B H U T A N

BHUTAN OBCHODZI NARODZINY KSIĘCIA PRZEZ ZASADZENIE 108.000 DRZEWEK

10.03.2016

Dziesiątki tysięcy mieszkańców uczestniczyło w ogólnobhutańskim przedsięwzięciu zasadzenia 108.000 drzewek na cześć narodzin księcia Bhutanu, przyszłego spadkobiercy tronu. Na każdym drzewku doczepiona była modlitwa za noworodka. Wśród 100.000 ochotników sadzących rośliny był premier Bhutanu, 3 ministrów oraz lider opozycji.

Książę przyszedł na świat 5.II.2016 roku. Liczba drzewek celowo osiągnęła liczbę 108 ponieważ jest ona uznana za świętą w Buddyzmie. Symbolizuje ona oczyszczenie 108 skaz, które utrudniają istotom osiągnięcie oświecenia.

Podczas uroczystości Minister Turystyki zainaugurował w stolicy Ogród Szczęścia. Zagraniczni turyści będą zachęcani do zasadzania w nim drzewek szczęścia w celu przybliżenia innych krajów do Bhutanu. W VI.2015 roku Bhutan trafił do księgi rekordów Guinessa po tym jak 100 wolontariuszy w godzinę zasadziło w górzystym terenie 49.672 sadzonek drzew. Zapis w konstytucji kraju głosi, że Bhutan nigdy nie może pozwolić by areał poszycia leśnego spadł poniżej 60%.

Zamieszkiwany w większości przez Buddystów Bhutan nigdy nie był sceną masowych zbrodni czy ataków terrorystycznych jak to ma miejsce w innych krajach Azji Południowej. Kraj nigdy nie został skolonizowany i zachował głęboko zakorzenione tradycje. Ludzie przypisują tę wyjątkowość swojej monarchii. Nowy potomek daje gwarant jej kontynuacji. Demokratyczna monarchia ma unikalną politykę mierzoną Szczęśliwością Narodową Brutto która jest balansem między wzrostem gospodarczym, ochroną środowiska i dobrobytem mieszkańców. Termin ten wprowadził w 1972 roku czwarty król Jigme Singye. Bhutan stał się państwem demokratycznym w 2008 roku, dwa lata po tym jak król Singye abdykował na rzecz Jigme Khesara Namgyela Wangchucka.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie