KONTAKT
follow me on facebook


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Wulkany
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Architektura
Ekonomia

Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKA
POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Kostaryka zlokalizowana jest w południowej części Ameryki Środkowej. Kontynentalnie należy do Ameryki Północnej. Dokładne umiejscowienie określają jej współrzędne geograficzne, a mianowicie 8 i 11 16` szerokości geograficznej północnej oraz 81 35` i 85 40` długości geograficznej zachodniej. Od północy sąsiaduje z Nikaraguą, a długość tej granicy wynosi 309 km. Na południowym wschodzie zaś, na odcinku 330 km graniczy z Panamą. Wschodnią granicę tworzy wybrzeże Morza Karaibskiego, natomiast od zachodu i południowego-zachodu oblewają ją wody Oceanu Spokojnego. Całkowita długość granic wynosi 1290 km.

Powierzchnia: Powierzchnia Kostaryki wynosi 51.100 km i jest to trzeci najmniejszy kraj w Ameryce Środkowej po Belize i Salwadorze. W Ameryce Łacińskiej pod względem obszaru jest na 20 pozycji (125 miejsce na świecie).

Geologia-tektonika: Geologicznie, powierzchnia Kostaryki ma 3 mln. lat. (to bardzo mało jak na geologiczne standardy). Wyjątek stanowi półwysep Nicoya, który jest o kilka milionów lat starszy. Jednymi z najstarszych skał w Kostaryce są skały tworzące najdalszy, zachodni kraniec półwyspu Santa Elena. Datuje się je na okres kredowy (wytworzyły się około 130 mln lat temu). Wcześniej, od około 40 mln lat wstecz Kostaryka jak i cała Ameryka Środkowa była podwodnym wulkanicznym archipelagiem. Pierwsze szczyty wyłoniły się właśnie na skutek działalności wulkanicznej.

Występowanie złota udowodniono w obrębie zatoki Dulce (przylądek Burica, półwysep Osa). (W tym ostatnim plagą są nielegalni poszukiwacze tego kruszcu). Rudy manganu zalegają w sąsiedztwie przylądka Velas (zachodnia Kostaryka) oraz na krańcu półwyspu Nicoya. Siarka występuje w obrębie wulkanów. Pokłady węgla odnalezione zostały w obrębie zatoki Santa Elena, u ujścia rzeki Tempisque, przylądkach Mona i Cahuita na wybrzeżu Karaibskim oraz we wzgórzach Cruces (południowo-wschodnia Kostaryka). Rudy cynku i ołowiu występują w Mesecie Centralnej (na południe od Alajueli i Heredii). W 1970 roku doszło do strajków studentów w związku z podpisaniem umowy z Amerykanami na wydobywanie boksytów.

Meseta Centralna: Rozległy płaskowyż w centralnej części kraju, wciśnięty pomiędzy Kordylierę Centralną, a Kordylierę Talamanca. Wznosi się na wysokości 1150 m.n.p.m. Jego długość z północy na południe wynosi 40 km, a z zachodu na wschód 80 km. Przedzielona jest ona na pół przez niewielkie wzgórza Carpintera. W jej obrębie znajdują się trzy stolice prowincji Kostaryki: San Jose, Alajuela i Heredia. Zamieszkuje ją 60 % populacji. Od strony południowo-wschodniej, ograniczona jest przez wznoszącą się na wysokość 1400 m.n.p.m. wyżynę Cartago.

Meseta Centralna nazywana jest "spichlerzem Kostaryki". W skutek długotrwałej działalności wulkanicznej, jej gleba jest bardzo żyzna i idealna do uprawy kawy.

Wybrzeże: Długość wybrzeża karaibskiego wynosi 212 km, a pacyficznego 1016 km. To drugie jest postrzępione, skaliste, o dużej ilości zatok i z trzema wyróżniającymi się półwyspami: Nicoya, Santa Elena i Osa. W jego północnych częściach dominują klify. Zaznaczają się duże pływy. Wybrzeże karaibskie natomiast jest na znacznym obszarze nierozwinięte. Posiada szersze od swojego pacyficznego odpowiednika niziny nadbrzeżne.

Północne wybrzeże karaibskie nazywa się Tortuguero, a południowe Talamanca. (Linia podziału przebiega na wysokości miasta Limon). To pierwsze posiada dużą ilość oddzielonych od morza lagun, które zasilane są przez uchodzące do nich rzeki. Drugie zaakcentowane jest okazjonalnie kilkoma cyplami i rafą koralową oraz ograniczone jest od strony lądu Kordylierą Talamanca.

Kostaryka znana jest z dużej różnorodności i ilości plaż. Więcej plaż znajduje się po stronie pacyficznej, często rozdzielone są przylądkami i są szersze od plaż wybrzeża atlantyckiego. W zależności od koloru i rodzaju podłoża wyróżnia się plaże szare, białe, czarne, muszlowe (Conchal) i różowe.

KONTAKT

ENCYKLOPEDIA
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


Ponad 1.000 wiadomości z Kostaryki podzielonych na 160 grup tematycznych.ARTYKUŁY I WYWIADY O KOSTARYCE

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”


RECENZJE KSIĄŻEK

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


AUTOBUSY

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


GRUDZIĄDZ

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński