KONTAKT



















Rekordy

Po wyborach 2010, Kostaryka szczyci się największą liczbą kobiet w historii swojego parlamentu (23 na 57 członków). 4 lata temu wynik ten wynosił 38%. Już w 2002 roku, Kostaryka zajmowała pierwsze na świecie pod tym względem.



 

BHUTAN
ppppppppp

2016

GANGKHAR PUENSUM TO NAJWYŻSZY NIEZDOBYTY SZCZYT NA ŚWIECIE

Stowarzyszenie Ochrony Dzikiej Przyrody szacuje, że 83% powierzchni ziemi zostało już spenetrowana przez ludzi. Dla wspinaczy coraz trudniej jest odnaleźć góry które jeszcze nigdy nie zostały zdobyte. Mount Everest znane jest z tego, że od 1856 roku uważa się go za najwyższą ogółem, a do 1953 roku za najwyższą niezdobytą górą świata. Podług jednej z hipotez pierwszymi ludźmi, którzy się na nią wspięli byli Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Obecnie ich wyczyn rocznie próbuje powtórzyć tak wiele zespołów że tworzą się swoiste kolejki. Niekiedy wspinacze muszą czekać dwie godziny by wejść na sam szczyt i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Indyjska armia oddelegowana jest do czyszczenia śmieci jakie pozostawiają po sobie turyści wysokogórscy.

Nie ulega wątpliwości że najwyższe szczyty ziemskie znajdują się w centralnej Azji, na Wyżynie Tybetańskiej. Trudno jest zawyrokować które ze szczytów nigdy nie zostały zdobyte i który z nich jest najwyższy. Dzieje się tak dlatego że nie wszyscy wspinacze pozostawiają szczegółowe dane o swoich wyczynach.

Najbardziej prawdopodobne jest że najwyższym niezdobytym szczytem jest Gangkhar Puensum w Bhutanie (na pograniczu z Chinami). Podług rankingu jest to 40 najwyższa góra świata. Mapy przedstawiające ten region są tak niedokładne, że pierwsi usiłujący go zdobyć wspinacze nawet nie potrafili go odnaleźć.

Zanotowano 4 poważne próby podejścia na szczyt, wszystkie jednak zostały przerwane ze względu na mróz, wiatry oraz prowadzącą do najwyższego punktu złowrogą i zdradziecką grań. Brytyjska wyprawa z 1985 roku zawróciła ze względu na niedyspozycje członków zespołu. W 1986 roku australijscy śmiałkowie wycofali się ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Wszystkie podobne informacje o przerwanych wyprawach mogą podpowiadać wnioski, że rację mają ludzie z bhutańskich regionów Laya i Lunana którzy twierdzą, że ich góry są sypialnią dla duchów, które nie chcą być niepokojone.

W 1987 roku rząd Bhutanu przystał na prośby mieszkańców i zabronił wspinaczek na szczyt. W 1994 roku rozszerzono zakaz na jakiekolwiek szczyty wyższe niż 6.000 m.n.p.m. argumentując to wierzeniami religijnymi. Niemniej jednak w 1999 roku grupa japońska próbowała dokonać tego od strony Chin, ale rząd Bhutanu przekonał swojego sąsiada by cofnął początkowe zezwolenie.


Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety


„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej


Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere


„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”


Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński