KONTAKTRekordy

Po wyborach 2010, Kostaryka szczyci się największą liczbą kobiet w historii swojego parlamentu (23 na 57 członków). 4 lata temu wynik ten wynosił 38%. Już w 2002 roku, Kostaryka zajmowała pierwsze na świecie pod tym względem. 

DOMINIKA
ppppppppp

27.I.2017

Dominika intensyfikuje walkę przeciw moskitom

Ministerstwo Zdrowia i Środowiska Dominiki zintensyfikuje środki do walki przeciwko roznoszącym wiele chorób moskitom. Takie oświadczenie wydano podczas wizyty w szpitalu (więcej)

24.I.2017

Cofnięcie paszportu dyplomatycznego irańskiego dyplomaty

Dominika anulowała paszport dyplomatyczny irańskiego biznesmena Alireza Zibahalata Monfareda. Stało się to po tym jak wyszło na jaw, że Irańczyk oskarżony jest o (więcej)

22.I.2017

Chińczycy skazani na 3 lata więzienia

Trzech Chińczyków skazanych zostało na kary 3 lat więzienia za napad na bankomat należący do Banku Narodowego Dominiki. Zrabowali 104.705 EC$. Wszyscy przyznali się do (więcej)

22.I.2017

Przepychanki w organizacji karnawału

Dwie rywalizujące ze sobą grupy karnawałowe wydały oświadczenie, że nie wystąpią w dorocznym karnawale na wyspie. Potwierdził to przewodniczący Thunderbirds - Caesar "Zah" (więcej)

17.I.2017

Planowany remont więzienia

Na konferencji prasowej premier kraju Roosevelt Skerrit zapowiedział modernizację więzienia w Dominice. Podkreślił, że mimo, że osadzeni nie znajdują się tam z (więcej)

12.I.2017

Dominika zaprzecza osiągnięcia porozumienia z Tommym Lee

Dominika kategorycznie zaprzeczyła osiągnięciu porozumienia z jamajskim tancerzem dancehallowym Tommym Lee. Chodzi o uniemożliwienie mu wjazdu na wyspę w II.2014 roku (więcej)

27.XII.2016

Pożar w Silver Lake

Olbrzymi pożar w Silver Lake na Dominice. 18 rodzin zostało bez dachu nad głową. Zniszczeniu uległo kilka mieszkań w dwóch blokach. Miejscowość odwiedził premier Roosevelt Skerrit (więcej)

11.XII.2016

Surowa kara dla domowego pedofila

Sąd skazał 33-letniego mężczyznę na 7 lat więzienia za uprawianie seksu z 10-letnią dziewczynką (jego siostrą). Do incydentu doszło w 2014 roku. Dziecko odwiezione zostało (więcej)

9.XI.2016

Brytyjski turysta promu ginie w wypadku autobusowym

W wypadku autobusowym zginął pasażer promu turystycznego. Chodzi o jednostkę Azura, która wypłynęła z Southmapton 28.X. Na jej pokładzie znajduje się 3.000 gości i 1.200 (więcej)

18.X.2016

Trzęsienie ziemi bez większych szkód

W Dominikę uderzyło trzęsienie ziemi o sile 5,8R. Epicentrum znajdowało się 24 km na zachód od stolicy kraju Roseau. Hipocentrum znajdowało się 148 km pod dnem oceanu co (więcej)

28.IX.2016

W Dominikę uderza huragan Matthew

Po przejściu huraganu Matthew większa część Dominiki nadal pozostaje bez prądu. Szczególnie ma się to do centralnych i południowych części kraju. Dzisiaj do kraju powraca (więcej)

20.IX.2016

Premier krytykuje złą jakość usług lotniczych

Premier Dominiki Roosevelt Skerrit apeluje do przewoźnika regionalnego LIAT by wykazywał więcej zrozumienia dla pasażerów. Naciskał by mieszkańcy przewożeni byli w (więcej)

8.VIII.2016

Chiny finansują nowy szpital

Rozpoczęła się budowa nowego szpitala. Prace będą kosztowały 40 mln EC$ a sfinansowane zostaną przez rząd Chin. Ambasador Chin podkreślił, że nowy obiekt dostarczy nową jakość (więcej)

31.VII.2016

Dwie turystki zmiotła wielka fala

Doszło do groźnego incydentu w Glass Pool (Glasci) na południowo-wschodnim wybrzeżu kraju. Jedna z turystek uznana została za zaginioną, a druga została ranna i odwieziona do (więcej)

5.VII.2016

Reality Show American Tarzan reklamuje Dominikę

Kręcony ostatnio program reality show na Dominice „American Tarzan” przysporzył krajowi bardzo dużą reklamę. Zaczęto go nagrywać w III.2016 roku. Do kraju przybyła 40-osobowa (więcej)

21.V.2016

Kolejne zachorowania na Zikę

Władze podały do wiadomości, że liczba przypadków zachorowań na Zikę w Dominice wzrosła do 28. Stwierdzono nowe przypadki u dwóch kobiet w ciąży. Jak dotąd nie (więcej)

18.V.2016

Opozycja chce pomagać Wenezueli

Lider opozycji Dominiki Lennox Linton wezwał rząd do pomocy finansowej dla Wenezueli. Zasugerował by rząd podjął środki z tzw. Ekonomicznego Programu Obywatelskiego. (więcej)

6.V.2016

Unia Europejska ponaprawia drogi na Dominice

Rząd podpisał wielomilionowe porozumienie na remont wielu dróg. Skorzysta na tym ponad 5.000 rolników którzy uzyskają dostęp do 16.092 akrów terenów uprawnych. Koszt (więcej)

5.V.2016

Stowarzyszenia budowlańców oprotestowują kontrakt budowy mostu

Premier Roosevelt Skerrit broni decyzji rządu o przyznaniu kontraktu dla największego projektu infrastrukturalnego kraju (mostu West Bridge w Roseau) firmie NSG Management (więcej)

4.V.2016

Propozycja by Dominika zmieniła nazwę

Minister Turystyki Dominiki Robert Tonge odrzucił sugestię jakoby kraj powinien zmienić swoją nazwę by wzmocnić rozwój turystyki. Zdaniem niektórych przedstawicieli przemysłu (więcej)

11.IV.2016

Trzęsienie ziemi pogroziło Dominice

Dominiką wstrząsnęło trzęsienie ziemi o sile 4,1R. Na razie nie ma informacji o rannych oraz zniszczeniach. Do zdarzenia doszło o 8.36 nad ranem na głębokości 5 km. Wstrząs (więcej)

5.IV.2016

Odkryto nowe gatunki ryb i skorupiaków

U wybrzeży Dominiki oceanografowie zakończyli 42-dniową ekspedycję. Podczas niej na zachodnim brzegu kraju odkryli 9 nowych gatunków ryb i skorupiaków. Ponadto kilka innych (więcej)

2.III.2016

Minister oskarżony o czynności seksualne z nieletnią

Minister Robót Publicznych i Portów Ian Pinard zrezygnował z urzędu po podejrzeniach niewłaściwego zachowania wobec 15-letniej dziewczyny. Policja wszczęła śledztwo w tej (więcej)

26.II.2016

Złodziej niezadowolony z wyroku przekonał sąd do wyższej kary

Sąd w Roseau skazał Dominika - Charlesa Francoisa na 6 miesięcy więzienia po tym jak na rozprawie przekonywał, że jego 3-miesięczny areszt był za krótki wobec przestępstwa (więcej)

6.II.2016

Wybory Miss Dominiki wygrywa Tasia Floissac

Podczas trwającego na Dominice karnawału dokonano koronacji nowej Miss Dominiki. Została nią 22-letnia Tasia Floissac. W wyborach brało udział 6 reprezentantek. Zwyciężczyni (więcej)

28.VIII.2015

Huragan Erika pustoszy Dominikę

W wyniku tropikalnego huraganu Erika w Dominice zginęło 20 osób, a 31 zostało uznanych za zaginione. Sztorm wywołał powodzie i osuwiska. W ciągu 12 minut na kraj spadło 38 mm (więcej)

29.VII.2015

Na nowo odkryto petrela antylskiego

Odkryto na nowo petrela antylskiego [Pterodroma hasitata], ptaka który uznany został za wymarłego w Dominice 150 lat temu (ze względu na odstrzały i introdukowanie ssaków). (więcej)

15.VII.2015

Odradza się populacja żaby górskiej

Według danych rządowych odradza się populacja zagrożonego gatunku żaby giganta [Leptodactylus fallax] (zwanej inaczej górskim kurczakiem). Jej liczebność zmniejszyła się (więcej)

18.V.2015

Zmiana nazwy magazynów w Roseau

Zapowiedziano, że 29.VI.2015 roku pomieszczenia magazynowe Waitikubuli zmienią nazwę na imienia Hugo Chavesa (wenezuelskiego prezydenta w latach 1999-2013). Wenezuela i (więcej)

27.III.2015

Policjanci posądzeni o morderstwo

Sierżant i 4 oficerów zostało oskarżonych o morderstwo. Posądzeni są o śmierć więźnia Joshua Etienne który znaleziony został nieprzytomny w celi. Sekcja wykazała że miał (więcej)

10.III.2015

Nie dla marihuany leczniczej. Premier nie jest przekonany.

Premier Dominiki Roosevelt Skerrit stwierdził, że nie jest do końca przekonany odnośnie pozwolenia na dopuszczanie używania małej ilości marihuany. Podał przykład stanu (więcej)

5.III.2015

Dominika przystępuje do Karaibskiego Sądu Sprawiedliwości CCJ

Oficjalnie Dominika stała się członkiem Jurysdykcji Apelacyjnej Karaibskiego Sądu Sprawiedliwości (CCJ). Na uroczystość z trynidadzkiego Port of Spain przybyli (więcej)


Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety


„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej


Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere


„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”


Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński