KONTAKT
FB o Kostaryce
Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl 
GABON
Gabon pppppppppGabon

10.III.2017

Opozycja odrzuca nawoływania o spokój

Mimo, że prezydent Gabonu Omar Bongo nawołuje do podtrzymania rozmów z opozycją w sprawie spokoju, jego główny rywal polityczny Jean Ping odrzucił ten gest nadal kontestując (więcej)

23.II.2017

Gabon wysyła wojskowych do platform naftowych

Władze Gabonu zdecydowały o wysłaniu wojskowych celem przejęcia okupowanych przez protestujących pracowników obiektów rafinerii. Główną przyczyną tego kroku jest (więcej)

20.II.2017

Walka o gabońskie lasy

Grupy ekologów oraz producenci czekolady i kakao domagają się ukrócenia wyrębu lasów. Handlująca płodami rolnymi międzynarodowa firma Olam pod presją zgodziła się na roczne (więcej)

20.II.2017

Zabijanie słoni na niespotykaną skalę

Na niespotykaną dotąd skalę kłusownicy zabijają słonie celem pozyskania ich kłów. W ciągu ostatniej dekady wyginęło 80% populacji tych ssaków w Gabonie. Duża część polowań (więcej)

6.II.2017

Mieszkańcy tracą nadzieję na zmiany

Budżet na 2017 rok w Gabonie został zredukowany o 5%. Związki zawodowe silnie naciskają by zmniejszyć dochody urzędników państwowych. Od miesięcy pracownicy służby zdrowia i (więcej)

2.II.2017

Gabon gospodarzem Pucharu Narodów Afryki U17

Afrykańska Federacja Piłkarska (CAF) podała do wiadomości, że Gabon zastąpi Madagaskar jako gospodarz Pucharu Narodów Afryki drużyn do lat 17. W ubiegłym miesiącu Madagaskar (więcej)

11.I.2017

Pracownicy Shella zapowiadają nielimitowany strajk

Pracownicy Shella w Gabonie zapowiedzieli nielimitowany strajk. Władze spółki prowadzą zaawansowane rozmowy z Gabonem dotyczące sprzedania swoich wartych 700 mln $ (więcej)

11.I.2017

Były minister aresztowany

Pod zarzutem korupcji aresztowano Magloire Ngambia - byłego ministra ekonomii i doradcę prezydenta Omara Bongo. Przewieziony został do więzienia Sans-Famille w Libreville. (więcej)

4.I.2017

Gdzie jest samolot prezydencki?

Kraj obiegła wiadomość, że od dłuższego czasu nie był widziany prezydencki samolot Boeing 777-200 (odpowiednik Air Force One). Dziennikarze zastanawiają się czy został sprzedany (więcej)

30.XII.2016

Imigrant schowany w walizce

W Hiszpańskiej Ceucie odkryto ukrytego w walizce imigranta z Gabonu. 19-letniego chłopca sfotografowano ściśniętego w na wpół otwartej walizce i opublikowano zdjęcia we (więcej)

14.XII.2016

Skarga do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

Zdaniem opozycji w zamieszkach które rozpoczęły się 31.VIII.2016 roku zginęło 26 demonstrantów. Strona rządowa zaś ocenia tę liczbę na 3. Do Międzynarodowego Trybunału (więcej)

12.XII.2016

Strajki pracowników sądów

Prawnicy w Gabonie rozpoczęli strajk nieokreślony domagając się lepszych warunków pracy i wypłacania zaległych dodatków. Wcześniej przeprowadzili oni 15-dniowy strajk (więcej)

6.XII.2016

Gabon zacieśnia stosunki dyplomatyczne z Chinami

Z wizytą w Chinach przebywa prezydent Gabonu Ali Bongo. Spotkał się on z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Obaj zgodzili się o potrzebie zacieśnienia obustronnych stosunków. To (więcej)

3.XII.2016

Przesunięcie wyborów parlamentarnych

Minister spraw wewnętrznych Lambert Matha wydał oświadczenie, że z powodu braku funduszy wybory parlamentarne w Gabonie które miały się odbyć w XII.2016 roku, zostają (więcej)

25.XI.2016

Lider opozycji wciąż przekonuje o zwycięstwie

Lider opozycji gabońskiej Jean Ping jeszcze raz zadeklarował się prezydentem elektem. Uczynił tak po powrocie do kraju z zagranicznych wojaży po Europie. Utrzymuje, że ma (więcej)

25.XI.2016

4 maraton Gabonu

W Libreville zaczyna się 4 edycja Maratonu Gabonu. Bieg ma coraz większe znaczenie na mapie afrykańskich wydarzeń lekkoatletycznych. Wzięły w nim udział takie sławy jak (więcej)

27.X.2016

Będzie strajk zawodników na Pucharze Narodów Afryki?

Zawodnicy Ligi Gabońskiej wzywają do strajku na organizowanych w Gabonie w 2017 roku zawodach Pucharu Narodów Afryki. Remy Ebanega - przewodniczący Gabońskiego (więcej)

24.X.2016

Koniec strajku pracowników rafinerii

Pracownicy rafinerii (z francuskiej firmy Maurel) z pola naftowego Onal postanowili o zakończeniu trwającego od 17.X strajku. Doszło do tego po osiągnięciu porozumienia z (więcej)

11.X.2016

W Gabonie przełożono rozpoczęcie roku szkolnego

Uczniowie i studenci w Gabonie cieszą się przedłużonymi wakacjami. Przesunięto inaugurację nowego roku szkolnego, która miała się odbyć 1.X. Powodem były zamieszki (więcej)

5.X.2016

Opozycja ogłasza jednodniową żałobę narodową

W Gabonie trwa żałoba narodowa o którą zwracał się lider opozycji Jean Ping. Wezwał swoich zwolenników by pozostali w domach na znak solidarności z zabitymi i ich rodzinami. (więcej)

27.IX.2016

Powołanie nowego premiera

Prezydent Gabonu Ali Bongo mianował na stanowisko premiera dotychczasowego ministra spraw zagranicznych Emmanuela Issoze Ngondeta. Stało się to dzień po tym jak Bongo (więcej)

19.IX.2016

Będzie ponowne liczenie głosów po wyborach prezydenckich

Rząd Gabonu zapowiedział ponowne liczenie głosów z ubiegłomiesięcznych wyborów prezydenckich. Wygrał je jedynie 5.594 głosami dotychczasowy prezydent Ali Bongo (syn (więcej)

16.IX.2016

Były minister sprawiedliwości tłumaczy ucieczkę z kraju

Seraphin Moundounga, były Minister Sprawiedliwości w wywiadzie dla Radio France Internationale poinformował o próbie zamachu na swoje życie. Podług jego wersji po (więcej)

14.IX.2016

Gabon ustanawia niechlubny rekord i zamyka internet

Od 5.IX w Gabonie obowiązuje 12-godzinna internetowa godzina policyjna. Trwa od pory wieczornej do wczesnego ranka. Jest to związane z sytuacją i zamieszkami jakie wybuchły po (więcej)

11.IX.2016

Zatrzymanie 2 drewnianych piróg

Władze Gabonu potwierdziły areszt dwóch załóg drewnianych pirog nielegalnie poławiających na wodach terytorialnych ryby na sieci skrzelowe. Na pokładach znajdowało (więcej)

11.IX.2016

Papież modli się za poprawę sytuacji w Gabonie

Papież Franciszek wezwał katolików w Gabonie do budowania pokoju. Od czasu wyborów prezydenckich z 27.VIII Gabon pogrążony jest w politycznym chaosie. Lider opozycji wzywa (więcej)

1.IX.2016

Gabon w chaosie, a odpowiada za to Francja

Od kilku tygodni Gabon tonie w politycznym chaosie. Niektórzy skłonni są obwiniać za to… Francję. Twierdzą, że Gabon padł ofiarą polityki ery zimnej wojny celem której Francja (więcej)

23.VII.2016

Policja szturmuje demonstrantów

Policja przeprowadziła szturm na demonstrantów w Libreville. Na ulicach protestowały setki osób w tym 15 opozycyjnych liderów, którzy sprzeciwiali się kandydowaniu prezydenta Ali (więcej)

19.VII.2016

Remont torów kolejowych kolei transgabońskiej

Bank Światowy zgodził się przyznać koncesję firmie Société d'Exploitation du Transgabonais na sfinansowanie renowacji sieci kolejowej w celu zwiększenia jej pojemności, wydajności i (więcej)

24.V.2016

W Gabonie powstał pierwszy 24-godzinny kanał informacyjny

Powołano nowy kanał informacyjny Gabonu - Gabon 24. Utworzono go na 3 miesiące przed wyborami prezydenckimi. Kanał ma przez całą dobę dostarczać lokalne i międzynarodowe (więcej)

19.V.2016

Jean Ping wyzywa rząd od karaluchowego reżimu

Były przewodniczący Unii Afrykańskiej Jean Ping, obecnie kandydat na prezydenta Gabonu, oznajmił, że reżim prezydenta Ali Bongo Ondimba próbował odsunąć go od startu w (więcej)

15.V.2016

Prezydent wzywa Zachód do działań antyterrorystycznych w Afryce

Prezydent Gabonu - Ali Bongo Ondimba zaapelował do Zachodu o zwiększenie środków i kroków celem powstrzymania Islamistów z zachodniej Afryce. Ostrzegł, że jeśli rozwinięte (więcej)

2.V.2016

Gabon chce ukrócić polowanie ze względu na kość słoniową

Prezydent Gabonu Ali Bongo Ondimba ogłosił plan regulujący konflikt człowiek-dzika przyroda w celu ochrony siedlisk wiejskich przed zagrożeniem ze strony słoni. Od wielu (więcej)

27.IV.2016

Drzewa zagrożone wyrębem

Gabon jest krajem obdarzonym 22 mln ha lasów, z czego 12,5 mln jest zagrożonych wyrębem. Najbardziej popularnym drzewem wśród drwali jest okoume [Aucoumea (więcej)

19.IV.2016

Sea Shepherd patroluje wody Gabonu

Do Gabonu przycumował statek „Bob Barker” stowarzyszenia Sea Shepherd. To międzynarodowa organizacja typu non-profit, której misją jest ochrona dzikiego życia w (więcej)

21.IV.2016

Shell pozbywa się swoich udziałów w Gabonie

Royal Dutch Shell rozważa sprzedanie swoich wartych 700 mln $ aktywów pól naftowych w Gabonie. Licytacja przewidziana jest na VI.2016. Spółka posiada swoje tereny na dwóch (więcej)

14.IV.2016

Pogłoski, że Gabon chce powrócić do OPEC

Po 2 dekadach nieobecności Gabon ponownie chce wstąpić do Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). To już drugi były członek chcący wrócić do tej (więcej)

1.IV.2016

Rozłam w parlamencie. Nowy odłam partii rządzącej.

9 parlamentarzystów z rządzącej Gabońskiej Partii Demokratycznej (PDG) zrezygnowało z mandatów posłów. Jest to wynik politycznych napięć przed wyborami prezydenckimi w tym (więcej)

4.III.2016

Kontrowersje na temat pochodzenia i narodowości Ali Bongo

Kilka dni po tym jak Ali Bongo ogłosił start w nadchodzących wyborach prezydenckich, odżyła dyskusja na temat potwierdzenia jego miejsca narodzin i narodowości. Jego prawnik (więcej)

29.II.2016

Prezydent Gabonu zapowiedział start w nadchodzących wyborach

Prezydent Gabonu Ali Bongo zapowiedział, że będzie starał się o reelekcję w nadchodzących wyborach prezydenckich. Decyzję swoją ogłosił w Port Gentil będącym od dawna centrum (więcej)

4.I.2016

Przejęto ładunek 30 kg kości słoniowej

Strażnicy z położonego na północy kraju Parku Narodowego Minkebe przechwycili 30 kg kości słoniowej oraz broń. Stwierdzono, że przynajmniej 14 słoni zostało uprzednio zabitych. (więcej)

3.I.2016

Nauczyciele znowu ogłaszają strajk

Nauczyciele z Gabonu rozpoczęli miesięczny strajk z żądaniami wypłacenia zaległych premii i pensji za lata 2014 - 2015. Wcześniej w II.2015 roku 20 związków zawodowych ogłosiło (więcej)

1.I.2016

Nigeria ostrzega Gabon przed uchodźcami

Rząd Nigerii ostrzegł Gabon oraz członków Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (Ecowas) przed łodzi z uchodźcami z ich krajów do Nigerii. Takie oświadczenie (więcej)

7.VIII.2015

Szef sztabu Bongo zatrzymany we Francji

Francja bada sprawę szefa sztabu Alego Bongo - Maixenta Accrombessiego którego podejrzewa się przyjęcie łapówki celem zabezpieczenia kontraktu z francuską firmą Marck. (więcej)

30.V.2015

Fotograf robi lwom zdjęcia z lustrami

Francuski fotograf Xavier Hubert Brierre zrobił eksperyment w dżungli Gabonu i fotografował zwierzęta reagujące na swoje odbicie w lustrze. Kamery ukrył w skrzynkach i (więcej)

11.IV.2015

Śmierć opozycjonisty i zamieszki w Libreville

Zwolennicy opozycji podpalili w Libreville ambasadę Beninu oraz zaparkowane w pobliżu samochody. Stało się to po tym jak ogłoszono informację o śmierci legendarnego (więcej)

7.IV.2015

Gabon organizatorem Mistrzostw Afryki 2017

Gabon wybrany został na organizatora Piłkarskich Mistrzostw Afryki 2017. Pokonał również kandydujące Algierię i Ghanę. To już drugi raz po tym jak w 2012 roku współprowadził (więcej)

11.III.2015

Po raz pierwszy od 20 lat widziano lwa

Po raz pierwszy od 20 lat napotkano w Gabonie lwa. Zarejestrowały to trzykrotnie od I.2015 zainstalowane do monitorowania populacji szympansów na płaskowyżu Bateke (S-E Gabon) (więcej)

3.II.2015

Zniesienie zakazu działalności dla partii opozycyjnej

Gabon zniósł zakaz działalności dla głównej opozycyjnej partii - Unii Narodowej, pozwalając jej tym samym na wystawienie kandydata przeciw urzędującemu prezydentowi Ali Bongo w (więcej)

15.I.2015

Opozycjonista oskarżony o stosowanie tortur

Prokuratura generalna oznajmiła, że zamierza oskarżyć opozycjonistę Jean Pinga o stosowanie tortur. Grozi mu 10 lat więzienia i grzywna. Ma to związek z napadem na jego (więcej)

14.I.2015

Opozycjonista oskarżony o tortury

Główny opozycjonista kraju Jean Ping został oskarżony o więzienie i torturowanie ludzi którzy zaatakowali jego dom kamieniami. Zagrożony jest karą więzienia do 10 lat i (więcej)

11.I.2015

Demonstranci atakują rezydencję Pinga

Kilkuset protestujących zaatakowało rano rezydencję lidera opozycji Jeana Pinga. Kamieniami wybijali szyby. Kilkunastu z nich zostało zatrzymanych przez zwolenników (więcej)

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński