KONTAKT
FB o KostaryceSpotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl 
REZERWAT BIOLOGICZNY
HITOY-CERERE

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


(9.154 ha). Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere rozlokowany jest u stóp Kordyliery Talamanca, na południowy-zachód od Doliny Estrella. Jest jednym z najmniej znanych rezerwatów w kraju. Założony został dekretem prezydenta w 1978 roku. Jego nazwa pochodzi z języka Indian Bri-Bri (Hitoy oznacza "kudłaty" i ma związek z pokrytymi mchem kamieniami. Cerere oznacza natomiast "czystą wodę".

Swym zasięgiem obejmuje część południowych podnózy Kordyliery Talamanca. Ta czeoa formacji skalnych zaczęła powstawać w wyniku wulkanicznej działalności 40 - 60 milionów lat temu (okres Eucenu) i zakończyła się 3 -5 milionów lat temu. W obrębie rezerwatu znajdują się górne dopływy rzek Hitoy i Cerere. Poprzecinany jest siecią górskich rzek z wodospadami i kataraktami.

Rezerwat kształtem moze przypominać delfina. Jego południowo-zachodnia część zdominowana jest przez dolinę rzeki Telire. Poludniowo-wschodnia cześć zaś ograniczona jest przez wzgórza Kurkiribeta i Uruchica. W obrębie jego granic wyróżniają się następujące szczyty: Bobocara (798 m.n.p.m.), Jacron.

Deszcze padają tam niemal nieustannie, zwłaszcza w okresie od lipca do sierpnia oraz listopada i grudnia. Najniższe wartości opadów przypadają na marzec, wrzesień i październik (nie można jednak stwierdzić aby stanowiły one porę suchą). Przeciętne opady wynoszą od 3.500 do 4.000 mm. Klimat jest bardzo gorący i wilgotny z temperaturami od 25,5 C na nizinach do 20,5 C w górach.

Duża wilgotność sprzyja rozwojowi wiecznie zielonych lasów. Wiekszość z drzew w wyzszych partiach rezerwatu osiaga wysokości powyzej 30 metrów, a nawet dochodzi do 50 metrów. Typowymi gatunkami drzew w Hitoy-Cerere są dzikie tamaryndy, bawełnice, drzewa Santa Maria, drzewa possum oraz nargusty. Wszystkie spowite są mchami oraz innymi epifitami. Również fauna jest bogata i zróżnicowana. Większość z gatunków jest trudna do zauważenia. Wiedzie nocny tryb życia i przesiaduje wysoko w koronach drzew.

Najpospolitszymi gatunkami są: trójpalczaste leniwce, mrówkojadki, oposy czterooczne, rzeczne wydry, tajry, jaguary, tygryski, tapiry, czerwone jelenie, pekari obrożne, wyjce i kapucynki.

Zarejestrowanych jest ponad 115 gatunków ptaków, w tym kacyki montezuma (które tlumnie buduja zwisajace dlugie gniazda na jednym dzrewie), sępy królewskie, trogony, kolibry, tukany, sowy, zielone zimorodki.

Wilgotne i gorące tereny są także domem dla wielu gatunków węży, żab (żaba strzałkowa), motyli i tysięcy insektów.

W rezerwacie wyróznia sie szlak Espavel. Ma dlugość 9 kilometrów i prowadzi na południe wzdłuż małych dolinek. Otaczja go strome pagóry i splywające z nich wodospady. Stanowi dogodny punkt widokowy na Kordyliere Talamanka.

Centrum administracyjne parku mieści się w dolinie Estrella. Prowadzi do niego z karaibskiego portu Limon cześciowo asfaltowa, cześciowo żużlowa droga. Dystans pomiedzy stolica kraju San Jose, a rezerwatem wynosi 227 km.

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński