B E L I Z E

SYTUACJA PRZED WYBORAMI. KONFLIKT GRANICZNY Z GWATEMALĄ.

4.11.2015

Belizeńczycy poszli do urn. Kampania wyborcza skupiała się na strachu przed Gwatemalą i zagrożeniem że kraj ten może zaanektować połowę terytorium Belize. Sprawa granicy powróciła podczas zeszło miesięcznych wyborów prezydenckich w Gwatemali. Ich zwycięzca komik Jimmy Morales podkreślił zamiar zintensyfikowania starań o sporny teren w Belize. Gwatemala to kraj który przebija Belize liczbą ludności, terytorialnie (pięciokrotnie) i militarnie (dziesięciokrotnie). Jej rząd domaga się 12.000 km 2 terytorium Belize. Granica pomiędzy oboma krajami wyznaczona została podczas traktatów z XVII i XVIII wieku. Pierwsze roszczenia do spornego terenu Gwatemala zaczęła zgłaszać w 1940 roku, kiedy Belize wciąż należało do Korony Brytyjskiej, a ona była od dawna niepodległym państwem.

Przed wyborami sytuacja również nie wyglądała różowo za sprawą najazdów gwatemalskich patroli marynarki wojennej na sporną wysepkę Sarstoon oraz przez wycinkę na niej drzew i zbieranie artefaktów Majów przez Gwatemalczyków. W V.2015 roku Minister Spraw Zagranicznych Belize Wilfred Elrington spotkał się z ministrami Gwatemali i podpisał porozumienie zobowiązujące oba kraje do zorganizowania narodowych referendów czy sprawa granicy powinna być skierowana do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. W X.2015 roku na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych Elrington wygłosił przemówienie o pomijanych na arenie międzynarodowej stosunkach Belize-Gwatemala. Zdaniem byłego premiera Zjednoczonej Partii Ludowej (PUP) Said Musa była to przedwyborcza zagrywka bowiem ani minister ani rząd wcześniej nie okazywali twardej polityki wobec Gwatemali i pozwalali na incydenty graniczne.

Barrow ma aspiracje stać się pierwszym od czasu uzyskania w 1981 roku niepodległości trzykrotnym premierem kraju. Jego syn Shyne Barrow zdobył międzynarodowy rozgłos za swoją współpracę z Hip Hopowymi artystami takimi jak Lil` Wayne i Usher oraz za niechlubny udział (wraz ze swym producentem Seanem „Puff Daddy” Combsem) w strzelaninie w nocnym klubie w 1999 roku. Podczas swojej 9-letniej odsiadki i deportacji z powrotem do Belize (2009) sprzedał on miliony albumów. Wkrótce stał się nieformalnym ambasadorem kulturalnym Belize.

Niestety podczas kampanii na dalszy plan zeszły takie tematy jak przestępczość, bieda, ochrona środowiska, nacjonalizacja kilku gałęzi przemysłu oraz spożytkowanie pomocy zagranicznej.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie