S A L W A D O R

WYCIEKŁY NAGRANIA NA KTÓRYCH PRAWICA DOGADUJE SIĘ Z GANGSTERAMI O PREZYDENTURĘ

12.III.2016

Lokalne media opublikowały zarejestrowane w 2014 roku video ukazujące dwóch (parlamentarzystę Ernesto Muyshondta ówczesnego wiceprezydenta partii oraz burmistrza Ilopango - Salvadora Ruano) liderów salwadorskiej prawicowej partii Narodowego Sojuszu Republikańskiego (ARENA). Na taśmie nagrano próbę zawarcia przez nich porozumienia z przedstawicielami kilku gangów narkotykowych (w tym MS13 i Barrio 18) w zamian za poparcie kandydata ARENA w wyborach prezydenckich 2014 roku.

Jest to o tyle skandaliczne, że partia ta zawsze oponowała na wszelkie próby progresywnego rządu w jego polityce rozejmu w gangami. Muyshondt w rozmowie z gangsterami obiecywał im kres przetrzymywania ich liderów w więzieniu Zacatecoluca (o zaostrzonym rygorze) o ile kandydat prawicy Norman Quijano wygra wybory. Dyskutował z nimi też możliwość wyboru na Ministra Sprawiedliwości byłego partyzanta Facundo Guardado.

Obaj nagrani politycy przyznali, że taśmy są autentyczne, a rozmowa dotyczyła przekonania gangsterów by nie robili problemów w wyborach prezydenckich.

Chodzą pogłoski, że wielu członków ARENA ma powiązania z gangami przestępczymi Salwadoru.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie