B E L I Z E

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

BELIZE ZALEGALIZOWAŁO STOSUNKI HOMOSEKSUALNE

9.08.2016

Belizeński Sąd Najwyższy zniósł w końcu ustanowioną jeszcze w czasach koloniach ustawę zabraniającą seksu homoseksualnego. W interpretacji podano, że jej zapisy naruszały konstytucyjne prawa do godności, prywatności, równości i wolności. Wyrok zapadł 3 lata i 3 miesiące od pierwszych przesłuchań i 6 lat od złożenia wniosku.

Chodzi dokładnie o artykuł 53 belizeńskiego kodeksu karnego który zakazywał „niezgodnego z naturą stosunku cielesnego”. Przepis ten głównie dotykał osoby homo i biseksualne. Mimo, że w rzeczywistości rzadko dochodziło do oskarżeń z tego artykułu, to jednak na jego podstawie geje byli w Belize stygmatyzowani. Pozwanym mogło grozić nawet do 10 lat więzienia.

Rząd Belize nadal może złożyć jeszcze apelację do Karaibskiego Sądu Najwyższego. Aktywiści nawołują by tego nie robiono, a także by wdrożono przepisy zakazujące dyskryminacji ludzi ze względu na orientację płciową.

Belize jest trzecim krajem świata który w 2016 roku zalegalizował seks homoseksualny. Wcześniej uczyniły to Nauru i Seszele.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie