KONTAKT
FB o Kostaryce
Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl 
SALWADOR
Salwador pppppppppSalwador

18.I.2017

Salwador zmienia telewizję analogiczną na cyfrową

Prezydent Salwadoru Salvador Sánchez Cerén zapowiedział skok technologiczny w kraju i przejście z systemu telewizji analogicznej w cyfrową w standardzie ISDB-TB. Nowy system (więcej)

17.I.2017

Gang Barrio 18 rozważa przystąpienie do rozmów pokojowych

Po zaproponowaniu przez gang MS-13 rozmów pokojowych z rządem, ewentualnemu przystąpieniu do rozmów przygląda się drugi największy gang kraju Barro 18. Gotowi są (więcej)

16.I.2017

Były prezydent przeniesiony do zwykłego więzienia

Były prezydent Salwadoru (2004-2009) Antonio Saca, który od X.2016 roku oczekuje w odosobnieniu na proces, został przeniesiony do normalnego więzienia Mariona (na (więcej)

12.I.2017

Wizyta prezydent Tajwanu

Z oficjalną wizytą przybyła do Salwadoru prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. To czwarty kraj Ameryki Środkowej w którym złożyła w styczniu wizytę. Przywitana została na (więcej)

11.I.2017

W Salwadorze pierwszy dzień bez zabójstw od 2 lat

Salwador przeżył niezwykły dzień. Jako jedno z najbardziej niebezpiecznych państwa świata zanotował dzień bez zabójstwa. Najprawdopodobniej jest to efekt rozejmu między gangami. (więcej)

9.I.2017

Gang Mara Salvatrucha wzywa do rozejmu

Przywódcy gangu Mara Salvatrucha (MS-13) zaproponowali rozejm i niewszczynanie nowych aktów przemocy. Proponują negocjacje pokojowe z rządem co może nawet (więcej)

4.I.2017

Statystyka mnogich ciąż w Salwadorze

W stołecznym szpitalu Primero de Mayo del Seguro Social urodziły się sześcioraczki (4 chłopców i 2 dziewczynki). Salwadorskie pociechy nie są pierwsze w regionie. W 2015 (więcej)

3.I.2017

Trzęsienie ziemi przy wybrzeżu

Trzęsienie ziemi zakołysało Salwadorem. Nie ma jednak danych o ewentualnych zniszczeniach. Wstrząs miał siłę 5,3R. Epicentrum znajdowało się na Oceanie Pacyficznym, (więcej)

3.I.2017

Znany pedofil zaprzecza oskarżeniom

W Salwadorze zatrzymano gwiazdę telewizyjną Alejandro Maximiliano Gonzaleza („El Gordo Max"), który oskarżony został o korzystanie z nieletniej prostytucji. (więcej)

2.I.2017

Spada liczba zabójstw, ale kraj wciąż w czołówce

Szef Policji Salwadoru Howard Cotto oświadczył na konferencji prasowej, że w 2016 roku morderstwa spadły o 20%. Niemniej jednak kraj nadal należy do najbardziej (więcej)

29.XII.2016

Przeludnione więzienia w Salwadorze

W więzieniach Salwadoru dominują grzybice, epidemia gruźliczy i przeludnienie. Nawet dzieci przetrzymywane są w celach razem z matkami. Do takich obserwacji doszli (więcej)

13.XII.2016

Trasa autobusowa z codziennymi wymuszeniami

Wymuszanie opłat na kierowcach autobusów przez gangi stało się taką normalnością w kraju, że jedna z firm transportowych wprowadziła normalne opłaty za bilet powiększone o (więcej)

29.XI.2016

Statystyka broni w Salwadorze

Zakłada się, że w Salwadorze ludność cywilna posiada 450.000 pistoletów (ze źródeł legalnych lub nielegalnych). Od 6 lat przeciętnie dziennie kradzione są 4 pistolety. (więcej)

15.XI.2016

Areszt za sprzedaż nielegalnej koniny

W San Rafael Obrajuelo Złapano 39 domniemanych członków gangu MS13, który sprzedawali nielegalne mięso konia. Pochodzące z kontrabandy 2.500 kg mięsa jest znakiem (więcej)

26.III.2015

Kobieta zabita przez policję w wymianie ognia

Kraj ogarnął skandal związany z przeprowadzoną policyjną akcją w której policja zabiła ośmioro domniemanych członków gangu. Oficjalna wersja policji nie jest spójna z (więcej)

4.XI.2016

Konfiskata majątku byłego prezydenta (Antonio Saca)

Sąd w Salwadorze zasądził konfiskatę majątku byłego prezydenta Antonio Saca i jego 6 byłych urzędników na których ciąży zarzut zdefraudowania 246 mln $ publicznych funduszy. (więcej)

1.X.2016

Mediolan siedliskiem salwadorskich gangów

Mediolan znany jest z mody i pokazów, ale niedługo może dostać nową etykietę, stolicy środkowoamerykańskich gangów. Coraz więcej bowiem w mieście członków dwóch (więcej)

1.X.2016

Wznowiony proces o jatkę w El Mozote

Sąd w Salwadorze ponownie wznawia śledztwo w sprawie masakry w El Mozote w 1981 roku. Przychylił się do wniosku trzech grup zajmujących się prawami człowieka, które swoją (więcej)

27.IX.2016

Mężczyzna od 18 lat drąży w ziemi tunel

Od 18 lat Santiago Sanchez z Berlina (departament Usulutan) kopie w środku dżungli tunel. Twierdzi, że podpowiedział mu to sam Bóg. Codziennie budząc się o 3 nad ranem idzie (więcej)

26.IX.2016

Gangi ostro trzymane pod policyjnym butem

Zwierzchnik policji Howard Cotto oznajmił, że w 2016 roku jego ludzie mieli 459 konfrontacji z członkami gangów (średnio 1,6 dziennie). Zginęły w nich 424 osoby (więcej)

25.IX.2016

Dane o internowaniach i eksmisjach

Aktywiści z grup broniących praw człowieka alarmują, że od 2015 roku ponad 1.000 osób zostało internowanych na skutek pogróżek ze strony gangów oraz samych władz. Na (więcej)

11.IX.2016

Prokurator generalny otarł się o areszt

Aresztowano 22 osoby (w tym 5 policjantów i jednego pracownika administracyjnego policji) pod zarzutem zabijania na ulicach członków gangów. Potwierdzają się zatem doniesienia o (więcej)

5.IX.2016

Nikaragua udziela azylu salwadorskiemu prezydentowi

Były prezydent Salwadoru Mauricio Funes oraz jego rodzina otrzymał azyl polityczny w Nikaragui. Twierdzi, że nie unika procesu sądowego jedynie musi przebywać w innym kraju (więcej)

24.VIII.2016

Pastor kryminalistą

Marvin Ramos Quintanilla to sprzedawca używanych samochodów amerykańskich, który zdobył świadczenia pastora w kościele ewangelickim. Podług dokumentów urodził się (więcej)

23.VIII.2016

Plantacje kawy przegrywają z kakao

W wyniku zmian klimatycznych wielu farmerów z tradycyjnie kawowego regionu kraju San Juan Tepezontes w departamencie La Paz zamienia swoje plantacje kawy na kakao. W (więcej)

21.VIII.2016

Policjanci zabili 5 przestępców z gangu Mara Salvatrucha

Podczas strzelaniny na przedmieściach stolicy policjanci zneutralizowali 5 domniemanych członków gangu. Cała piątka należała do terroryzującej Salwador organizacji Mara (więcej)

19.VIII.2016

Konfiskata narkotyków w zatoce Fonseca

Władze Salwadoru przechwyciły 604 kg kokainy. Odbyło się to po pościgu wzdłuż salwadorskiego wybrzeża w zatoce Fonseca. Narkotyki przejęto na łodzi motorowej. (więcej)

26.VIII.2016

Wypuszczenie na wolność trzech wojskowych podejrzanych o morderstwo

Sąd Najwyższy Salwadoru zarządził zwolnienie zatrzymanych wcześniej trzech byłych wojskowych. Zarzucano im udział w morderstwie hiszpańskich Jezuitów w 1989 roku. Cała (więcej)

16.VIII.2016

Sąd nie przychyla się do prośby Hiszpanii o ekstradycję zbrodniarza

Sąd Najwyższy Salwadoru odrzucił prośbę o ekstradycję do Hiszpanii byłego pułkownika Guillermo Benavidesa by mógł on zostać poddany osądzeniu za zabicie w 1989 roku 5 (więcej)

28.VII.2016

Zatrzymania 77 ważnych osób, w tym monitorujących pracę policji

Policja przeprowadziła kilka nalotów na przywódców gangu M13 i zarekwirowała ich multimilionowe kapitały. Wśród zatrzymanych były osoby ze świata biznesu powiązane z (więcej)

13.VII.2016

Sąd uchyla amnestię zbrodni wojennych z 1993 roku

Sąd Najwyższy Salwadoru zawyrokował, że ogłoszona w 1993 roku amnestia dla dopuszczających się przestępstw wojennych zarówno po stronie partyzantki jak i wojskowych (więcej)

6.V.2016

Byli policjanci zabijają kryminalistki i kryminalistów

Aresztowano 22 osoby (w tym 5 policjantów i jednego pracownika administracyjnego policji) pod zarzutem zabijania na ulicach członków gangów. Potwierdzają się zatem doniesienia o (więcej)

2.V.2016

Dwa wstrząsy sejsmiczne. Brak zniszczeń i ofiar.

O 5.50 doszło w Salwadorze do trzęsienia ziemi o sile 5,1R. Nie zanotowano ofiar śmiertelnych ani szkód materialnych. Epicentrum znajdowało się na głębokości 42 km u (więcej)

26.IV.2016

Najazd policji na dzielnicę La Campanera

Policja i wojsko dokonały najazdu na kilka osiedli stolicy San Salvador (m.in. La Campanera), co ma związek z nową kampanią kraju dotyczącą walki z niebezpiecznymi (więcej)

22.IV.2016

Salwador powołuje specjalne jednostki policji

Rząd Salwadoru nie może poradzić sobie ze wzrastającą przemocą ze strony gangów. Z każdym miesiącem wskaźniki morderstw osiągają nowe rekordy. Władze oświadczyły, że (więcej)

14.IV.2016

Tygrys zaatakował opiekuna i uciekł

Przetrzymywany w prywatnym ZOO tygrys azjatycki zaatakował swojego opiekuna i uciekł. Po godzinie złapany został przez policjantów. Do incydentu doszło podczas karmienia (więcej)

13.IV.2016

Salwador ogłasza stan alarmowy z powodu braku wody

Pierwszy raz w historii Salwador ogłosił stan alarmowy podyktowany niedoborem wody. W swoim przemówieniu prezydent Salvador Sanchez Ceren obwinił za to zmiany klimatyczne i (więcej)

11.IV.2016

Zabici policjanci podczas potyczki z gangsterami

2 policjantów i 6 domniemanych członków gangu zostało zabitych w potyczce na obrzeżach stolicy Salwadoru, przy granicy z departamentem Cuscatlan. Kryminaliści należeli do (więcej)

28.III.2016

Relokacja w więzieniach. Kary dla operatorów komórkowych.

Salwador ogłosił stan zagrożenia w 7 więzieniach i przeniósł 299 najbardziej groźnych osadzonych do bloków o zaostrzonym rygorze. Wielu z nich trafiło do izolatek i na 15 dni (więcej)

12.III.2016

Wyciekły nagrania na których prawica dogaduje się z gangsterami o prezydenturę

Lokalne media opublikowały zarejestrowane w 2014 roku video ukazujące dwóch (parlamentarzystę Ernesto Muyshondta ówczesnego wiceprezydenta partii oraz burmistrza (więcej)

6.III.2016

Iron Maiden w Salwadorze. Muzycy przy krypcie zastrzelonego arcybiskupa

Salwador odwiedziła swoim Boeingiem 747-400 „Ed Force One” brytyjska rockowa grupa Iron Maiden. W koncercie w stolicy uczestniczyło 9.000 osób. Muzycy porwali tłum (więcej)

10.II.2016

Sąd zamraża konta poprzedniego prezydenta Mauricio Funesa

Sąd Najwyższy Salwadoru nakazał zamrożenie konta byłego prezydenta Salwadoru Mauricio Funesa, (przeciwko któremu toczy się proces cywilny o nielegalne wzbogacenie się). Śledczy (więcej)

5.II.2016

Złapano 4 wojskowych zamieszanych w masakrę Jezuitów w 1989 roku

Władze Salwadoru aresztowały 4 z 17 byłych wojskowych poszukiwanych przez Hiszpanię w związku z zabójstwem w 1989 roku podczas wojny domowej 6 Jezuitów. Proces przeciwko (więcej)

14.I.2016

Wolontariusze Korpusu Pokoju wyjeżdżają z Salwadoru

Korpus Pokoju zwiesił swój organizowany od 1962 roku program wobec Salwadoru, podkreślając że dzieje się tak z powodu szalejących w tym kraju aktów przemocy, które (więcej)

12.I.2016

Wulkan San Miguel (Chaparrastique) straszy dymem

Salwadorski wulkan Chaparrastique wyrzucił z siebie wysoki na 2 km pióropusz pyłu i gorących gazów. Niektórzy obawiali się, że popiół może zagrozić stolicy kraju. Zdaniem (więcej)

10.I.2016

Prewencja przeciw trzem „moskitowym” chorobom

Salwador ogłosił alert narodowy przeciw przenoszącym tropikalne choroby moskitom. W 47 miastach i miasteczkach podjęto prewencyjne kroki przeciwko owadom z gatunku Aedes (więcej)

6.I.2016

INTERPOL będzie wyłapywał byłych żołnierzy

W Salwadorze nawołuje się do aresztowania 17 emerytowanych żołnierzy oskarżonych o zabicie w 1989 roku 6 Jezuitów (5 Hiszpanów i Salwadorczyka) oraz 2 kobiet (pomocy (więcej)

3.I.2016

Broszury dla osób które nielegalnie znajdują się w USA

Rząd Salwadoru zaproponował swoim obywatelom mieszkającym nielegalnie w USA porady prawne. Stany Zjednoczone bowiem zapowiedziały wzmożoną walkę z nielegalnymi (więcej)

15.XII.2015

Zatrzymanie przewodniczącego Federacji Piłki Nożnej

Aresztowano byłego (VI.2009-VII.2010) szefa salwadorskiej federacji piłki nożnej (FESFUT) Reynaldo Vásqueza. Jest powiązany z aferą korupcyjną w FIFA. Oskarżony jest o branie (więcej)

2.XII.2015

Początek procesu byłego prezydenta Francisco Floresa

Sąd zawyrokował, że rozpocznie się proces byłego prezydenta Salwadoru Francisco Floresa pod zarzutem przywłaszczenia ponad dekadę temu 10 mln dotacji od rządu Tajwanu (na (więcej)

31.IX.2015

Egzekucja Salwadorczyka w USA

Stan Virginia dokonał egzekucji salwadorskiego wielokrotnego (9) mordercy Alfredo Prieto. Wstrzyknięto mu dawkę trucizny, a zgon potwierdzono o 20.17. Jego ostatnie zdanie to (więcej)

22.VIII.2015

Walki między gangami w więzieniu. Ogłoszono stan wyjątkowy.

Co najmniej 14 osób zginęło podczas zamieszek w więzieniu Quezaltepeque, 30 km na N od stolicy Salwadoru. Walczyły między sobą dwie frakcje gangów w tym Barrio 18. Przed (więcej)

24.V.2015

Beatyfikacja biskupa Oscara Romero

Papież Franciszek beatyfikował arcybiskupa Oscara Romero. Ceremonię beatyfikacyjną odprawił w San Salwador kardynał Angelo Amato. Romero zabity został 24.III.1980 roku. 6 (więcej)

26.IV.2015

Relokacja w więzieniach. Wzrost napadów na mundurowych.

Do więzienia w Izalco (o podwyższonym rygorze, 66 km na zachód od stolicy) zostało przetransportowanych 400 więźniów z północy (Chalatenango) i wschodu kraju (Ciudad (więcej)

25.IV.2015

Aresztowanie protestujących przed ambasadą w Waszyngtonie

4 aktywistów zostało aresztowanych przed ambasadą Salwadoru w Waszyngtonie, podczas protestów przeciwko wyrokom wydanym na 17 salwadorskich kobiet które rzekomo (więcej)

12.III.2015

Strajk głodowy w więzieniu o zaostrzonym rygorze

Kilku przywódców salwadorskich gangów mara (Mara Salvatrucha i Barrio 18) rozpoczęło strajk głodowy protestując w ten sposób przeciw warunkom panującym w więzieniu (więcej)

11.III.2015

Deportacja z USA ministra obrony

Imigracyjny Sąd Apelacyjny wydał decyzję o możliwości deportowania z USA byłego Ministra Obrony Salwadoru, który podczas wojny domowej był sojusznikiem Stanów (więcej)

2.III.2015

Wybory samorządowe. Prawicowa ARENA zdobywa większość.

28.II odbyły się wybory do parlamentu. Głosowano na 84 parlamentarzystów, 262 merów i 3.000 członków rad miejskich oraz 20 deputowanych Parlamentu Ameryki Środkowej. Z (więcej)

26.II.2015

Nowe trzy oczyszczalnie ścieków

Salwador stara się pozyskać środki o wartości 150 mln $ na wybudowanie trzech oczyszczalni ścieków na rzece Acelhuate. Tego rodzaju oczyszczalnie (wykorzystujące naturalne procesy (więcej)

12.II.2015

Odsunięcie sędziego od sprawy prezydenta Francisco Floresa

Przed domem przetrzymywanego w areszcie domowym byłego prezydenta Salwadoru Francisco Floresa w stolicy protestujący domagali się oskarżenia go o korupcję. Zarzucają mu (więcej)

25.I.2015

Były mer Nowego Jorku Rudolph Giuliani doradza urzędnikom

Rudolph “Rudy” Giuliani, były mer Nowego Jorku (1994-2001), znany z gwałtownego obniżenia przestępczości w mieście zaczyna doradzać urzędnikom salwadorskim w (więcej)

21.I.2015

Aborcja nawet w przypadku zagrożenia życia i tzw. akcja „las 17”

W Salwadorze obowiązuje niezwykle restrykcyjne prawo aborcyjne, nie zezwalające na aborcję pod żadnym pozorem. Aktywistki przyjęły z entuzjazmem decyzję parlamentu o (więcej)

20.I.2015

Policja ma prawo zabijać członków gangów

Wiceprezydent Salwadoru Oscar Ortiz uważa, że policja powinna odpowiadać siłą bez żadnej obawy o odpowiedzialność i konsekwencje w przypadkach gdy funkcjonariusze zagrożeni są (więcej)

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński