KONTAKT
follow me on facebook


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Wulkany
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Architektura
Ekonomia





















Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKA - ARCHEOLOGIA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Na podstawie różnic w odnajdowanych przedmiotach (szczególnie z czasów po 500 roku n.e.) Kostaryka podzielona została na trzy regiony archeologiczne: 1.Guanacaste/Nicoya, 2.Centralne Wyżyny/Zlewisko Atlantyku, 3. Diquis. Powodem różnic jest między innymi odizolowanie geograficzne terytoriów (przez pasma Kordylier).

Stanowiska archeologiczne wokół Buenos Aires: - Według Muzeum Narodowego w San Jose, blisko 200 stanowisk archeologicznych zostanie zalanych w wyniku planowanego projektu hydroenergetycznego w rejonie Buenos Aires.

Jadeity - Cechą znamienną wielu kostarykańskich przedkolumbijskich szczepów było rzeźbienie w jadeitach. Nigdy nie potwierdzono jednak występowania tych minerałów na terenie kraju. Panuje hipoteza, że były one przetwarzane przez Olmeków i Majów i przekazywane w ramach wymiany towarowej.

Wykopy w Alajuelita: - Ostatnio (2001 rok), w Alajuelita odkopane zostało nowe stanowisko archeologiczne w postaci indiańskiego cmentarzyska datowanego na 900 - 1.500 n.e. Jest to pierwsze takie miejsce odkryte po zachodniej stronie Mesety Centralnej. Odkopano wówczas 40 archeologicznych przedmiotów jak ceramikę, kamienne narzędzia, matates, łuki i złote ozdoby.

Okresy kulturowe: - Historycy wyróżniają sześć okresów kulturowych kraju: I. (12000 p.n.e.-8000 p.n.e.), II. (8000 p.n.e.-4000 p.n.e.), III. (4000 p.n.e.-1000p.n.e.), IV. (1000 p.n.e.-500 n.e.), V. (500 n.e.-1000 n.e.), VI. (1000-1550 n.e.)

Pierwsze ślady człowieka na Kostaryce pochodzą z okresu III. Okres IV charakteryzował się zakładaniem osad, formowaniem się społecznej hierarchii oraz rozwojem produkcji jadeitów. W okresie V rozwinęła się umiejętność wyrabiania ceramiki. W VI powstawały miasta do 20 tysięcy mieszkańców którymi rządzili indiańscy kacykowie. Zostały one zniszczone lub opuszczone wraz z przyjazdem Hiszpanów.

Kule: - W południowo-wschodniej części Kostaryki oraz na wyspie Cano masowo odnajdowane są granitowe i andezytowe perfekcyjnie ukształtowane kule różnych rozmiarów. Podczas gdy najmniejsze są wielkości pomarańczy, największe osiągają 16 ton wagi (2 metry średnicy). Zagadkowy pozostaje sposób ich wykonania, a także jak były transportowane oraz co oznaczały. Według jednej z hipotez były one astronomicznymi symbolami. Najbardziej kontrowersyjna hipoteza zakładała także, że były one pociskami batalistycznymi niezidentyfikowanych obiektów latających. Kilka z nich eksponowanych jest w Muzeum Narodowym w San Jose, lotnisku w Liberii oraz w ogrodach wielu rezydencji w San Jose.

Archeolodzy w San Rafael de Oreamuno: - W listopadzie 2001 roku, w centrum San Rafael de Oreamuno, archeolodzy z Muzeum Narodowego odkopali blisko 40 przedkolumbijskich grobów. Odnaleziono w nim dużą liczbę waz oraz tylko nieliczne kości. Zaledwie w dwóch grobach znajdowały sie kompletne kości. Najbardziej prawdopodobną tego przyczyną jest wysoka kwaśność gleby na tym terenie, która spowodowała ich rozkład.

Pierwszy archeolog uhonorowany: - W styczniu 2005 roku, Carlos H. Aguilar Piedra - pierwszy kostarykański archeolog - odznaczony został nagrodą kulturalną Magon. Uhonorowany został za swe naukowe osiągnięcia i znaczącą rolę w pracach archeologicznych na stanowisku w Guayabo. Urodził się w Cartago. W 1946 roku ukończył Narodową Szkołę Antropologii i Historii w Meksyku. W 2003 roku wydał książkę "El jade y el chaman".

KONTAKT

ENCYKLOPEDIA
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


Ponad 1.000 wiadomości z Kostaryki podzielonych na 160 grup tematycznych.







ARTYKUŁY I WYWIADY O KOSTARYCE

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”


RECENZJE KSIĄŻEK

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


AUTOBUSY

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


GRUDZIĄDZ

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński