H O N D U R A S

ZAMKNIĘCIE BANKU CONTINENTAL. KORUPCJA W POLITYCE.

19.10.2015

Przez lata Honduras miał najwyższy wskaźnik zabójstw (w 2012 roku - 90,4 osoby na 100.000 mieszkańców). (Natomiast w samym drugim pod względem wielkości San Pedro Sula 169 na 100.000). Jednocześnie jest drugim najbiedniejszym krajem obu Ameryk (po Haiti).

W ubiegłym tygodniu rząd USA wydał książkę o jednej z najbardziej wpływowych rodzin Hondurasu przerażając tym samym polityczne i ekonomiczne elity w Ameryce Środkowej, które przez wiele lat uważały że są nietykalne. Na początku miesiąca Departament Stanu wydał akt oskarżenia (przeciwko Jaime Rosenthalu, jego synowi Yani Benjaminie Rosenthalu i jego siostrzeńcowi Yankelowi Rosenthalowi) w związku z malwersacjami finansowo-narkotykowymi na kontach amerykańskich banków w latach 2004-2015. Do niedawna Yankel Rosenthal był doradcą honduraskiego prezydenta Juana Orlando Hernándeza. Jaime Rosenthal natomiast, jeden z najbogatszych mieszkańców kraju, był wieloletnim kandydatem na prezydenta i liderem Honduraskiej Partii Wolności.

10.X.2015 roku, trzy dni po tym jak USA wpisały mający siedzibę w Tegicugalpa Bank Continental na listę banków ukrywających pieniądze z narkotyków, rząd Hondurasu zadecydował o jego zamknięciu i zapowiedział likwidację jego aktywów (szacowanych na 500 mln $). Mieszkańcy byli zdumieni dlaczego krajowe kontrole nie wykazały niczego podejrzanego. Zamknięcie tego banku oznacza stratę 11.000 etatów.

Mimo, że wzrost PKB na następne dwa lata przewidywany jest w przedziale 3-3.5%, to przy wskaźniku wzrostu populacji 2% oznacza, że na mieszkańca wzrost rzeczywisty faktycznie wynosi 1-1.5%. I nie jest to wystarczające do zredukowania biedy i bezrobocia. Obecnie 62% Honduran żyje w biedzie, a 42% w ekstremalnej biedzie. Przemoc i przestępczość zorganizowana potęgują emigrację, a funkcje policji przejęła honduraska armia. Grupa trzymająca władzę chce przeforsować reelekcję prezydenta. Nie jest to pierwszy skandal jaki wstrząsnął areną polityczną w Hondurasie w ostatnich latach. Pod koniec 2014 roku śledczy odkryli defraudację w Honduraskim Instytucie Ubezpieczeń Społecznych (IHSS). Złodzieje w białych kołnierzykach zdefraudowali ekwiwalent 200 mln $, co spowodowało śmierć tysięcy obywateli z powodu braku lekarstw i sprzętu medycznego. Część z tych pieniędzy wylądowała w kampanii prezydenckiej Hernándeza. Czując presję społeczną, rząd poprosił Organizację Państw Amerykańskich (OAS) o interwencję poprzez powołanie Międzynarodowej Komisji ds. Bezkarności w Hondurasie (CICIH). Opozycja przewiduje, że liderzy polityczni będą robić wszystko by powstrzymać powołania takiej komisji, ponieważ to może obnażyć więcej skandali z ich udziałem.

63% Honduran twierdzi, że jeśliby mogli wybraliby życie w innym kraju.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie