S A L W A D O R

GANG MARA SALVATRUCHA WZYWA DO ROZEJMU

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

9.01.2017

Przywódcy gangu Mara Salvatrucha (MS-13) zaproponowali rozejm i niewszczynanie nowych aktów przemocy. Proponują negocjacje pokojowe z rządem co może nawet przyczynić się do rozwiązania struktur gangu. MS-13 wzywa do negocjacji z partiami politycznymi, rządem, organizacjami praw człowieka oraz liderami pozostałych dwóch gangów 18 Surenos, 18 Revolucionarios (obu odłamów gangu Barrio 18). To precedens, kiedy gangi zwracają się o pomoc do władz.

W 2012 roku MS-13 i Barrio 18 podpisały porozumienie które spowodowało spadek przestępczości o połowę. Dzięki negocjacjom w które zaangażował się kościół katolicki oraz Organizacja Państw Amerykańskich w ciągu 15 miesięcy przestępczość spadła do najniższego poziomu od 15 lat. W połowie 2013 roku dziennie ginęło zaledwie 5 osób (podczas gdy wcześniej 12). Pod koniec 2013 roku kiedy rozejm przestał istnieć przestępczość i wskaźnik morderstw wzrosły o 70%.

W 2015 roku gangi przedłożyły rządowi propozycję negocjacji jednak gabinet prezydenta Sancheza Cerena odrzucił ją forsując politykę twardej ręki wobec przestępców. Ceren nazywa gangi organizacjami terrorystycznymi.

Zdaniem obserwatorów salwadorskie gangi jako przykład stawiają negocjacje rebeliantów FARC w Kolumbii. Członkom MS-13 podoba się idea rozbrojenia i zasymilowania ich ze społeczeństwem. W przeciwieństwie jednak do FARC, która powstała w ramach ideologii walki z nierównościami społecznymi, Salwadorczycy poświęcają się niedozwolonym czynnościom takim jak wymuszenia, przemyt broni i ludzi, szabrowanie i pranie brudnych pieniędzy.

Obie salwadorskie grupy mają swoje korzenie jako uliczne gangi z Los Angeles. Składały się z marginalizowanych uchodźców którzy uciekali przed wojną domową dekady 1980`s. Z biegiem lat Stany Zjednoczone zaczęły deportować imigrantów z powrotem do Salwadoru, gdzie te kontynuowały kulturę przemocy mimo że było to 12 lat po zakończeniu wojny domowej.

70% przestępstw w Salwadorze przypisywana jest gangom, a 49% ofiar to wynik porachunków mafijnych. W kraju jest najprawdopodobniej 70.000 członków gangów, z czego większość to młodociani. 10.000 przebywa w więzieniach.