H O N D U R A S

SKORUMPOWANA POLICJA. ODCHODZI BYŁY MINISTER BEZPIECZEŃSTWA.

14.4.2016

Minister Spraw Zagranicznych Hondurasu Arturo Corrales zrezygnował z funkcji po tym jak został wplątany w skandal gdzie kilku wysokich rangą funkcjonariuszy policji zlecało śledzenie urzędników instytucji antykorupcyjnych.

W XII.2009 mieli oni też zlecić zabójstwo jednego z aktywistów antykorupcyjnych Arístidesa Gonzáleza. Ich ofiarami mieli też padać prokurator Orlando Chávez (IV.2013) i pracownik Ministerstwa Bezpieczeństwa Alfredo Landaverde (XII.2014). Dane o tym procederze ujrzały światło dzienne po doniesieniach gazety El Heraldo. Corrales przez rok (I.2014-I.2015) był Ministrem Bezpieczeństwa.

Prezydent Hondurasu wystąpił do parlamentu o podjęcie dekretu na mocy którego będzie można przeprowadzić czystki w liczących 12.000 pracowników formacjach policyjnych. W 2011 roku ujawniono, że szeregi policji są przesiąknięte przez kryminalistów, snajperów oraz skorumpowanych funkcjonariuszy. Podług statystyk 1 na 10 policjantów przyjmuje łapówki lub zamieszany jest w innego rodzaju przestępstwa i powinien być wyrzucony z pracy.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie