KONTAKTRekordy

Po wyborach 2010, Kostaryka szczyci się największą liczbą kobiet w historii swojego parlamentu (23 na 57 członków). 4 lata temu wynik ten wynosił 38%. Już w 2002 roku, Kostaryka zajmowała pierwsze na świecie pod tym względem. 

HONDURAS
ppppppppp

25.I.2017

Czterech mężczyzn zastrzelonych w departamencie Cortes

W Puente Alto Baracoa (departament Cortes) zabito 4 mężczyzn pracujących w służbach komunalnych miasta. Zaatakowali ich pojawiający się znienacka 4 mężczyźni ubrani na (więcej)

25.I.2017

Aresztowano koguta kryminalistę

W Trujillo do więzienia wtrącono… niesfornego koguta. Niegrzeczny ptak od tygodni powodował zatargi pomiędzy dwoma rolnikami, poczynając zniszczenia na ich polach i (więcej)

24.I.2017

Nowe połączenie z Kajmanami

16.III.2017 linie lotnicze Cayman Airways Limited zainaugurują dwa razy w tygodniu połączenia między wyspą Wielki Kajman i honduraskim Roatanem. Przeloty będą się (więcej)

19.I.2017

Zatrzymano 18 członków gangu o zabicie dziennikarza

Chodzi o zastrzelenie w San Pedro Sula reportera kanału "Hable Como Habla” Igora Padilla. Zatrzymanych zostało 18 osób w tym dwóch którzy przyznali że dokonali zabójstwa (więcej)

18.I.2017

Napastnik w mundurze zabił dziennikarza

W północnym Hondurasie zastrzelony został dziennikarz honduraski Igor Padilla. Zbrodni dokonał mężczyzna w umundurowaniu policyjnym. To 69 należąca do mediów ofiara (więcej)

10.I.2017

Aresztowanie przywódczyni Indian Garifuna

W La Ceiba aresztowano Miriam Mirandę, przywódczynię Organizacji Czarnych Braci Hondurasu (OFRANEH). W X.2016 roku przyznano jej ekologiczną nagrodę „Carlosa (więcej)

5.I.2017

Policja przechwyciła 713 kg narkotyków

Narodowe Siły Bezpieczeństwa skonfiskowały w honduraskiej zatoce Fonseca 713 kg narkotyków. Jak podano na konferencji 40 kilogramowe paczki umieszczone były w 18 (więcej)

4.I.2017

Instytut Meteorologiczny przestrzega przed zimnym frontem

Instytut Meteorologiczny wydał alert przestrzegający przez falą zimnego frontu atmosferycznego który będzie nadciągał na kraj przez najbliższe 48 godzin. Ostrzeżenie (więcej)

20.XII.2016

Nowe połączenie lotnicze do Nowego Orleanu

Honduras zyska nowe połączenie lotnicze obsługiwane przez nową linię lotniczą. Chodzi o Choic Aire, a trasa będzie łączyć Nowy Orlean z Tegucigalpą. W milionowym mieści (więcej)

18.XII.2016

Były prezydent z zakazem sprawowania funkcji działacza

Były prezydent Hondurasu (1990-1994) i przewodniczący Honduraskiej Federacji Piłki Nożnej FENAFUTH (2002-2015) Rafael Callejas dostał dożywotni zakaz (więcej)

28.XI.2016

Rewolucja na plantacjach melonów

Pracownicy międzynarodowej korporacji owocowej Fyffes protestują przeciw łamaniu praw pracowniczych i skarżą się na złe warunki pracy. Twierdzą, że zarząd blokuje zakładanie (więcej)

27.XI.2016

Nowe bezpośrednie połączenie lotnicze z Europą

Air Europa ogłosiła bezpośrednie połączenia lotnicze między Madrytem, a San Pedro Sula. Loty rozpoczną się w IV.2017 roku, a zakończą na koniec sezonu turystycznego czyli w (więcej)

10.XI.2016

Miss Hondurasu utrzymała koronę po skandalu

W VII.2016 roku ówczesna Miss Hondurasu Sirey Morán została pozbawiona korony i możliwości uczestnictwa w konkursie Miss Universe. W oświadczeniu podano, że to (więcej)

8.XI.2016

Prezydent Hondurasu stara się o reelekcję mimo braku przepisów

Prezydent Hondurasu Juan Orlando Hernandez na zwołanej konferencji prasowej zapowiedział chęć kandydowania w kolejnych wyborach prezydenckich. Stało się to po tym (więcej)

3.XI.2016

Władze biorą się za prawników pomagających zdegradowanym policjantom

Władze w Hondurasie prowadzą śledztwo dotyczące prawników, którzy rzekomo przyjmowali łapówki by wytrzeć akta funkcjonariuszy usuniętych ze swoich stanowisk w (więcej)

30.X.2016

Zastrzelenie syna przywódcy sprzeciwiającego się plantacjom

W nocnym klubie w La Ceiba w Hondurasie zastrzelono Fernando Alemána Banegasa - syna Elsy Banegas aktywistki zajmującej się prawami człowieka. Mówi się, że była to zemsta za (więcej)

22.X.2016

Ludzki łańcuch w proteście przeciw przemocy w Hondurasie

W Hondurasie doszło do utworzenia łańcucha z 40.000 uczestników protestu przeciw przemocy w tym kraju. Podług maszerujących każdego dnia na ulicach Hondurasu ginie 14 (więcej)

25.IX.2016

Policjanci którzy zapomnieli kim są i stali się bandytami

Ze wewnętrznego śledztwa wynika, że przynajmniej 81 policjantów (w tym wysocy rangą oficerowie) jest na usługach gangu MS13 i brało udział w krwawych jatkach, w tym (więcej)

25.IX.2016

W Copan odkopano kolejne groby arystokracji Majów

Honduraski Instytut Antropologii i Historii ogłosił ważne odkrycie w Parku Archeologicznym w Copan. Uznane ono już zostało za jedno z najistotniejszych w ostatnich latach na terenie (więcej)

19.IX.2016

Przesunięcia więźniów do nowej placówki o zaostrzonym nadzorze

Honduraska policja rozpoczęła transfer grupy 37 niebezpiecznych skazanych do nowego więzienia o zaostrzonym rygorze w zachodniej części departamentu Santa Barbara. Jest to (więcej)

13.VIII.2016

Karabinami szturmowymi zabili 8 osób

Nieznani zabójcy zabili karabinami szturmowymi 8 osób na przedmieściach Tegucigalpa. Ofiary miały od 18 do 27 lat. Do miejsca masakry, przed jedną z firm sprawcy podjechali (więcej)

12.IX.2016

Aresztowanie burmistrza El Negrito

Honduraski mer miasta El Negrito - Delvin Salgado został aresztowany pod zarzutem kierowania zorganizowaną grupą zabójców. Sam zainteresowany zaprzecza oskarżeniom. Od (więcej)

8.IX.2016

Zatrzymano szóstą osobę zamieszaną w śmierć ekolożki

Władze Hondurasu podały do wiadomości, że dokonano zatrzymania szóstej i ostatniej już osoby podejrzanej o marcowe (3.III) zabójstwo aktywistki ekologicznej Berty Careces. (więcej)

2.V.2016

Aresztowano domniemanych zabójców aktywistki

Aresztowano 4 osoby w związku z morderstwem z 3.III aktywistki środowiskowej Berty Cáceres. Jednym z zatrzymanych jest 49-letni pracownik Desarrollos Energéticos (DESA), (więcej)

16.IV.2016

Znowu napady na obrońców środowiska

Nieznani napastnicy zaatakowali wracających z protestów znad rzeki Gualcarque w zachodnim Hondurasie obrońców środowiska. W wyniku tego incydentu, przynajmniej 9 (więcej)

14.IV.2016

Skorumpowana policja. Odchodzi były Minister Bezpieczeństwa.

Minister Spraw Zagranicznych Hondurasu Arturo Corrales zrezygnował z funkcji po tym jak został wplątany w skandal gdzie kilku wysokich rangą funkcjonariuszy policji zlecało (więcej)

15.III.2016

Nieznani sprawcy zabili kolejnego aktywistę środowiskowego

W Rio Lindo (departament Cortes) zabito Nelsona Garcíę - kolejnego lidera organizacji COPINH kierowanej do niedawna przez obrończynię przyrody Bertę Cáceres. Stało się to po (więcej)

3.III.2016

Masakra na basenie na północy Tegucigalpy

Na basenie w północnej stołecznej dzielnicy 1 de Diciembre, 5 niezidentyfikowanych mężczyzn (z których przynajmniej 3 przebranych w policyjne mundury) zabiło z karabinu (więcej)

2.III.2016

Zabito honduraską aktywistkę walczącą z budową hydroelektrowni

Zamordowana została honduraska indiańska aktywistka Berta Cáceres. Rodzina sprzeciwia się wersji policji jakoby została zabita podczas napadu i kradzieży. 43-letnia obrończyni (więcej)

21.II.2016

Powołanie Komisji Przeciw Bezkarności (MACCIH)

Organizacja Państw Amerykańskich (OAS) potwierdziła powołanie nowej komisji do walki z korupcją w Hondurasie (Międzynarodowej Komisji Przeciw Bezkarności w Hondurasie (więcej)

2.II.2016

Honduras podaje dane o eksporcie kawy w I.2016

Narodowy Instytut Kawy (IHCAFE) podał do wiadomości, że eksport kawy z Hondurasu w I.2016 roku wzrósł o 1,9% (w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego). Wysłano (więcej)

15.I.2016

Rozpoczęły się badania legendarnego Białego Miasta

Archeolodzy rozpoczęli wykopy na wybrzeżu karaibskim Hondurasu (tzw. Moskitii) , w miejscu które oczekuje się że jest zaginionym legendarnym “białym miastem” lub „miastem (więcej)

13.I.2016

Wypadek autobusu w Hondurasie

3 Amerykanki zginęły w katastrofie autobusu w Tegucigalpie, stolicy Hondurasu. Do zdarzenia doszło podczas kursu na lotnisko skąd miały odlecieć do USA. Jedna z kobiet była (więcej)

10.I.2016

Pierwsza masowa egzekucja tego roku

W wyniku ataku mężczyzny z karabinem, w strzelaninie zginęło 6 mężczyzn. Jest to pierwsza masowa zbrodnia w Hondurasie. Do ataku doszło w mieszkaniu prywatnym w Tejeras w (więcej)

2.I.2016

Stany Zjednoczone zwróciły się o ekstradycję Jaime Rosenthala

Stany Zjednoczone domagają się ekstradycji oskarżonego o pranie brudnych pieniędzy i handel narkotykami byłego honduraskiego wiceprezydenta Jaime Rosenthala. Prośba o (więcej)

1.I.2016

Tradycyjne palenie kukieł (tym razem prezydentów)

Honduranie rozpoczynają rok od tradycyjnego palenia zeszłorocznych problemów. Furorę w tegorocznych obrzędach robiła drewniana podobizna prezydenta Juana Orlando Hernandeza. (więcej)

22.XII.2015

Plany zamiany bazy wojskowej USA na lotnisko cywilne

Honduras ma zamiar przemienić amerykańską bazę militarną Soto Cano w Palmerola na nowe cywilne lotnisko. Prace nad tym mają się rozpocząć w połowie 2016 roku i potrwać 18 (więcej)

13.XII.2015

Były prezydent Rafael Callejas na przesłuchanie do USA

Były prezydent Hondurasu (1990-1994) Rafael Callejas wyleciał prywatnym odrzutowcem do Stanów Zjednoczonych by stawić czoła oskarżeniom związanym ze skandalem korupcyjnym (więcej)

2.XII.2015

Honduras na czele listy krajów podatnych na katastrofy

Według raportu analityków klimatycznych, Honduras, Birma i Haiti są na czele listy krajów które w ciągu dwóch ostatnich dekad najbardziej ucierpiały wskutek huraganów, powodzi i (więcej)

28.XI.2015

3 masakry w ciągu tygodnia. Zabitych 8 kierowców autobusów.

Napastnicy uzbrojeni w karabiny i maczety zabili co najmniej 6 osób (w tym 3 dzieci), a ranili 2. Była to już trzecia masakra w ciągu tygodnia. Do morderstwa doszło w Nueva Frontera (więcej)

25.XI.2015

Areszt dla biznesmena Jaime Rosenthala

Za próbę ominięcia podatków i fałszowanie dokumentów, sąd nałożył areszt domowy na jednego z największych potentatów kraju Jaime Rosenthala. Miał on sprowadzać mięso z (więcej)

17.XI.2015

Na lotnisku zatrzymano nielegalnych Syryjczyków

Władze Hondurasu aresztowały na międzynarodowym lotnisku Toncontín 5 Syryjczyków, którzy usiłowali dostać się do Stanów Zjednoczonych ze sfałszowanymi greckimi (więcej)

12.XI.2015

Chrząszcze sosnowe atakują i pustoszą lasy

W Hondurasie 350 żołnierzy z I Batalionu Artyleryjskiego z Zambrano walczy z Dentroctomus frontalis, sosnowym chrząszczem. Występuje on w Ameryce Środkowej oraz (więcej)

2.XI.2015

Głodują krokodyle na farmie oskarżonej o defraudacje rodziny

Na należącej do bogatej rodziny honduraskiej (Rosenthal) 30 ha farmie Cocodrilos Continental (w San Miguel niedaleko San Pedro Sula) zdycha z głodu ponad 10.000 (więcej)

19.X.2015

Zamknięcie Banku Continental. Korupcja w polityce.

Przez lata Honduras miał najwyższy wskaźnik zabójstw (w 2012 roku - 90,4 osoby na 100.000 mieszkańców). (Natomiast w samym drugim pod względem wielkości San Pedro (więcej)

16.VII.2015

Starcia policji ze strajkującymi głodowo w Tegucigalpie

Setki policjantów używało tarcz do odparcia 22 strajkujących głodowo osób, które próbowały zbliżyć się do Pałacu Prezydenckiego by zaprotestować przeciw korupcji. Po nieudanym (więcej)

27.VI.2015

Protesty antykorupcyjne w Tegucigalpie. Tłum pod pałacem.

50.000 Honduran uczestniczyło w protestach antykorupcyjnych w Tegucigalpa. Z pochodniami w dłoniach domagali się rezygnacji prezydenta Juan Orlando Hernández. (więcej)

29.V.2015

Protesty wzywające do odejścia prezydenta Hernandeza

Blisko 5.000 protestujących wyszło na ulice Tegucigalpy by domagać się ustąpienia prezydenta Hondurasu Juana Orlando Hernándeza, po tym jak został oskarżony przez (więcej)

22.V.2015

Syn ex prezydenta w areszcie. Grozi mu dożywocie.

Stany Zjednoczone postawiły w stan oskarżenia Fabio Lobo - syna byłego prezydenta Hondurasu Porfirio “Pepe” Lobo pod zarzutem importu i dystrybucji (w latach 2009-2014) 5 (więcej)

7.V.2015

Manuel Zelaya może być ponownie prezydentem

Były prezydent Hondurasu Manuel “Mel” Zelaya przyznał, że rozważa ubieganie się o prezydenturę, po tym jak 22.IV.2015 roku Sąd Najwyższy w anonimowym głosowaniu w 5- (więcej)

21.IV.2015

Aktywistka środowiskowa dostaje nagrodę

Liderka honduraskich obrońców praw Indian Berta Cáceres od lat walczy przeciw budowie hydroelektrowni Agua Zarca (ponieważ wiąże się to z przesiedleniami setek Indian Lenca). (więcej)

10.IV.2015

Amerykanie chcą pomagać w sezonie huraganowym

Stany Zjednoczone chcą oddelegować 250 marines dla zapewnienia Hondurasowi pomocy humanitarnej podczas pory huraganowej. Władze rozważają pomysł by w okresie od VI-XI (więcej)

22.III.2015

Militaryzacja granicy z Gwatemalą

Gwatemala i Honduras powołały wspólne, specjalne oddziały graniczne Maya-Chorti. Mają walczyć z gangami oraz przeciwstawiać się falom migracyjnym ludzi próbujących dostać się (więcej)

15.III.2015

Rozstrzelanie modelek w odwecie. Porachunki gangów.

W Tegucigalpa nieznani sprawcy rozstrzelali 3 modelki. Dziewczyny podróżowały terenową Toyoyą w dzielnicy Valle de Angeles. Mężczyźni zajechali im drogę samochodem i (więcej)

12.III.2015

Pierwszy przypadek podejrzenia Eboli

Pierwszy przypadek podejrzenia eboli w Hondurasie. W izolatce prywatnego szpital w Comayagua przebywa mieszkający w tym mieście Amerykanin, który kilka dni wcześniej (więcej)

10.III.2015

Zamieszki w więzieniu w San Pedro Sula

Trzech osadzonych zostało zabitych, (w tym jeden od postrzału w głowę), podczas zamieszek w przepełnionym honduraskim więzieniu w San Pedro Sula. Prócz tego 32 osoby zostały (więcej)

10.III.2015

Zapowiedź nowego stołecznego lotniska

Prezydent Hondurasu Juan Orlando Hernandez zapowiedział zlikwidowanie międzynarodowego lotniska Toncontin i utworzenie nowego (wewnątrz obecnej bazy (więcej)

10.III.2015

Odkrycie zaginionego Białego Miasta

Grupa naukowców i archeologów odkryła na honduraskim wybrzeżu Moskitów ruiny przedkolumbijskiej cywilizacji. Domniemuje się, że jest to legendarne Miasto Boga Małp lub (więcej)

2.III.2015

Rurociąg Meksyk-Gwatemala-Honduras

Jest duże prawdopodobieństwo, że rurociąg gazowy między Meksykiem, a Gwatemalą zostanie rozszerzony na Honduras. Warty 1.2 bln $ 600-kilometrowy rurociąg został (więcej)

26.II.2015

Chikungunya i pierwsza śmiertelna ofiara

W Hondurasie zmarła pierwsza ofiara choroby wirusowej Chikungunya. To 23-dniowy noworodek z wiejskich terenów departamentu Olancho. Wiceminister Zdrowia Francis (więcej)

20.II.2015

Unia celna Honduras-Gwatemala?

Jest szansa, że pod koniec 2015 roku towary między Gwatemalą, a Hondurasem będą przepływać bez opłat celnych. Zdaniem ekonomistów wyeliminowanie ceł pomiędzy krajami (więcej)

19.II.2015

Wybuch gazu na jarmarku w Tegucigalpa

Na jarmarku w Tegucigalpie wybuchły butle z gazem. 56 osób zostało rannych w tym 6 dzieci. Wybuch nastąpił w sektorze kuchennym jarmarku rolniczo-rzemieślniczego w pobliżu (więcej)

18.II.2015

Policjanci porywacze ujęci. Patologia w policji.

11.II aresztowanych zostało 4 członków policji którzy usiłowali porwać Luisa Portillo właściciela sklepu z owocami w Tegucigalpie. Przynajmniej trzech z nich było przypisanych (więcej)

15.II.2015

Zawieszenie policjantów za zaniedbania obowiązków

Zawieszonych zostało 21 policjantów przydzielonych do strzeżenia Ambasady Stanów Zjednoczonych w Hondurasie. Oczekują na śledztwo mające ustalić czy zagarnęli oni część (więcej)

2.II.2015

Sędziowie zwolnienie po zamachu stanu

4 sędziowie zwolnieni za brak poparcia zamachu stanu z 28.VI.2009 roku domagają się przed Międzyamerykańskim Trybunałem Praw Człowieka pełnego wynagrodzenia. Mają oni (więcej)

24.I.2015

Spadek zabójstw. Opozycja krytykuje reelekcję.

Prezydent Juan Orlando Hernández poinformował, że Honduras znacznie obniżył (z 86 na 66) wskaźnik zabójstw na 100.000 mieszkańców. Bronił także kontrowersyjnej Militarnej Policji (więcej)

17.I.2015

Prywatne miasta i nowe pomysły na dobrobyt

Honduras doznaje kontrowersyjnego eksperymentu: prywatyzacji części swojego terytorium. W 2011 roku 126 z 128 parlamentarzystów przeforsowało ustawę tworzącą Specjalną Sieć (więcej)

5.I.2015

Porwano dziecięcą aktywistkę

W San Pedro Sula na 8 godzin porwano Keren Dunaway Gonzalez, dziecięcą aktywistkę zarażoną wirusem HIV. Jako 12-latka zasłynęła przemówieniem na Międzynarodowej (więcej)


Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety


„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej


Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere


„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”


Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński