H O N D U R A S

ROZPOCZĘŁY SIĘ BADANIA LEGENDARNEGO BIAŁEGO MIASTA

15.1.2016

Archeolodzy rozpoczęli wykopy na wybrzeżu karaibskim Hondurasu (tzw. Moskitii) , w miejscu które oczekuje się że jest zaginionym legendarnym “białym miastem” lub „miastem Boga Małp”. Rozpoczęte 2 dni temu prace pozwoliły już na odnalezienie blisko 60 kawałków ceramiki oraz kamieni.

Prace wykonują archeolodzy z Honduraskiego Instytutu Antropologii oraz Uniwersytetu Stanowego Colorado. Podług dyrektora Instytutu miejsce to prawdopodobnie nie było miastem Majów, ludności która dominowała w regionie, za to reprezentuje nową lub inną kulturę. Odkryte słoje i garnki posiadały dekoracje przedstawiające ludzi, jaguary, myszołowy, ptaki i jaszczurki. Ich wiek datuje się na lata 1.000-1.500. Najbardziej wyróżniające się znalezisko jest rzeźbionym w motywy jaguara ceremonialnym kamiennym siedziskiem lub tronem.

Nazwa miasta bierze się najprawdopodobniej od dominującego w okolicy białego wapienia. Na miejscu wykopów przebywał prezydent kraju Juan Orlando Hernandez który stwierdził, że „on i mieszkańcy są szczęśliwi że mogą żyć w takim specjalnym okresie dla Hondurasu”.

Tereny na których odnaleziono miasto zasiedlone są przez Indian Pech i Payas. Pierwsze dane pisemne o tym miejscu pochodzą z 1544 roku. Dotyczą dokumentu sporządzonego przez hiszpańskiego biskupa Cristobala de Pedraza. W 1940 roku amerykański podróżnik Theodore Morde utrzymywał, że odkrył zaginione miasto Boga Małp, jednak nigdy nie podał jego dokładnej lokalizacji.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie