H O N D U R A S

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

WŁADZE BIORĄ SIĘ ZA PRAWNIKÓW POMAGAJĄCYCH ZDEGRADOWANYM POLICJANTOM

3.11.2016

Władze w Hondurasie prowadzą śledztwo dotyczące prawników, którzy rzekomo przyjmowali łapówki by wytrzeć akta funkcjonariuszy usuniętych ze swoich stanowisk w policji po czystkach jakie przeprowadzono wcześniej w tej instytucji. Tym samym odsłania się nowa warstwa korupcyjnej ośmiornicy.

2.XI śledczy weszli do biur Honduraskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa i skonfiskowali dane z komputerów mające świadczyć o korupcji urzędników z Departamentu Doradztwa Prawnego i działu HR. Podług wstępnych ustaleń prawnicy mieli przyjmować pieniądze w wysokości od 215 do 2.150$ za zmianę lub wymazanie danych z akt zwolnionych policjantów. Z ich usług korzystali zdegradowani stróże prawa którzy w ten sposób chcieli mieć czyste akta by łatwiej mogli dostać nową pracę lub nawet powrócić w szeregi policjantów. Prawnicy pomagali im też potem w pisaniu wniosków o rekompensaty.

W ostatnich latach Honduras czyni starania by oczyścić swe szeregi ze skorumpowanych funkcjonariuszy. Projekt krytykowany jest jako bezużyteczny i nieefektywny. Kwestionują go niscy rangą zwalniani policjanci argumentując, że są tylko płotkami podczas gdy nic nie robi się wyższym stopniem oficerom. Tymczasem podług statystyk z 272 oficerów poddanych weryfikacji, 44% zostało zwolnionych, zawieszonych lub zaproponowana została im dobrowolna rezygnacja.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie