KONTAKT
FB o Kostaryce
Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl 
BHUTAN
Bhutan pppppppppBhutan

8.III.2017

Pomoc dla wdów po katastrofie statku

Prawie 3 lata (V.2014) po katastrofie statku w Rendibi (dystrykt Zhemgang), podczas której zginęło 9 mężczyzn, wdowom po nich wypłacono 568.000 ngultrumów. W XI.2015 roku (więcej)

6.III.2017

Liczenie rdzawolotków białolicych w Parku Narodowym Royal Manas

Biolodzy z Instytutu Ochrony Środowiska Ugyen Wangchuk (UWICE) liczyli populację rdzawolotków białolicych [Chrysomma sinense] w Parku Narodowym Royal Manas. Ptaki te (więcej)

16.II.2017

Przechwycenie tony zielonych papryczek chilli

W ciągu 4 dni na przejściu granicznym Rinchending przechwycono 1.000 kg zielonych chilli. Na przemytników nałożono 200.000 ngultrumów grzywny. Papryczki szmuglują zarówno (więcej)

9.II.2017

Bhutańskie Nagrody Filmowe

21 lutego odbędą się 16 Bhutańskie Nagrody Filmowe (BNFA). W szranki stanie 21 produkcji filmowych nakręconych w ubiegłym roku. Walczyć będą o nagrody w 29 (więcej)

30.I.2017

Słonie tratują płoty na polach

Mieszkańcy Samrang (dystrykt Samdrup Jongkhar) twierdzą, że druciane płoty nie zdają rezultatu i słonie wciąż tratują pola. Mało efektywne są też tradycyjne metody przeganiania (więcej)

30.I.2017

Spodziewany 10% wzrost ekonomiczny

Królewski Urząd Spraw Pieniężnych Bhutanu (RMA) szacuje, że w 2017 roku kraj dozna wzrostu gospodarczego rzędu 10,2%. Ma się tak stać m.in. za sprawą budowy elektrowni (więcej)

29.I.2017

Brak anestezjologów w szpitalach

W szpitalach w Thimphu brakuje anestezjologów. W ubiegłym roku wprowadzono darmowe znieczulania zewnątrzoponowe przy porodzie, jednak wciąż problemem jest (więcej)

26.I.2017

Bhutan w rankingu korupcji

Transparency International (TI) opublikowało swój najnowszy Ranking Korupcji (CPI) z którego wynika, że Bhutan utrzymał swoją 27 pozycję z roku poprzedniego. Otrzymał 65 (więcej)

25.I.2017

Samochody wypierają muły

Coraz częściej z szos Bhutanu muły wypierane są przez nowoczesne terenowe samochody. Najczęściej kupowanymi na nieutwardzone drogi są pickupy Bolero. Dzisiaj w dwóch (więcej)

20.I.2017

Niedźwiadek na rehabilitację do Thimphu

55 kilogramowy niedźwiadek himalajski (księżycowy) [Ursus thibetanus], złapany w Parku Narodowym Jigme Dorji po terroryzowaniu drobiu w Khatoe (dystrykt Gasa), został (więcej)

17.I.2017

Ekolodzy odkupili bydło przed rzezią

Grupa obrońców przyrody Tshemed Namzhi Tshogpa uratowła w Dagapela (dystrykt Dagana) przed zabiciem 7 wołów i 4 krowy. Ekolodzy zapłacili za nie 244.000 Ngultrumów od łba. (więcej)

13.I.2017

Pomoc dla wyludniającego się Tashidingu

W Tashiding, w dystrykcie Dagana znajduje się 355 pustostanów. Powoduje to zagrożenie dla mieszkańców ponieważ opuszczone gospodarstwa przyspieszają inwazję roślinności z (więcej)

11.I.2017

Jedynie 2 sklepy ubezpieczone – straty po pożarze

W pożarze który przydarzył się w mieście Chamkhar w dystrykcie Bumthang, jedynie 5 z 22 spalonych sklepów było ubezpieczonych. Polisy zawarte były w Królewskiej Kompanii (więcej)

6.I.2017

Po awariach wodociągowych rozkopane ulice

Jeżdżenie po ulicach Thimphu może przypominać jazdę kolejką na wesołym miasteczku. Ulice naszpikowane są dziurami. W wielu miejscach brakuje płyt zakrywających studzienki. (więcej)

4.I.2017

13% dzieci molestowanych seksualnie

Badania Narodowej Komisji ds. Dzieci i Kobiet (NCWC) wykazały, że 1 na 10 dzieci w Bhutanie było przynajmniej raz ofiarami molestowania seksualnego. 5% dzieci doznało (więcej)

3.I.2017

Powołano nową instytucję dla zielonego Bhutanu

W Semtokha (Thimphu) rozpoczęła działalność Green Bhutan Corporation Ltd. To drugie państwowe przedsiębiorstwo rolnicze tego typu w kraju. W 2016 roku w Paro otworzono (więcej)

1.I.2017

Ceremonia w rocznicę stosunków Bhutan-Wietnam

W ambasadzie Wietnamu w New Deli odbyła się ceremonia upamiętniająca 5 rocznicę stosunków dyplomatycznych między Wietnamem i Bhutanem. Przemówienie wygłosił (więcej)

26.XII.2016

Indyjska demonetyzacja uderza w bhutańskie pomarańcze

Demonetyzacja w Indiach (największa wymiana pieniędzy na świecie) była ciosem dla systemu bankowego Bhutanu. Odbiło się to m.in. na eksporcie pomarańczy z tego kraju do (więcej)

17.XII.2016

109 rocznica Dni Bhutanu

Po raz 109 obchodzony jest Narodowy Dzień Bhutanu. Odnosi się on do wydarzeń roku 1907 kiedy koronowano Gongsa Ugyen Wangchucka, pierwszego Króla Smoka współczesnego (więcej)

8.XII.2016

Bhutan z tradycjami ochrony przyrody

Od 1987 roku w Bhutanie działa prężnie Królewskie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody (RSPN). Państwo znane jest z tego, że ma wieloletnie tradycje w ochronie swojej fauny i flory. W (więcej)

4.XII.2016

Cenzura w mediach bhutańskich

Złożono pozew o zniesławienie przeciwko byłemu prezenterowi telewizyjnemu Namgay Zamowi oraz jego koleżance Shacha Wangmo. Stało się to po tym jak publikowali na (więcej)

12.XI.2016

Indie i Bhutan podpisały nowe porozumienie handlowe

Indie i Bhutan podpisały nowe porozumienie handlowe. Nowe ustalenia mają przede wszystkim ułatwić handel i przynieść nowe, uproszczone procedury. Dokumenty w tej (więcej)

26.X.2016

Naukowcy badają przeszłość sejsmiczną Bhutanu

Podług 300-letniego buddyjskiego transkryptu (sporządzonego przez mnicha Tenzina Lekpai Dondupa), mierzący 2.400 km himalajski uskok może spowodować w najbliższym czasie (więcej)

15.IX.2016

Bhutan wprowadza załatwianie spraw urzędowych on-line

Rząd Bhutanu ma swój cyfrowy debiut. Zaczęły działalność on-line serwisy dla biznesmenów. Od tej pory przedsiębiorcy będą mogli załatwić on-line sprawy związane z 34 (więcej)

23.V.2016

Podpisanie porozumienia lotniczego z Birmą

W Thimphu odnowiono porozumienie z VIII.2002 roku o łączności powietrznej między Bhutanem i Birmą. Linie lotnicze Bhutanu mogą latać nad niebem Birmy w ramach prawa (więcej)

21.V.2016

Król sieka cebulę

W mediach społecznościowych zawrzało po tym jak król Bhutanu Jigme Wangchuck sfotografowany został w kuchni podczas siekania cebuli i papryczek chili dla uczniów ze (więcej)

15.V.2016

Ustawa o swobodnym przemieszczaniu się samochodów

Bhutan domaga się specjalnego traktowania w ramach subregionalnej grupy współpracy BBIN (podpisanej w 2015 roku między Indiami, Bhutanem, Bangladeszem i Nepalem). (więcej)

16.IV.2016

Awaryjne lądowanie po zamieci gradowej

Obsługiwany przez narodowe linie Bhutanu Druk Air lot KB 140 z lotniska Paro do Bangkoku, z powodu ataku gradu musiał awaryjnie lądować na lotnisku w Guwahati w (więcej)

15.IV.2016

Nadanie imienia dla księcia niemowlaka

Na uroczystej ceremonii religijnej w Punakha dokonano oficjalnego nadania imienia nowemu księciu Bhutanu. Jigme Namgyal Wangchuck ma zaledwie 10 tygodni. Jest synem króla (więcej)

10.III.2016

Bhutan obchodzi narodziny księcia przez zasadzenie 108.000 drzewek

Dziesiątki tysięcy mieszkańców uczestniczyło w ogólnobhutańskim przedsięwzięciu zasadzenia 108.000 drzewek na cześć narodzin księcia Bhutanu, przyszłego spadkobiercy (więcej)

4.III.2016

Armia wygania z terytorium Bhutanu rebeliantów z indyjskiego stanu Assam

Armia bhutańska rozpoczęła operację przeciw bojownikom należącym do frakcji Songbijit Narodowo-Demokratycznego Frontu Boroland (NDFB). Przekraczają oni (więcej)

28.VII.2015

Pierwszy przegląd populacji tygrysów

Rodzimi naukowcy dokonali pierwszego w historii Bhutanu przeglądu tygrysów. Wynika z niego, że w kraju tym żyją 103 tygrysy, o 1/3 więcej niż wynikało z szacunkowych danych (więcej)

2.VI.2015

Rekord Guinessa w najkrótszym sadzeniu lasów

Bhutańczycy ustanowili rekord Guinessa polegający na posadzeniu w ciągu godziny jak największej ilości drzew (w tym rodzimej sosny himalajskiej [Pinus wallichiana] i (więcej)

8.VI.2015

Światowy lider samochodów elektrycznych

Bhutan postawił sobie za cel stać się światowym liderem pod względem użytkowania samochodów elektrycznych. W 2014 roku premier Bhutanu zaprezentował dwa pierwsze tego (więcej)

26.III.2015

Powstaje pierwsza szkoła prawnicza

Bhutan wciąż ostrożnie przechodzi transformację z monarchii absolutnej do demokracji XXI wieku. Król Bhutanu w II.2015 roku zadecydował o powstaniu w kraju pierwszej szkoły (więcej)

11.III.2015

Bhutan zwyciężył czwarty mecz w swojej historii

Drużyna Bhutanu jest najgorszą drużyną świata (podług rankingu FIFA zajmuje 209 pozycję). Podczas meczu kwalifikacyjnego Mistrzostw Świata 2018 drużyna Bhutanu zwyciężyła 1-0 z (więcej)

5.III.2015

Szczęście Narodowe Brutto, turystyka i hotele premium

Król Bhutanu obchodził 60 urodziny. Jest on pomysłodawcą Szczęścia Narodowego Brutto (GNH). Wstąpił na tron w 1974 roku. Otworzył granice dla turystów. Ustanowił, że (więcej)

29.III.2014

Gangkhar Puensum to najwyższy niezdobyty szczyt na świecie

Stowarzyszenie Ochrony Dzikiej Przyrody szacuje, że 83% powierzchni ziemi zostało już spenetrowana przez ludzi. Dla wspinaczy coraz trudniej jest odnaleźć góry które (więcej)

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński