S A L W A D O R

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

PLANTACJE KAWY PRZEGRYWAJĄ Z KAKAO

23.VIII.2016

W wyniku zmian klimatycznych wielu farmerów z tradycyjnie kawowego regionu kraju San Juan Tepezontes w departamencie La Paz zamienia swoje plantacje kawy na kakao. W wyniku wzrostu temperatur uprawa kawy nie była już opłacalna. W ciągu ostatnich 4 lat plantacje zostały spustoszone przez uciążliwe susze. Nie przyniosło też skutku wyodrębnianie sadzonek odpornych na zarazę „royo”. Jednocześnie na terenach nizinnych wielu rolników sprzedało swoje pola pod rozbudowę deweloperską.

Kakao ma przewagę ze względu na małe koszty produkcji i dobre ceny na rynkach międzynarodowych. Meksyk i Ameryka Środkowa które produkują 1/5 światowej produkcji kawy Arabiki walczą od wielu lat z epidemię „royo” oraz zmiennymi cenami na rynku międzynarodowym.

Od 2014 roku Stowarzyszenie Wspólnoty Ludzi (APAC) oferuje pomoc techniczną dla małych producentów. Do uprawy kakao potrzeba mniej pracowników i o 40% mniej wkładu niż w przypadku kawy. W Gwatemali, Salwadorze, Nikaragui i Hondurasie funkcjonuje 25.000 producentów. Uprawy kakao znajdują się na powierzchni 12.700 ha.

Kiedy w XVI wieku do Ameryki przybyli Hiszpanie zauważyli, że Indianie posługują się ziarnami kakao jako zapłatą. Roślinę uprawiali Aztekowie, Majowie i Pipile. Sytuacja zmieniła się kiedy w XIX wieku sprowadzono z Afryki sadzonki kawy i wyparły one kakao.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie