KONTAKT
follow me on facebook


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Wulkany
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Architektura
Ekonomia

Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKA - DOLINY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Najbardziej obszerne doliny zlokalizowane są w południowo-wchodniej części Kostaryki, na wybrzeżu pacyficznym. Wyróżnia się tam doliny: Diquis, El General, Coto Colorado, Coto Brus. Po stronie atlantyckiej znaczące są natomiast doliny Estrella i Talamanca.

Dolina Coto Brus - jest częścią depresji tektonicznej między Wzgórzami Fila Cruces, a Kordylierą Talamanca. Jej nazwa pochodzi od indiańskich słów oznaczających "region" - Coto i nazwy szczepu Brus. Pokrywają ją od 1949 roku plantacje kawy (mówi się, że stamtąd pochodzi najlepsza kostarykańska kawa). Nawadniana jest przez rzekę o tej samej nazwie (główny dopływ Rio General). Znajduje się w jej obrębie rezerwat indiański Guaymi. Największym miastem jest San Vito. 30 lipca 2002 roku doszło tam do silnego (6,2 R) trzęsienia ziemi.

Dolina Coto Colorado - Rozciąga się w południowo-wschodniej części kraju, przy granicy z Panamą. Od południowego-zachodu ograniczona jest zatoką Dulce, a od północy wzgórzami Fila Cruces. Rozmieszczone są na niej kawowe finki. Nawadniana jest przez rzekę o tej samej nazwie. Wyróżnia się jeziorkiem Colorado. Największym miastem jest Ciudad Neily.

Dolina Diquis - jest bardzo żyzna i pokryta plantacjami bananów. W północno-zachodniej części oddzielona jest przez duże zasilane przez rzekę Grande de Terraba bagniska. W przeszłości obfitowała w zasoby złota (Indianie wymywali je z rzek). Na jej terenie w gąszczach i plantacjach bananowych wykopywane są olbrzymie tajemnicze, granitowe kule z okresu przedkolumbijskiego.

Dolina El General - ciągnie się na południu Kostaryki, na dystansie 64 kilometrów, pomiędzy Kordylierą Talamanca, a wzgórzami przybrzeżnymi Fila Costena. Przepływają przez nią mające strome koryta rzeki Rio General i Rio Coto Brus. Znajdują się na niej plantacje kawy i ananasów. Do czasu wybudowania w 1950 roku biegnącej przez nią Autostrady Panamerykańskiej, praktycznie odcięta była od świata.

Dolina Escondido - [Dolina Ukryta]. Mała dolina w prowincji Cartago. Od zachodu ograniczona jest rzeką Pacuare i zboczami Kordyliery Centralnej, od północy wzgórzami Mirador, a od wschodu wzgórzami Matama (będącymi częścią Kordyliery Talamanca). Jest praktycznie niezamieszkana.

Dolina Estrella - Położona jest w północno-wschodniej części Kostaryki, nad Morzem Karaibskim. Jest regionem upraw bananów (od 1905) i kakao. W 1991 roku zlokalizowane w niej było epicentrum trzęsienia ziemi. W styczniu 2000 roku zalana została przez powódź. W maju 2002 roku spadło na nią 972 mm deszczu. 1.700 osób zostało ewakuowanych. Zniszczone zostały uprawy plantanów i bananów.

Dolina Matina - Znajduje się na środkowym wybrzeżu karaibskim. Zlokalizowane są na niej plantacje bananów. W XVII wieku często penetrowana była przez grupy angielskich piratów. Od strony południowej ograniczona jest przez Kordylierę Talamanca. Nawadniana jest przez rzekę o tej samej nazwie. W styczniu 2000 roku zalanana została przez powódź.

Dolina Parrita - Rozciąga się wąskim pasem przy środkowym wybrzeżu pacyficznym Kostaryki. Nawadniana jest przez rzekę Parrita i jej dopływy Pirris i Grande de Candelaria. Dominują na niej uprawy palmy oleistej oraz ananasów. Od strony północno-zachodniej ograniczona jest przez wzgórza Turrubares. Głównym miastem na niej usytuowanym jest Parrita.

Dolina Reventazon - Mała i wąska dolina w prowincji Cartago. Ograniczona jest od północy przez stoki wulkanu Turrialba, od zachodu przez jezioro Cachi, a od południa przez Park Narodowy Tapanti. Stromo opada na wschód. Porośnięta jest przez plantacje trzciny cukrowej, cytrusów i orzechów macadamia.

Dolina Tempisque - Rozciąga się na wschodzie kraju w obrębie dopływów rzeki Sixaola. Ograniczona jest od południa Kordylierą Talamanca, a od zachodu wzgórzami Matama. Od północy styka się z doliną Estrella. Jest terenem bardzo słabo zaludnionym (w jej obrębie zlokalizowane są rezerwaty indiańskie: Telire, Cabecar, Bri-Bri). W styczniu 2000 roku częściowo zalana została przez powódź.

Dolina Tempisque - Rozciąga się w dorzeczach rzek Tempisque i Bebedero, w zachodniej części kraju (przy najbardziej na północ wysuniętej części zatoki Nicoya). W jej zasięgu zlokalizowane są narodowe park i rezerwat: Palo Verde i Lomas de Barbudal. Od północy i wschodu ograniczona jest przez Kordylierę Guanacaste.

KONTAKT

ENCYKLOPEDIA
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau
Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


Ponad 1.000 wiadomości z Kostaryki podzielonych na 160 grup tematycznych.ARTYKUŁY I WYWIADY O KOSTARYCE

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”


RECENZJE KSIĄŻEK

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


AUTOBUSY

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


GRUDZIĄDZ

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński