La Ruta Maya Belize River. Podług Departamentu Lotnictwa Cywilnego (więcej)

1.III.2017

Wyciek ropy naftowej koło Spanish Lookout

Niedaleko Spanish Lookout (dystrykt Cayo) doszło do wycieku ropy z szybu naftowego Michael Usher Number 1. Mimo wycieku do małego strumienia nie doszło do dużego (więcej)

1.III.2017

Stróże prawa oskarżeni o pobicie ze skutkiem śmiertelnym

Rozpoczyna się proces 3 policjantów oskarżonych o zabójstwo barmana Edwina Ixpataca. Całej trójce wyznaczono kaucję w wysokości po 3.000 Bz $. Do zdarzenia doszło 6.III.2016 (więcej)

25.II.2017

Festiwal Sztuki Ulicznej w Belize City

Narodowy Instytut Kultury i Historii rozpoczął doroczny Festiwal Sztuki Ulicznej. W tym roku odbywa się na ulicy Albert Street w Belize City. Uczestniczą w nim artyści z całego (więcej)

23.II.2017

Nielegalne przebywanie w Parku Narodowym Mayflower Bocawina

Sąd w Dangriga obarczył karą grzywny 10.000$ dwóch mężczyzn za nielegalne wkroczenie na teren ochronny. Obaj ukarani zostali na podstawie ustawy o Narodowym Systemie (więcej)

23.II.2017

Minister Obrony dokonuje przeglądu placówek

Minister Obrony John Saldivar kontynuuje swoją podróż wzdłuż wybrzeża Belize podczas której sprawdza działanie placówek straży granicznej. Odwiedził m.in. Calabash Caye w (więcej)

23.II.2017

Zakończony sezon łowienia strzykw

Ogłoszono zamknięcie sezonu 2017 na poławianie strzykw (zwanych inaczej morskimi ogórkami). Tym samym każda osoba przy której odnalezione zostaną takie egzemplarze (więcej)

16.II.2017

Historyczny bezcłowy ładunek bydła do Gwatemali

Rząd ogłosił pierwszy ładunek żywego inwentarza wysłany bezcłowo na eksport do Gwatemali. Bydło pochodziło z belizeńskiej farmy bydła w Spanish Lookout. Odbyło się to w (więcej)

10.II.2017

Zmarła ikona kulturalna Belize

W szpitalu Karl Heusner Memorial zmarła ikona kulturalna Belize oraz królowa stylu muzycznego Bruk Down - Leela Vernon. Od 10.II przebywała na oddziale intensywnej (więcej)

8.II.2017

Nowy podgatunek rekina (młota tyburo)

Naukowcy z Międzynarodowego Uniwersytetu na Florydzie (FIU) odkryli nowy podgatunek rekina. Chodzi o młota tyburo [Sphyrna tiburo]. Dokonali tego na podstawie (więcej)

5.II.2017

15-lecie Muzeum Belize

Swoje podwoje otworzyło 5.II.2002 roku. Podczas uroczystości uwypuklono 15 osób mających największe zasługi w rozwój muzeum i jego tworzenie. Zakopano też kapsułę czasu (więcej)

26.I.2017

Policjanci trenowali taktyki samoobrony

Ambasada Stanów Zjednoczonych zorganizowała dwutygodniowy obóz treningowy ucząc taktyk samoobrony 19 belizeńskich policjantów. Przeprowadzono to w akademii policyjnej w (więcej)

25.I.2017

Dwaj policjanci oskarżeni o wymuszenia

Amerykanki turysta John Courtenay oskarża dwóch policjantów o skandaliczne nadużycie władzy. Chodzi o posterunkowych Davida Jimeneza i Derwina Marina. Podług Amerykanina (więcej)

25.XI.2017

Konferencja Stowarzyszenia Plantatorów Cytrusów

Belizeńskie Stowarzyszenie Plantatorów Cytrusów (CGA) zorganizowało 44 posiedzenie ogólne w Red Bank Village. Znajduje się tam zajmująca 4 akry jedna z największych szkółek (więcej)

25.I.2017

Odkryto 54 paczki konopi indyjskich

Jednostki antyterrorystyczne (GSU) dokonały nalotu na siedzibę handlarzy narkotyków. Skonfiskowano 54 paczuszki zawierające po 13,5 kg konopi indyjskich. 8 osobom (więcej)

24.I.2017

Belize ma drugą najbardziej spektakularną plażę na świecie

National Geography podało do wiadomości, że Belize posiada drugą najbardziej spektakularną plażę na świecie. Pismo opublikowało listę uwypuklając plaże które są (więcej)

19.I.2017

Policja znajduje broń na cmentarzu

Policja przeczesała teren cmentarza w Sand Hill w Belize City, gdzie odnalazła strzelby kalibru 22 milimetrów. W innej części miasta skonfiskowano broń kalibru 9 mm oraz pakunki (więcej)

18.I.2017

Przewlekłość sądów

Podnoszą się głosy krytyki dotyczące przewlekłości sądów. Wzywa się do zatrudnienia do Sądu Najwyższego 3 dodatkowych sędziów. Podkreślano, że wiele osób (146) czeka po 2 lata (więcej)

17.I.2017

Zawirowania z super obligacjami

Komitet wierzycieli Belize odrzucił proponowane zmiany które zostały przedstawione przez rząd w ubiegłym tygodniu odnoszące się do wartych 530 mln $ super-obligacji. Grupa (więcej)

3.XII.2016

Belize w top10 polecanych kierunków

Od początku roku Belize pojawia się w różnych rankingach turystycznych jako kraj konieczny do odwiedzenia w 2017 roku. Ostatnim jest ranking Gold Coast Bulletin. (więcej)

16.I.2017

Ekolodzy badają populację krokodyli Moreleta

Powstała w I.2016 roku Koalicja Badań Krokodyli (CRC) rozpoczęła przegląd populacji krokodyli Moreleta (meksykańskich) [Crocodylus moreletii]. Zaznacza się, że ostatnie takie (więcej)

15.I.2017

Tropic Air oferuje nowe połączenia do Chetumal w Meksyku

Linia lotnicza Tropic Air oferuje nowe połączenia lotnicze z lotniska międzynarodowego w Belize City (BZE) do Chetumal (CTM) w meksykańskim stanie Quintana Roo. To trzecie (więcej)

14.I.2017

Belize miejsce odcięte od świata, z dala od problemów

Magazyn Forbes określił miejscowość Santa Familia w dystrykcie Cayo jako najlepsze miejsce do życia. W artykule zatytułowanym „rzuć pracę i żyj za granicą, 8 miejsc gdzie nie (więcej)

12.I.2017

Bank Światowy przewiduje wzrost 1,5%

Bank Światowy przewiduje rozwój ekonomii światowej w 2017 roku na poziomie 2,7%. Dla regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów przewidziany jest wzrost 1,2%. Zdaniem analityków (więcej)

12.I.2017

Plaga kaset wideo z seksem młodocianych

Narodowe Stowarzyszenie Rodzin i Dzieci (NCFC) zaniepokojone jest ostatnimi doniesieniami i plagą umieszczania w mediach społecznościowych nagrań z seksem z (więcej)

10.I.2017

Krokodylowy pupilek mieszkańców przeniesiony

„Szczęka” to krokodyl amerykański, któremu za młodu połamano maczetą paszczę. Zrosła mu się w taki sposób że nie może prawidłowo polować. Z tego powodu wzbudzał litość (więcej)

6.I.2017

Policja postawiona na nogi przez salwadorskich uciekinierów

Policja opublikowała wizerunki 10 uciekinierów z więzienia w San Francisco Gotera w Salwadorskim departamencie Morazan którzy mieli należeć do osławionego gangu Mara (więcej)

6.I.2017

Orka wśród turystów

W wodach południowego Belize przyuważono 10-metrową orkę oceaniczną [Orcinus orca]. Zauważyli ją turyści płynący na wysepkę Ranguana Caye. Okrążyła ich łódź po czym wraz z (więcej)

4.I.2017

Belize na drugim miejscu w peletonie zabójstw

W 2016 roku w Belize gwałtownie wzrósł wskaźnik morderstw. Zanotowano skok o 15% (z 199 w 2015 do 137 w 2016). To daje wynik 36 morderstw na każde 100.000 mieszkańców. (więcej)

3.I.2017

Belizeńskie lody na eksport do Grenady

Wysłano pierwszą partię eksportowych lodów do Grenady. Wytwarza go firma z Belize - Western Dairies Ice Cream. Lody w 24 smakach wysyłane są w skrzyniach po 3.000 (więcej)

1.I.2017

Miss Belize 18 w prognozach Miss Universe

Podług ekspertów, przygotowująca się do startu 30.I w konkursie Miss Universe na Filipinach Miss Belize Rebecca Rath ma szansę na wejście do pierwszej szesnastki. Wybrana została na (więcej)

22.XII.2016

Gwatemala chce łowisk Belize

Belizeńczycy są oburzeni tym, że wyszło na jaw jakoby od 2005 roku Gwatemala podstępem przeforsowała przepis zezwalający jej na łowienie w zatoce Amatique w której skład wchodzą (więcej)

9.XII.2016

Polak trenerem drużyny piłkarskiej Belize

Nowym selekcjonerem reprezentacji Belize został Ryszard Orłowski. Ryszard Orłowski w latach 2013-14 był asystentem selekcjonera reprezentacji Nepalu, następnie prowadził (więcej)

3.XII.2016

Gwatemala zatrzymuje Honduran na wodach Belize

Władze Gwatemali zatrzymały na belizeńskich wodach terytorialnych honduraskich przemytników narkotyków. Przechwycono kokainę o wartości 45 mln$. Na łodzi znaleziono (więcej)

28.XI.2016

Otwarcie sezonu świątecznego

Odbyła się tradycyjna ceremonia rozpoczęcia sezonu bożonarodzeniowego. W Parku Mule w centrum Belize City podświetlono choinkę. W ceremonii brało udział 300 mieszkańców. (więcej)

28.XI.2016

Policja odkryła miejsce dystrybucji narkotyków

Policja natknęła się na odludne miejsce niedaleko Hattieville w którym znajdowało się 16 wypełnionych paliwem lotniczym beczek. Panuje przekonanie, że miejsce to wykorzystywane (więcej)

27.XI.2016

W Belize City spłonął zabytkowy hotel Chateau Caribbean

W ciągu 15 godzin spłonął zabytkowy Hotel Chateau Caribbean przy East Canal w Belize City. W akcji ratunkowej ranny został jeden ze strażaków który zbił ramieniem okno chcąc (więcej)

20.XI.2016

Dotacja na zmiany klimatyczne

Belize otrzymało dotację w wysokości 300.000$ z Funduszu Zielonego Klimatu na pomoc w przygotowaniu się na zmiany klimatyczne. W ceremonii podpisywania dokumentacji (na 22. (więcej)

19.XI.2016

Leonardo DiCaprio buduje ośrodek wczasowy na wyspie

W ostatnich latach Leonardo DiCaprio stał się rzecznikiem obrońców środowiska. Zapisał się w pamięci jako prowadzący program dokumentalny na kanale National Geographic “Before (więcej)

2.XI.2016

Szczepienia przeciw brodawczakowi ludzkiemu (HPV)

Ministerstwo Zdrowia pozyskało od Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO) szczepionki przeciw brodawczakowi ludzkiemu (HPV), który jest główną przyczyną raka (więcej)

1.XI.2016

Turystyka militarna w Belize

W Belize coraz popularniejsza staje się turystyka militarna. Potwierdza to Dowódca Sił Zbrojnych Belize David Jones. Na terytorium kraju organizowane są poligony surwiwalowe (więcej)

1.XI.2016

Nowe odcinki szos po remoncie

Oddano do użytku dwa wyremontowane odcinki dróg: 21 km August Pine Ridge do Blue Creek i 6 km Yo Creek do San Antonio. Warte 21 mln $ inwestycje sfinansowane zostały (więcej)

28.X.2016

Przepychanki na linii minister - związki zawodowe nauczycieli

Na jutro zaplanowane jest spotkanie związkowców nauczycielskich z ministrem edukacji Patrickiem Faberem. Narodowy Związek Nauczycieli (BNTU) pozostaje nieugięty na prośby (więcej)

27.X.2016

IMF ocenia sytuację ekonomiczną Belize

Międzynarodowy Fundusz Monetarny (IMF) wyraził opinię, że Belize nadal stoi w obliczu poważnych niedociągnięć i wyzwań za sprawą wysokiego długu publicznego, dużego (więcej)

23.X.2016

Belize spuszcza z tonu w sprawie poszukiwania ropy na rafie

Po ostrej międzynarodowej krytyce rząd Belize zdecydował się wycofać i zawiesić swoje poczynania w obrębie rafy koralowej. W ubiegłym tygodniu ogłoszono o zamierzeniach (więcej)

20.X.2016

Belize centrum kontrabandy papierosowej

Dzięki luźnym przepisom celnym Belize może stać się wkrótce centrum kontrabandy papierosowej w regionie. Zdaniem ekspertów niestrzeżona granica Belize oraz górzysty teren (więcej)

17.X.2016

Premier przyjmuje rezygnację swojego zastępcy

Premier Dean Barrow przyjął rezygnację swojego zastępcy Gaspara Vegi. Stało się to po nagłośnionym przez media skandalu dotyczącym własności ziemi. Vega pełnił bowiem (więcej)

17.X.2016

Będą kontrolowane wybuchy wzdłuż wybrzeża i rafy

Belize jest domem dla największej rafy koralowej na Zachodniej Półkuli. Uznana jest ona przez UNESCO za miejsce światowego dziedzictwa. Ten sielski wizerunek psuje niedawna (więcej)

23.IX.2016

Prezydent Gwatemali krytykuje Belize na forum ONZ

Prezydent Gwatemali Jimmy Morales skrytykował Belize na 71 Sesji Zgromadzenia Narodowego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku oskarżając kraj o zabicie na (więcej)

23.IX.2016

Zika atakuje głównie centralne dystrykty

Dotąd w Belize zdiagnozowano 42 przypadki zachorowania na Zika. Dalszym badaniom poddaje się 341 osób. Wśród zainfekowanych jest 5 kobiet w ciąży. Kolejnych 21 jest w (więcej)

21.IX.2016

Protest przed przekłamanym reality show z udziałem Belizeńczyków

Czterech Belizeńczyków: Tyrone Moralez, Zaira Majil, Saka Canul i Cassia Chavarria, którzy wystąpili w programie dokumentalnym „Gringo” (z udziałem przebywającego w Belize (więcej)

18.IX.2016

Strajk nauczycieli mimo zapewnień rządu, że szkoły otwarte

Belizeński Związek Nauczycieli (BNTU) ogłosił plan masowej demonstracji. Stało się to mimo tego, że rząd zapewnił rodziców, że wszystkie szkoły w państwie będą otwarte. (więcej)

14.IX.2016

Postrzelono bratanicę premiera

W Belize City postrzelono w nogę Candice Anderson, bratanicę premiera Deana Barrowa. Do strzelaniny doszło około godziny 13 na 7 ulicy w okolicy Parku King. Do incydentu doszło, (więcej)

27.VIII.2016

Pomoc armii kanadyjskiej dla sił zbrojnych Belize

Kanada pomaga Belize w zakresie obronności. Jest to wynik sytuacji granicznej w konflikcie z Gwatemalą na skutek strzelanin. W II.2016 roku czołowi oficerowie Belize przybyli do (więcej)

15.VIII.2016

USA zadaje cios bananom z Belize

Kiedy w 2012 roku Stany Zjednoczone wciągnęły na czarną listę belizeńskiego biznesmena i eksportera bananów Johna Angela Zabaneha, w wyniku ograniczeń handlowych pracę straciło (więcej)

9.VIII.2016

Belize zalegalizowało stosunki homoseksualne

Belizeński Sąd Najwyższy zniósł w końcu ustanowioną jeszcze w czasach koloniach ustawę zabraniającą seksu homoseksualnego. W interpretacji podano, że jej zapisy naruszały (więcej)

8.VIII.2016

Nowe połączenia lotnicze z Kanady

Od 29.X linie lotnicze WestJet będą oferować połączenia z Toronto do międzynarodowego portu lotniczego imienia Philipa S. W. Goldsona w Belize City. To jedyna linia lotnicza z (więcej)

7.VIII.2016

Odkryto płyty hieroglifowe na schodach piramidy w Xunantunich

Majowie budowali niesamowite piramidy jednak w przeciwieństwie do tych egipskich nie były wznoszone w celach chowania arystokratów lecz z powodów religijnych. Prace (więcej)

4.VIII.2016

Huragan Earl pustoszy Belize

Belize nawiedził huragan Earl. W jego wyniku większa część kraju pozbawiona była prądu. W obrębie stolicy wiatr pozrywał dachy z niektórych domów. Powyrywało wiele drzew z (więcej)

4.VIII.2016

Od przyszłego roku połączenie lotnicze do Denver

W 2017 roku linie lotnicze Southwest planują otworzyć sezonowe (11.III-22.IV) bezpośrednie połączenie z Denver do Belize City. Wylot następować miałby w soboty o (więcej)

17.VII.2016

Krokodyl zabił i zjadł dziewczynkę

W dolinie rzeki Belize krokodyl zaatakował i zabił 8-letnią dziewczynkę Adrianę Moody z Mapypen. Pływała ona w towarzystwie 2 innych dzieci oraz ciotki Indiry Rhaburn. Krokodyl (więcej)

28.V.2016

Mianowano nowego ambasadora Belize w USA

Patrick Andrews mianowany został ambasadorem Belize w Stanach Zjednoczonych oraz przy Organizacji Państw Amerykańskich. W 1973 roku ukończył studia ekonomiczne na (więcej)

14.V.2016

Gwatemala oskarża żołnierzy Belize o nieadekwatne reakcje

Rząd Gwatemali oskarżył belizeńską armię o użycie nieadekwatnej siły po zatrzymaniu 13.V trzech Gwatemalczyków zajmujących się nielegalnym górnictwem. Belize utrzymuje, że (więcej)

13.V.2016

Belize zatrzymuje 3 nielegalnych poszukiwaczy złota

Rząd Belize potwierdził zatrzymanie 3 Gwatemalczyków (Carlosa Roberto Pereza Hernandeza (23), Edina Alexandera Escobara Garcia (17) i Solomona Martineza Pasquala (więcej)

23.IV.2016

Belize najniebezpieczniejszym krajem Karaibów

Amerykański dziennik News America określił Belize jako najbardziej niebezpieczny kraj Karaibów. Podług dziennikarzy turysta amerykański ma 12 razy większe szanse zostać (więcej)

24.IV.2016

Zdechł humbak u wybrzeży dystryktu Toledo

U wybrzeży dystryktu Toledo znaleziono rannego humbaka. Zanim dotarły do niego jednostki weterynaryjne, ssak zdechł. Po raz pierwszy widziany był 24.II. Rybacy donosili, że pływał (więcej)

23.IV.2016

Jaskinia Nocnego Terroru w Belize

W 2006 roku rolnik z dystryktu Cayo dokonał jednego z najbardziej przerażających odkryć archeologicznych ostatniej dekady. Na dnie jaskini znalazł tysiące ludzkich szkieletów. (więcej)

23.IV.2016

W rankingu Reporterów bez Granic Belize na 36 miejscu

W ostatnim sporządzonym przez organizację Reporterzy bez Granic rankingu World Press Freedom Index 2015 Belize uplasowało się na pozycji 36 (na 180 przebadanych krajów (więcej)

20.IV.2016

Żołnierze Belize zastrzelili Gwatemalczyka. Napięcie dyplomatyczne.

Prezydent Gwatemali Jimmy Moralez wydał oświadczenie po tym jak mieszkający w Belize Gwatemalczyk został zastrzelony przez żołnierza Belize. Zapowiedział, że zamierza bronić (więcej)

10.III.2016

Nowe samochody z dotacji „Zdrowie Mezoameryki”

Ministerstwu Zdrowia przekazano 3 Fordy pickupy o wartości 120.000 $. Dotacja pochodzi z programu „Zdrowie Mezoameryki” finansowanego przez Międzyamerykański Bank Rozwoju (więcej)

7.III.2016

Aresztowano 3 policjantów podejrzanych o zamordowanie właściciela baru

Aresztowano 3 policjantów z San Pedro pod zarzutem zabójstwa. Trafili do więzienia Centralnego w Belize City. 10.III.2016 roku odbył się marsz krewnych i przyjaciół (więcej)

23.II.2016

Statystyka cen konsumenckich w I.2016

Urząd Statystyczny Belize podał do wiadomości, że Indeks Cen Konsumpcyjnych (CPI) za I.2016 wzrósł nieznacznie o 0,4%. Konsumenci płacili więcej za mięso, jaja, świeże owoce, (więcej)

18.II.2016

Sprejowanie kontra mieszkańcy

W Belize od końca 2014 roku obserwuje się wzrost zachorowań na dengę, jednak w dystrykcie Belize ilość przypadków spadła z 1.105 do 323. Z samego Belize City terenami (więcej)

18.II.2016

Wyścig surwiwalowy w górach Maya

Jutro rozpoczyna się największy surwiwalowy wyścig Belize - Maya Mountain Adventure Challenge. To druga edycja tych zawodów. Tym razem weźmie w nich udział 52 śmiałków. (więcej)

6.II.2016

Coroczny rajd gumowych kaczuszek

W San Ignacio (dystrykt Cayo) odbył się organizowany przez Rotary Club coroczny wyścig gumowych kaczek. Zwycięzcą został mieszkaniec Belize City. Otrzymał nagrodę 10.000 $. W (więcej)

1.II.2016

Czemu Belize nie ma na liście Transparency International?

Transparency International opublikowała najnowszy Ranking Korupcji (CPI) w poszczególnych krajach. Belize po raz kolejny nie zostało wymienione w rankingu. Ostatni (więcej)

13.I.2016

Manaty karaibskie zdegradowane. Belizeńczycy protestują

Władze Stanów Zjednoczonych proponują by zdegradować status manatów karaibskich z listy zagrożonych gatunków. Obrońcy środowiska z Belize stanowczo się temu jednak (więcej)

12.I.2016

Komisja ds. zwyczajowego prawa własności ziemi

Belizeński Prokurator Generalny oraz Minister Sprawiedliwości Vanessa Retreage mianowała członków Komisji Praw Ziemskich Majów w Toledo na wdrożenie decyzji Karaibskiego (więcej)

9.I.2016

Hodowca węży w szpitalu

Po raz czwarty w życiu do szpitala (Karl Heusner Memorial) trafił po ukąszeniu najsławniejszy krajowy amatorski hodowca i miłośnik jadowitych węży. W konsekwencji, (więcej)

7.I.2016

Dziwne zawirowania z marchewką

Rząd zajmuje się oceną spadku produkcji marchwi u małych farmerów. Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa, Leśnictwa, Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju wyjaśnia, że (więcej)

7.I.2016

Partia Postępu Belize apeluje by rozdać ryż biednym

Partia Postępu Belize (BPP) przyłączyła się do innych organizacji w sprzeciwianiu się niszczenia gujańskiego ryżu, który przetrzymywany jest w porcie Big Creek. Członkowie (więcej)

7.I.2016

Pasażerka promu utonęła podczas nurkowania

Amerykańska pasażerka promu Caribbean Princess - Janice Mittelstadt z Dakoty Południowej utonęła podczas nurkowania przy rafie koralowej u wybrzeży belizeńskiej wyspy Sergeants (więcej)

6.I.2016

Zabójstwa 2015, wskaźniki idą w dół

Tym razem Belize nie będzie w top10 najbardziej morderczych krajów świata. W 2015 roku dokonano 119 morderstw, to o 4 mniej niż w 2014. Daje to wskaźnik 32 zabójstw na 100.000 (więcej)

6.I.2016

Nowy sprzęt łącznościowy dla policji

Wschodni Oddział Policji Belize powołał nowy wydział łączności “Red Ice”. Dzięki wartej 13.500 $ dotacji właścicieli hotelu Princess Ramada nabyto nowy sprzęt komunikacyjny. (więcej)

6.I.2016

Mieszkańcy Caye Caulker chcą nowych baraków dla Policji

W Caye Caulker, na La Isla Carinosa znajdują się zabudowania komendy wraz z mieszkaniami dla pracowników. Drewniane budynki charakteryzują się podgniłymi deskami, (więcej)

6.I.2016

Zamordowanie kanadyjskiego reżysera telenoweli

W Selena Village w dystrykcie Belize zaatakowano urodzonego w Quebecu reżysera Matthiew Klincka. Od 5 lat mieszkał on w Belize i był autorem pierwszej w kraju telenoweli (więcej)

3.I.2016

Nakaz odesłania kontenerów ryżu do Gujany

Sąd Najwyższy odrzucił możliwość zaskarżenia sądowej decyzji BAHA o zakazie dla przedsiębiorcy Jacka Charlesa importu znajdujących się w porcie Big Creek 3 kontenerów (więcej)

2.I.2016

Dane o otyłości mieszkańców i porady

Podług badań Ministerstwa Zdrowia Belize, że 6 na 10 osób z dystryktu Belize ma nadwagę lub jest otyła. 7,4% zaś wykazuje niedowagę. Wydano broszury informujące mieszkańców że (więcej)

1.I.2016

Belize przewodniczy CARICOM

Belize obejmuje na 6 miesięcy przewodnictwo Karaibskiej Wspólnoty i Wspólnego Rynku (CARICOM). Z tego powodu w Belize przebywa Sekretarz Generalny tej organizacji Irwin (więcej)

1.I.2016

Ostatnie dziecko 2015 i pierwsze 2016

Krótko po 2 w nocy w szpitalu Karl Heusner Memorial na świat przyszło pierwsze dziecko 2016 roku. Powiła go matka Bridget Rhys i nadała imię Aidan. Zbiegiem okoliczności (więcej)

31.XII.2016

Promy śródziemnomorskie w Belize

Na akwen Karaibów wszedł nowy promowy przewoźnik Mediterranean Shipping Company (MSC). Po raz pierwszy w historii prom (Divina) zacumował w porcie Belize City. Statek (więcej)

6.XI.2015

Obserwatorzy chwalą organizację wyborów parlamentarnych

Nadzorująca wybory parlamentarne w Belize Misja Wyborcza Organizacji Narodów Zjednoczonych wydała oświadczenie, że wybory odbyły się bez zakłóceń. Frekwencja (więcej)

5.XI.2015

Wybory parlamentarne 2015. Premier na trzecią kadencję.

Wybory parlamentarne zdobyła w zdecydowanej większości Zjednoczona Partia Demokratyczna (UDP). Premierem na pierwszą w historii Belize trzecią pod rząd kadencję (więcej)

4.XI.2015

IMF namawia do reformy podatkowej

W II.2013 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) namawiał do reformy podatkowej w Belize. W raporcie wystosował ostrzeżenia dla rządu, że powinien zmniejszyć (więcej)

4.XI.2015

Sytuacja przed wyborami. Konflikt graniczny z Gwatemalą.

Belizeńczycy poszli do urn. Kampania wyborcza skupiała się na strachu przed Gwatemalą i zagrożeniem że kraj ten może zaanektować połowę terytorium Belize. Sprawa granicy (więcej)

4.XI.2015

Pozew o prawa do ziemi Majów

Karaibski Sąd Sprawiedliwości zawyrokował, że rząd Belize, który złożył ostateczną apelację w sprawie Praw Własności Ziemskiej Majów ma dokonać zadośćuczynienia w wysokości (więcej)

29.X.2015

Dane eksportowe 2015

Eksport Belize wzrósł w IX o 23,2% (36 mln $ w IX.2015, 29,2 mln $ w IX.2014). Sam eksport płodów rolnych wyniósł 30 mln $ (z czego 1/3 pochodziła z eksportu bananów). (więcej)

19.X.2015

Firma Fyffes stopuje handel bananami

Importer owoców Fyffes wstrzymał nabywanie bananów od największego ich producenta w Belize - Mayan King. Powodem są jego linki z biznesmenami określanymi przez władze USA (więcej)

18.VIII.2015

Problemy i nastroje antygwatemalskie wzdłuż rzeki Sarstoon

Belize wysłało notę protestacyjną po tym jak po raz kolejny jej pogranicznicy stwierdzili wtargnięcie na jego terytorium grupy wojskowych gwatemalskich. 16.VIII wojska (więcej)

6.VIII.2015

Zachorowalność na dengę w 2015 roku

Zanotowano 261 przypadków dengi. Władze apelują o czyszczenie posiadłości by walczyć z ogniskami epidemii. W ubiegłym roku zanotowano w tym okresie 225 przypadków. (więcej)

4.VIII.2015

Antyterroryści odnajdują tajemniczy helikopter

Jednostka Antynarkotykowa na polanie w pobliżu granicy z Meksykiem (niedaleko miasteczka Blue Creek w dystrykcie Orange Walk), odnalazła przygotowany do lotu (więcej)

28.VII.2015

Linie lotnicze Copa Airlines w Belize

Od XII.2015 roku odbędą się pierwsze w historii loty panamskiego przewoźnika Copa Airlines. Obecnie linia ta lata do wszystkich krajów Ameryki Środkowej. Ogólnie dociera do (więcej)

26.VII.2015

Policjant złodziej zatrzymany za kradzież telefonu

Policjant Dean Perez który został uznany winnym kradzieży w San Pedro telefonu komórkowego i 600 $ został skazany na 3 miesiące więzienia. Sytuacja miała miejsce (więcej)

20.VII.2015

Pozorumienia z Meksykiem ws. energetyki, transportu

Ministerstwo Spraw Zzagranicznych Belize - Wilfred Peter Elrington podpisał podczas wizyty w Meksyku 8 porozumień dotyczących bilateralnej współpracy sądowniczej. Była to (więcej)

15.VII.2015

Awantura Gwatemali przeciw budowie posterunku wojskowego

Dwa miesiące temu patrole Straży Przybrzeżnej kilkakrotnie napotykały przy wyspie Sarstoon jednostki Marynarki Gwatemalskiej. Straż udała się na wyspę by ocenić czy nadaje (więcej)

25.VI.2015

Belize stara się być krajem z 100% energii odnawialnej

Belize ogłosiło, że stara się być krajem w 100% wykorzystującym energię odnawialną oraz zamierza doprowadzić elektryczność na przybrzeżne wysepki. Belize zamierza zwrócić się w (więcej)

10.VI.2015

Gwatemalski statek na mieliźnie

W nocy na Glover Reef osiadł na mieliźnie statek. Okazało się że jest to wojskowa jednostka z Gwatemali z kilkunastoma osobami na pokładzie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych (więcej)

9.VI.2015

Zamieszki w Caye Caulkier

W Caye Caulkier wybuchły zamieszki. Stało się to po tym jak w areszcie policyjnym zmarł 18-letni Hilberto Sotz. W zamieszkach brało udział 200 osób. Policja użyła gumowych kul do (więcej)

3.VI.2015

Znalezienie drugiego największego jadeitu w historii Belize

W dwóch grobowcach w Nim Li Punit w dystrykcie Toledo odnaleziono 26 naczyń ceramicznych, jadeitowy wisiorek oraz 8 części jadeitów z 800 roku. Jest to drugie (więcej)

28.V.2015

Kradzież na poczcie. Policja aresztuje pracownika.

Zastępca Dyrektora Generalnego Poczty Belize James Gabriel potwierdził, że wewnętrzne śledztwo wykazało, że poczta straciła 21.251 $ za sprawą pracownika któremu udało się zbiec (więcej)

21.V.2015

Poszukiwanie ropy naftowej i zagrożone Blue Hole

Blue Hole (rozpadlina rafy koralowej) jest zagrożone ze względu na prowadzone poszukiwania ropy naftowej. Minister Energii Belize rozważa prawdopodobne zezwolenie na (więcej)

13.V.2015

Belize wydaje książkę o Belize na Tajwanie

Na Tajwanie wydano przetłumaczoną na język chiński książkę „Seven Belizean Short Stories” autorstwa gubernatora generalnego Belize - Colville Young. Celem jej wydania jest (więcej)

29.IV.2015

Samobójstwo byłego mera Belize City

Były major Belize City David Fonseca popełnił samobójstwo. Jego ciało znaleziono w łazience w rezydencji w Stuart`s Alley. Jego rodzina i znajomi nie zauważali żadnych (więcej)

5.IV.2015

Leonardo di Carpio otwiera hotel na prywatnej wyspie

Leonardo di Carpio zamierza założyć w Belize resort ekologiczny w Blackadore Caye (jego prywatnej wysepce). Resort ma być otwarty w 2018 roku i zawierać 68 domków. (więcej)

25.III.2015

Projekt leśny i parki narodowe

Ruszył 5-letni projekt pod nazwą Zarządzanie i Ochrona Kluczowych Bioróżnorodnych Terenów Ochronnych (KBA) mający na celu zwiększenie korzyści ludzi zajmujących (więcej)

17.III.2015

Ambasador Belize zastępcą Sekretarza Stanu OAS

Belizeński ambasador w USA Nestor Mendez wybrany został na 5-letnią kadencję jako zastępcą Sekretarza Generalnego Organizacji Państw Amerykańskich (OAS). Zastąpił na tej (więcej)

16.III.2015

Prześladowanie osób homoseksualnych. Ustawa antygejowska.

Prawo imigracyjne Belize zabrania wjazdu do tego kraju osobom homoseksualnym, prostytutkom i innym grupom uznanym tam za margines. Uprawianie seksu między osobami (więcej)

4.III.2015

Wyniki wyborów samorządowych

Mieszkańcy Belize City głosowali za dalszym sprawowaniem funkcji mera miasta przez Darrella Bradleya. Otrzymał on 11.833 głosy i pokonał swoich dwóch konkurentów. Od (więcej)

28.II.2015

Aresztowanie wolontariuszy sadzących palmy

Zatrzymano i aresztowano płynących na stateczku Dora 37 belizeńskich wolontariuszy z Północnego Wolontariatu Terytorialnego. Większość z nich to mieszkańcy dystryktu Orange (więcej)

24.II.2015

Belize i handel z Meksykiem. Przekraczanie granicy.

Nowy ambasador Meksyku w Belize Carlos Quesnel stwierdził, że Meksyk chce porozumienia handlowego z Belize. W 2014 roku eksport do Meksyku wzrósł o 100%. (więcej)

22.II.2015

Strajk kontrolerów lotu. Paraliż lotniska.

Przez kilka godzin jedyne lotnisko międzynarodowe kraju: Philip Goldson w Ladyville zostało sparaliżowane przez strajk kontrolerów lotu. Jako, że mają oni ograniczone (więcej)

19.II.2015

Przyłapani Gwatemalczycy na rzece Sarstoon

W pobliżu rzeki Sarstoon Członkowie Północnego Wolontariatu Terytorialnego przyłapali gwatemalskich rybaków zakładających sieci skrzelowe. Kiedy do nich podeszli napotkali na (więcej)

16.II.2015

Firma Avon odchodzi z Belize

Avon zadecydował o zamknięciu swojej działalności w Belize oraz innych karaibskich krajach i terytoriach (Antigui i Barbudzie, Arubie, Bahamach, Barbadosie, Bermudach, (więcej)

15.II.2015

Protesty przeciwko sieciom skrzelowym. Zagrożone głowomłoty tropikalne.

Niepokój wywołuje śmierć rzadko spotykanego głowomłota tropikalnego [Sphyrna lewini] w przybrzeżnych wodach Belize. Prawdopodobnie złapany został na sieci skrzelowe w płytkich (więcej)

11.II.2015

Plany otwarcia Instytutu Technologicznego. Rozdawane tablety.

Na VI-VII.2015 planowane jest otwarcie nowego Instytutu Technologii i Innowacji. Wraz z partnerami z Korei Południowej będą tam opracowywane wynalazki. Instytut skupiać się (więcej)

11.II.2015

Belizeńczycy i szwajcarskie konta

Wyciekła lista zakładanych w latach 1999-2006 kont szwajcarskich banków. Na liście widnieje 97 kont których oszczędności wynoszą 54,8 mln $. 9 z nich należą do osób z (więcej)

9.II.2015

Konfiskata muszli. Ochrona zagrożonych gatunków.

Urzędnicy z Departamentu Rybołówstwa zatrzymali 5 mieszkańców Belize City przy których skonfiskowali małe 1.152 muszle. Prócz tego w pobliżu zlokalizowali opakowania z 250 (więcej)

29.I.2015

Przypadki zachorowań na Chikungunya. Najwięcej w dystrykcie Cayo.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że od X.2014 roku zanotowano 7 przypadków zachorowań na chorobę wirusową Chikungunya. Głównym skupiskiem jej występowania jest Las Flores (więcej)

29.I.2015

Parada nowych żołnierzy. Siły zbrojne odzyskują reputację.

Odbyła się parada na której zaprzysiężono nowych żołnierzy. Siły zbrojne Belize obchodzą w tym roku 37 lat. Powoli wojsko odzyskuje reputację po skandalu, kiedy w X.2011 z arsenału (więcej)

29.I.2015

Odnowiono sąd w Punta Gorda

Zainaugurowano świeżo odnowiony budynek sądu w Punta Gorda. Remont nastąpił po pożarze z 2014 roku. W renowacji pomagała finansowo ambasada USA w Belize. (więcej)

29.I.2015

Rynek zalewają malowane „irlandzkie” ziemniaki

Ujawniono, że na bazarze Michaela Finnegana w Belize City sprzedawane są fałszywe irlandzkie ziemniaki. Białe belizeńskie warzywa są zabarwiane na modłę czerwonych (więcej)

25.I.2015

Ptasia grypa w hodowlach drobiu w dystrykcie Cayo

W XII.2014 roku w hodowlach drobiu na zachodzie kraju wykryto ptasią grypę. 23.I.2015 roku służby weterynaryjne wysłały do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt monit o tej (więcej)

19-23.I.2015

Przedstawiciele UNESCO w sprawie rafy

Z wizytą w Belize przebywali przedstawiciele Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Międzynarodowej Unii Ochrony Natury (IUCN). Tematem rozmów było zagrożenie (więcej)

19.I.2015

10 rocznica powołania Sądu Karaibskiego

Sąd Karaibski obchodzi swoją 10 rocznicę. W 2014 roku wydał 21 wyroki: 6 dla Barbadosu, 4 dla Belize i 11 dla Gujany. Korzystają z niego 12 z 15 krajów karaibskich: Antigua i (więcej)

18.I.2015

Poprawki do ustawy o cukrownictwie

Zastępca premiera i Minister Rolnictwa Gaspar Vega przedstawił w parlamencie projekt poprawek do ustawy o przemyśle cukrowniczym. Poprawki będą zgadzać się z (więcej)

18.I.2015

Ustawa o cukrowniach. Udogodnienia dla rolników.

Rząd w Izbie Reprezentantów chciał przeforsować poprawkę do ustawy o przemyśle cukrowniczym. O tym, że farmerzy z Belize Nie muszą być członkami Belizeńskiego (więcej)

16.I.2015

Cukrownicy przegrywają. Zagraniczni inwestorzy górą.

Belizeńscy farmerzy trzciny cukrowej przegrali półroczną batalię przeciw amerykańskiej Rafinerii Cukrowniczej w swoich staraniach o bardziej preferencyjne ceny trzciny. (więcej)

15.I.2015

Drób i podejrzenie ptasiej grypy

Belizeński Urząd ds. Rolnictwa i Zdrowia (BAHA) oczekuje rezultatów badań próbek drobiu po tym jak na 2 farmach w Spanish Lookout odkryto prawdopodobnie dwa przypadku ptasiej (więcej)

14.I.2015

Kłótnia towarzystw cukrowniczych

Jeden z przywódców BSCFA w oświadczeniu telewizyjnym stwierdził, że pogłoski o końcu przemysłu cukrowniczego w Belize oraz upadku samego Belizeńskiego Stowarzyszenia (więcej)

13.I.2015

Gwatemalczycy przybywają do pracy w Belize

Kolejnych 60 pracowników z Gwatemali przeszło granicę w Benque Viejo. Przybywają do Belize by pracować w przemyśle cytrusowym. Większość z nich nie ma paszportów. (więcej)

13.I.2015

Porozumienie uczelniane między Uniwersytetem Belize, a USA

Minister Edukacji, Młodzieży i Sportu oraz Uniwersytet Belize podpisali porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Bridgewater w Massachusetts. Na uniwersytet w USA (więcej)

13.I.2015

Czarna pantera znalazła schronienie w ZOO

W Belize Zoo przebywa 18 weterynarzy z Uniwersytetu Cornell w USA. Doglądają czarnej pantery o pseudonimie “Lucky Boy”. Imię zyskała po tym w 2012 roku odnaleziono ją w (więcej)

12.I.2015

Delegacja z Kostaryki z programem edukacyjnym

Z wizytą w Belize przebywała delegacja Kostaryki. Składała się m.in. z Wiceminister Bezpieczeństwa Publicznego Marii Elizondo. Celem wizyty było zapoznanie z programem (więcej)

12.I.2015

Statystyczne dane o turystach za 2014 rok

Według Belizeńskiej Izby Turystyki (BTB) w 2014 roku Belize odwiedziło 1,2 mln turystów. 321.220 to tzw. turyści jednodobowi (2013 – 294.177, wzrost o 9,2%). 968.131 turystów (więcej)

7.I.2015

Nadal kłótnie towarzystw cukrowniczych

Międzynarodowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu zaprotestowała gdy Stowarzyszenie Farmerów Trzciny Cukrowej (BSCFA) usiłowało sprzeniewierzyć pieniądze z Funduszu (więcej)

6.I.2015

Pogarsza się bezpieczeństwo. Wskaźnik znacznie powyżej średniej.

Departament Policji Belize ogłosił, że w 2014 roku morderstwa wzrosły o 22%. (2014 – 121, 2013 – 99). O 8% wzrosły kradzieże, o 62% gwałty. W 2012 popełniono rekordową ilość 145 (więcej)

6.I.2015

Hotele i czarny rynek muszli

Urzędnicy z Ministerstwa Rybołówstwa przeprowadzili inspekcję resortów hotelowych w San Pedro, Placencia i Caye Caulker pod względem posiadania nielegalnych owoców morza. (więcej)

6.I.2015

Gwatemalczycy wkraczają do Belize za pracą. Jednodniowe pobyty.

Setki Gwatemalczyków ustawiało się w kolejce w oczekiwaniu na przekroczenie granicy. Ich pobyt w Belize jest codziennie jednodniowy. Utrzymują, że będą pracować dla Santander (więcej)

3.I.2015

Odrzucone porozumienie w sprawie cukru

Farmerzy trzciny tłumnie głosowali za odrzuceniem komercyjnego porozumienia negocjowanego między BSI/ASR oraz Stowarzyszenie Farmerów Trzciny Cukrowej (więcej)

1.I.2015

Blue Hole i zagadka Majów. Czemu upadła cywilizacja?

Grupa naukowców z Uniwersytetu Rice oraz Uniwersytetu Luizjany twierdzą, że odpowiedź na zagadkę dlaczego upadła cywilizacja Majów kryje się w wodach wokół rozpadliny rafy (więcej)

1.I.2015

Drugi martwy manat karaibski

W dzielnicy Seashore Drive w Belize City znaleziono drugiego w tym roku manata. Rok 2014 był najbardziej pechowy pod względem śmierci manatów w Belize. 34 z nich (65%) zginęło (więcej)

1.I.2015

Wyścig kolarski z Corozal, Orange Walk do Belize City

Wystartowała 25 edycja wyścigu kolarskiego KREM. Mężczyźni startowali z Corozal, a kobiety i dzieci z Orange Walk. Trasa biegła przez autostradę Phillipa Goldsona do miasta (więcej)

Belize

Ameryka Środkowa

wydarzenia

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński