KONTAKTRekordy

Po wyborach 2010, Kostaryka szczyci się największą liczbą kobiet w historii swojego parlamentu (23 na 57 członków). 4 lata temu wynik ten wynosił 38%. Już w 2002 roku, Kostaryka zajmowała pierwsze na świecie pod tym względem. 


Rafał Cezary Piechociński – polski Kostarykanin lub kostarykański Polak, ale przede wszystkim słupszczanin dumny z tego że jest słupszczaninem. Geograf o specjalności krajów III świata. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (wydział Biologii, Geografii i Oceanografii) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Centrum Studiów Latynoamerykańskich).

„Kostarykolog”, tematyką Kostaryki zajmuje się od 1988 roku. W początkach zainteresowań (1988-1992) pomagał mu Tony Halik, jak również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ambasador Kostaryki oraz dziennikarze publicystyczni. Jeszcze w szkole średniej korespondował tradycyjną pocztą z ponad 600 tubylcami z Kostaryki, którzy uczyli go swego kraju i z którymi do dzisiaj współpracuje.

Innymi jego tematami badawczymi są region Ameryki Środkowej i Karaibów (Kostaryka, Belize, Salwador, Nikaragua, Honduras, Panama, Gwatemala, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Saint Kitts i Nevis, Dominika, Grenada, Barbados, Antigua i Barbuda) oraz afrykańskie średniej wielkości kraje (Gwinea Równikowa, Gabon, Gwinea-Bissau, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca). W celach badawczych przebywał w kilkunastu krajach Ameryki Północnej i Afryki: Kostaryka, Honduras, Belize, Salwador, Nikaragua, Gwatemala, Panama, Saint Lucia, Dominika, Gabon, Gwinea Równikowa, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca.

Od 1998 roku prowadzi największy w Europie portal z informacjami o Kostaryce. Autor publikacji prasowych o tematyce Ameryki Środkowej. W latach 2000-2005 aktywnie współpracował z polskimi mediami ogólnopolskimi w zakresie krajów regionu. Był korespondentem zagranicznym środkowoamerykańskich rozgłośni radiowych, prasy i stacji TV.

Od kilkudziesięciu lat zajmuje się również tematyką taboru komunikacji miejskiej w Polsce oraz historią komunikacji autobusowej. W I.2010 roku wydał historyczno-społeczną publikację „Słupsk i autobusy” będącą podsumowaniem i zapisem doświadczeń i badań nad historią słupskich autobusów i trolejbusów.

Od 2008 roku jest posiadaczem drugiej w Polsce (pod względem ilości) prywatnej kolekcji autobusów miejskich z lat 80/90. Powołał do życia Muzeum Autobusów funkcjonujące przy Muzeum Pojazdów Wojskowych w Forcie Marian w Malechowie.

W 2013 roku wydał książkę „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – stutysięcznej stolicy Pomorza Środkowego” . W 2015 roku opublikował almanach „Republika Kostaryki podług kostarykańskiego słupszczanina”.

Jest miłośnikiem Słupska i Grudziądza, dwóch stutysięcznych najpiękniejszych miast w Polsce. Inne ulubione miasta: Sieradz, Tarnobrzeg, Piła, Gniezno, Włocławek, Wałbrzych.

Publikacje:

1. „Słupsk i autobusy” (Słupsk, 2010)

2. „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego” (Słupsk, 2013)

3. „Słupsk – Paryż Północy” (Słupsk, 2014)

4. „Republika Kostaryki podług kostarykańskiego słupszczanina” (Słupsk, 2015)


Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety


„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej


Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere


„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”


Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński